Princo Harry ir Meghan Markle kaimynams Kalifornijoje liepta evakuotis: gresia nelaimė

Kalifornijos miestelio, kur su šeima gyvena princas Harry, gyventojams nurodyta evakuotis / „Scanpix“ nuotr.
Kalifornijos miestelio, kur su šeima gyvena princas Harry, gyventojams nurodyta evakuotis / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS
A
A

Kalifornijos miestelio, kur gyvena britų princas Harry ir jo žmona Meghan, gyventojams pirmadienį buvo nurodyta evakuotis, ugniagesiai įspėjo, kad namus gali užpilti nuošliaužos.

Maždaug 9 tūkst. gyventojų turinčiame Montesite, kurį taip pat yra pamėgę JAV pramogų pasaulio atstovai, tokie kaip Oprah Winfrey ir Jennifer Aniston, prognozuojama iki 20 cm kritulių per 24 valandas, o aplinkiniai šlaitai jau ir taip yra permerkti pastarųjų savaičių lietaus.

Už pusantros valandos kelio nuo Los Andželo esančio miestelio gelbėjimo tarnybos paskelbė, kad visi šiame rajone esantys žmonės turėtų išvykti.

Montesito miestelio gyventojams nurodyta evakuotis
Montesito miestelio gyventojams nurodyta evakuotis / „Zuma press“/„Scanpix“

„IŠVYKITE DABAR! Tai sparčiai besirutuliojanti situacija. Prašom atidžiai paisyti įspėjimų“, – skelbiama ugniagesių departamento interneto svetainėje.

Naujienų agentūros AFP reporteris sakė, kad policija įrengė kelių užtvaras, kad žmonės negalėtų patekti į Montesitą, kur jau užlietos kelios gatvės.

Matėsi, kad gyventojai išvyksta, bet elektra nebuvo atjungta, pirmadienį vakare dirbo mažiausiai viena parduotuvė.

Montesitas, kur įspūdingame Kalifornijos kraštovaizdyje išsibarsčiusios po daug milijonų dolerių (eurų) kainuojančios valdos, yra ypač pažeidžiamas kalbant apie nuošliaužas, nes yra įsikūręs prieš penkerius metus gaisrų nusiaubtų kalnų papėdėje.

2017 ir 2018 metais čia išdegė šimtai kvadratinių kilometrų, šlaitai liko be dirvožemį paprastai sulaikančių augalų.

Lygiai prieš penkerius metus per liūtis Montesitą užliejo purvo srautai, žuvo 23 žmonės.

„Per pastarąsias 30 dienų Montesite iškrito 12–20 colių (30–50 cm) lietaus.. [Tai] 17 colių (42,5 cm) viršija mūsų metinį vidurkį“, – pirmadienį per „Twitter“ pranešė ugniagesių departamentas.

„Šis besikaupiantis, permerkiantis lietus kelia bendruomenei didelį potvynių ir nuolaužų srautų pavojų“, – sakoma pranešime.

Buvusios televizijos laidų vedėjos Ellen DeGeneres tviteryje paskelbtame vaizdo įraše matyti šėlstantis upelis netoli jos namų.

„Tai beprotiška, – sekėjams sakė ji. – Jis tikriausiai pakilęs maždaug per devynias pėdas (2,74 m) ir kils dar dvi pėdas.“

Montesite taip pat gyvena keli kiti garsūs pramogų pasaulio atstovai, tarp jų Gwyneth Paltrow, Katy Perry, Robas Lowe'as ir Larry Davidas.

Sasekso kunigaikščių atstovai neatsakė į prašymus pakomentuoti.

„Ciklonų paradas“

Evakuacijos nurodymas Montesito gyventojams paskelbtas Kaliforniją užklupus dar vienam ciklonui iš audrų virtinės, jau pražudžiusios 12 žmonių.

Po kone rekordinių pastarųjų savaičių liūčių daugelyje valstijos rajonų paskelbti įspėjimai dėl potvynių. Artimiausiomis dienomis prognozuojamas tolesnis lietus.

„Per artimiausias porą dienų Kaliforniją vienas iškart po kito turėtų paveikti du svarbūs liūčių ir didelio snygio kalnuose epizodai, kartu su dviem iš energingesnių ir daug drėgmės nešančių ciklonų parado“, – nurodė Nacionalinė meteorologijos tarnyba (NWS).

Pirmadienį centrinės Kalifornijos pakrančių regionuose gali iškristi iki 12,5 cm lietaus, sakoma pranešime.

Antradienį toliau lis, o Siera Nevados kalnuose gali iškristi iki 1,8 m sniego, todėl susidarys pavojingos sąlygos.

Gubernatorius Gavinas Newsomas sakė, kad per pastarąsias 10 dienų žuvo 12 žmonių.

Praėjusią savaitę jis paskelbė nepaprastąją padėtį, o sekmadienį sulaukė prezidentinio nepaprastosios padėties paskelbimo.

„Manome, kad blogiausia dar laukia“, – reporteriams sakė G.Newsomas.

Pirmadienį valstijoje elektros neturėjo kone 80 tūkst. namų.

Nors liūtys žiemą Kalifornijoje nėra neįprastos, dabartinė padėtis yra išbandymas valstijai.

Ji susidarė daug kur JAV vakaruose daugiau kaip du dešimtmečius tęsiantis sausroms, nulėmusioms didelį gamtinių gaisrų padažnėjimą.

Mokslininkai sako, kad žmogaus veiklos, pirmiausia – iškastinio kuro deginimo, nulemta klimato kaita labai smarkiai padidino orų kraštutinumus – sausras ir liūtis.

Net smarkių pastarojo meto liūčių nepakako, kad būtų panaikinti sausros padariniai.

Mokslininkų teigimu, daugiau nei vidutiniškai lyti turėtų kelerius metus, kad vandens atsargos vėl būtų pakankamos.