Pirmadienį Prezidentūros rūmuose prasidėjo atsisveikinimas su buvusia pirmąja šalies ponia Alma Adamkiene. Brangios žmonos gedėjo jos gyvenimo meilė, buvęs prezidentas Valdas Adamkus. Atiduoti pagarbos poniai Almai atvyko daug žmonių, tarp kurių – prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana, politikai, visuomenės veikėjai, bičiuliai. Apie pastaruoju metu sunkiai sirgusios ponios mirtį gegužės 21-osios rytą pranešė prezidentūra.
Pirmadienio vakarą Prezidento rūmų prieigos buvo pilnos žmonių, norinčių atsisveikinti ir atiduoti pagarbą Almai Adamkienei.
Prezidentūros atstovai prašė nenešti gėlių, vis dėlto kai kurie atėjusieji laikė po gėlės žiedą.
Dar prieš 18 val. į Prezidento rūmus automobiliu atvyko kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus. Jo veide – liūdesys ir sielvartas.
Fotogalerija:
„Neeilinis ir nuostabus žmogus“
Prezidentūros rūmų kolonų salėje, kur pašarvota A.Adamkienė, netekties skausmo ištiktą V.Adamkų guodė ir palaikė prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene.
G.Nausėda žurnalistams sakė, kad ponia Alma buvo kaip didžiulis gerumo, švelnumo, žmogiškos empatijos, padorumo, dosnumo vandenynas.
„Ir kuomet ji buvo šalia mūsų, atrodė, kad taip ir turi būti, kad tai yra mūsų gyvenimo dalis. Tačiau kai netenki žmogaus, supranti, kokia didelė, kokia milžiniška ta netektis, ir jos neįmanoma niekuo užpildyti.
Belieka guostis tiktai tuo, kad likimas padovanojo tą galimybę mums visiems pažinti ponią Almą – kam artimiau, kas galbūt tolimesnį ryšį išsaugojo. Tačiau net ir žmonės, kurie niekada su ponia Alma nesusidūrė, jie vis tiek ją labai mylėjo, nes jie matė per atstumą, koks nuostabus ir neeilinis tai yra žmogus“, – kalbėjo valstybės vadovas.
Pasak G.Nausėdos, šiandien labiausiai norėtųsi stiprybės palinkėti kitam labai mylimam Lietuvoje žmogui – prezidentui V.Adamkui.
„Jam tikrai bus nelengva ir dabar labai svarbu, kad mes jį palaikytumėme, kad jis matytų, jog jis ne vienas, kad jis ne vienas su šituo skausmu“, – pažymėjo prezidentas.
Ir politikai, ir bičiuliai
Tarp pirmųjų atėjusių atsisveikinti – Seimo narys Antanas Vinkus, Neringos meras Nerijus Jasaitis, buvę Valdo Adamkaus komandos nariai, pavyzdžiui, Ramūnas Vilpišauskas.
Atsisveikinti su Alma Adamkiene atvyko ir buvęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, premjerė Ingrida Šimonytė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, prodiuserė, televizijos laidų vedėja Edita Mildažytė, žurnalistas ir visuomenininkas Edmundas Jakilaitis su sutuoktine Rasa Jakilaitiene, Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas su žmona Vismante Benkunskiene, žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė Lietuvos tautinio olimpinio komiteto vadovė Daina Gudzinevičiūtė.
Taip pat Prezidentūros rūmuose – Adamkų šeimos bičiulė Birutė Vizgirdienė.
Nors didžiausia eilė, susidariusi dar prieš atveriant Prezidentūros rūmų vartus, prasisklaidė, žmonės vis eina atsisveikinti su buvusia pirmąja ponia.
G.Kuprevičius: tokių moterų labai nedaug
„Man atrodo, kad tas pirmosios ledi vaidmuo jos asmeny buvo išreikštas tiksliausiai. (...) Man atrodo, kad pakartoti Almą bus labai sudėtinga, nebent kai kuriuos bruožus“, – BNS sakė kompozitorius Giedrius Kuprevičius.
Anot jo, tokių moterų kaip A.Adamkienė Lietuvoje labai nedaug.
„Jos retos ir dar retesnės kaip žmonos, ištikimos bendražygės, kurios supranta į kokią situaciją pateko, turėdamos vyrą, kuris yra valstybės vadovas“, – kalbėjo jis.
Visos Lietuvos mama
63-ejų senjorė Janina Zarembienė atsisveikinti su ponia Alma atėjo ne viena – kartu atsivedė ir anūkus. A.Adamkienę ji vadino visos Lietuvos mama.
Anot 79-erių Ritos Vilkienės, A Adamkienė yra moters grožio, gėrio ir meilės etalonas.
„Daugiau mes tokios pirmos ponios neturėsime. Tokia ponia turi gimti ir gimsta vieną kartą į šimtą metų. Labai gaila, labai didelius jausmus jaučiu jiems abiems“, – BNS kalbėjo ji.
Amžinojo poilsio atguls Petrašiūnų kapinėse
Apie pastaruoju metu sunkiai sirgusios A.Adamkienės mirtį pranešta sekmadienio, gegužės 21 dienos, rytą.
Su buvusia pirmąja ponia atsisveikinti galima Prezidento rūmų Kolonų salėje pirmadienį nuo 18 iki 21 val., taip pat bus galima antradienį nuo 9 iki 11.30 val.
Planuojama, kad karstas bus išneštas antradienį 12.10 val.
12.30 val. Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje už velionę bus aukojamos šv. Mišios. Jas aukos kardinolas Audrys Juozas Bačkis.
„Norinčiųjų atsisveikinti su p. Alma prašome nenešti gėlių, o joms skirtus pinigus, tęsiant Almos Adamkienės gyvenimo ir darbų dvasią, paaukoti filantropiniams tikslams“, – prie informacijos apie būsimas laidotuves prašymą pridėjo prezidentūra.
Laidotuvės – antradienį 16 val. Kaune, Petrašiūnų kapinėse. Ponia A.Adamkienė ilsėsis senų pušų paunksmėje. A.Adamkienę į paskutinę kelionę lydės arkivyskupas Kęstutis Kėvalas ir Vilniaus Šv. Juozapo bažnyčios klebonas Ričardas Doveika.
Kodėl buvusi pirmoji ponia bus laidojama ne Vilniaus Antakalnio kapinėse, kuriose yra valstybės vadovų panteonas ir pagal Kapinių tvarkymo taisyklėse nustatytą tvarką „valstybės vadovų laidojimo vietoje laidojami Lietuvos Respublikos valstybės vadovai ir jų sutuoktiniai“?
Tad, kaip teigia Vilniaus miesto savivaldybė, čia tikrai būtų vietos poniai Almai Adamkienei, tačiau, savivaldybės žiniomis, amžinojo poilsio vietą pasirinko patys Adamkai.
„Atsisveikinimo su p. Alma Adamkiene ir jos laidotuvių organizatorius yra prezidentas Valdas Adamkus. Būti palaidotiems Kaune, prezidento Valdo Adamkaus gimtajame mieste, yra senas šeimos sprendimas“, – patvirtino prezidentūra.
A.Adamkienės laidotuvės nėra valstybinės.
- Bičiulės Almos Adamkienės netektį išgyvenanti Birutė Vizgirdienė: „Ji buvo moters ikona“
- Lemtingos Almos ir Valdo Adamkų vestuvės: daugiau nei 70 metų trukusią santuoką lydėjo pagarba
- Justinas Jarutis su seserimi Andre parašė dainą Almai Adamkienei: jautrūs žodžiai veria širdį
- Knygos apie Almą Adamkienę autorė Inga Liutkevičienė: „Tai buvo jos vyro staigmena jubiliejui“
- Pirmajai poniai Almai Adamkienei stilių kūrusi Julija Janus: „Ji turėjo įgimtą elegancijos jausmą“
Alma Adamkienė gimė 1927 m. vasario 10 d. Šiauliuose, Lietuvos kariuomenės kūrėjo-savanorio Stasio Nutauto ir Onos Soblytės-Nutautienės šeimoje.
1944 m. artinantis antrajai sovietų okupacijai Alma Nutautaitė su tėvais ir seserimi Danute traukėsi į Švediją, tačiau nacių okupantų visa šeima buvo sulaikyta, motina su dukterimis pateko į Rygos kalėjimą, vėliau – į darbo stovyklą Vokietijoje.
Pasibaigus karui Alma Nutautaitė įstojo į Vokietijoje, Eichštete įsteigtą lietuvišką gimnaziją, kur susipažino su savo būsimu vyru Valdu Adamkumi.
Alma ir Valdas Adamkai susituokė 1951 m. JAV, Čikagoje.
Fotogalerija: