Pyragų dienai – aktorės Linos Bražinskaitės obuolių gardėsio receptas
Lapkričio 6-oji vadinama Pyragų diena. Bet orkaitę aktorė, psichologė Lina Bražinskaitė kaičia ne vien šia proga. Jos namuose dažnai garuoja kepiniai, kurie labai džiugina vaikus ar kavos užsukusius svečius.
„Pyragus kepti mėgstu labiau negu ruošti tortus – šiuos esu dariusi vos keliskart. Užtat pyragų esu išbandžiusi pačių įvairiausių. Smagu, kad juos galima daryti nebūtinai saldžius – labai skanūs ir su mėsa, žuvimi, daržovėmis, su nesaldžia varške bei špinatais. Vaikams, aišku, didžiausias džiaugsmas – vaisių pyragai, pagardinti riešutais ar cinamonu, šokoladu ar kremais. Man patinka eksperimentuoti“, – portalui Žmonės.lt prisipažįsta Lina.
Jai net nereikia ypatingos progos, kad iškeptų pyragą. Dažnai net kartą per savaitę ar per dvi virtuvėje garuoja vis naujas skanėstas, nes gardus kepinys dažniausiai išnyksta kaip dūmas per dieną ar dvi. Vaikai vaisių pyragus mėgsta skanauti vakarais su šiltu pienu. Aktorė mėgaujasi gabalėliu saldumyno prie arbatos ar kavos: „Jei pyragas buvo keptas iš vakaro, dažnai ryte prie kavos gabalėlį pasišildau. Jis vėl būna tarsi ką tik iš orkaitės.“
Ruošti pyragus paprastai mėgsta tie, kas patys užaugo su tokiais kepiniais. Aktorės šeimoje iš tiesų pyragus su malonumu kepė ir prosenelė, ir abi močiutės, ir mama: „Galėčiau sakyti, kad tai – mūsų giminės moterų tradicija. Viena močiutė, tėvelio mama, puikiai darė šakotį, buvo tikra žagarėlių, Napoleono torto ir medaus pyrago meistrė. Tuo tarpu mamytės mamos pyragai dažniau būdavo nesaldūs – su daržovėmis, mėsa, žuvimi ar grybais. Su nostalgija prisimenu prosenelės kepinius – jie buvo įdomūs, išskirtiniai, pagal senovinius receptus. Dažnai darydavo sluoksniuotos ar trapios tešlos pyragus. Gaila, kad neišliko jos receptų knygelė.“
Rudenį Linos namuose populiariausias tampa obuolių pyragas. Pirmiausia todėl, kad į jį keliauja savi, natūralūs produktai: naminiai kiaušiniai, kurių parūpina savo vištų turinti teta, ir obuoliai iš tėvelių sodo. „Kartais, jei į pyragą dedu rūgščius antaninius obuolius, pagardinu jį ir viena kita kriauše – skonis pasikeičia. Jei kieme dar būna kokių nors uogų, būtinai dedu jų į pyragą, – dalijasi aktorė. – Prieš kelias dienas kaip tik dar nurinkau paskutines avietes sode – šiemet kaip niekad ilgai derėjo.“
Obuolių pyragas
Reikės:
Apie 190 g cukraus
Apie 130 g miltų
3 kiaušinių
5-6 obuolių (vidutinių)
sviesto kepimo formai ištepti
1 šaukštelio (nugriebto) kepimo miltelių
1 šaukšto cinamono
Saujos sezoninių uogų – pagardinti pyragą ar papuošti.
Pirmiausia Lina įjungia orkaitę, kad įkaistų. Sviestu ištepa kepimo formą, pabarsto ją miltais. Tada nulupa obuolius ir stambiai juos supjausto tiesiai į formą. Įberia truputį uogų. Pabarsto cinamonu. Tada elektriniu plaktuvu plaka kiaušinius, kol jų masė padvigubėja ir šiek tiek pašviesėja. Pamažu plakdama beria cukrų. Sumažinusi plaktuvo greitį atsargiai įsijoja miltus ir kepimo miltelius. Paruoštą tešlą užpila ant obuolių kepimo formoje.
Pradžioje, apie 10 minučių Lina kepa iki 250 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Tada sumažina karštį iki 190-150 laipsnių (priklauso nuo orkaitės) ir kepa dar apie 15 minučių, kol pyragas paruduos. Iškeptam pyragui leidžia šiek tiek atvėsti, tada puošia šviežiomis uogomis, kartais pabarsto cukraus pudra.