R.Mikelkevičiūtė – apie B.Tiškevič ir E.Mildažytės pokalbį: „Man koktu nuo veidmainiškumo“

Rūta Mikelkevičiūtė, Beata Tiškevič, Edita Mildažytė / V.Ovadnevo nuotr. ir stop kadrai
Rūta Mikelkevičiūtė, Beata Tiškevič, Edita Mildažytė / V.Ovadnevo nuotr. ir stop kadrai
Šaltinis: Žmonės
2022-01-10 12:04
AA

Sausio pradžioje pasirodžiusi laida „Svečiuose pas Edita“, kurios viešnia tapo tinklaraštininkė ir verslininkė Beata Tiškevič, sukėlė tikrą skandalą. Socialinius tinklus užplūdo kritikos lavina laidos vedėjai Editai Mildažytei, nepabūgusiai paklausti nekorektiškų klausimų. Į šią situaciją praėjus keletui dienų sureagavo didžiulę patirtį televizijoje turinti Rūta Mikelkevičiūtė. „Nenoriu nieko ginti, man tiesiog koktu nuo visuomenės veidmainiškumo“, – portalui Žmonės.lt sakė ji.

Savo nuomonę Rūta Mikelkevičiūtė išreiškė feisbuke. Atviru įrašu sutiko pasidalinti su portalu Žmonės.lt. R.Mikelkevičiūtė pabrėžė, kad jokiu būdų nesiekia apginti E.Mildažytės, kaip laidų vedėjos, jai svarbu atkreipti dėmesį į visuomenės veidmainiškumą. 

„Kuri jūsų didesnė feministė? Galvojau, patylėsiu, bet...

Ne, ne Editos ir Beatos interviu mane pribloškė, o tai, kaip dabar elgiasi ponios ir panelės, kurios save vadina feministėmis. Ne visos, faktas. Skaitau jų postus ir komentarus apie tetulę iš išeinančios kartos, kuri, suprask, nesupranta modernios jaunos kartos proveržio ir iškovotų laimėjimų ( čia apie Editą), ir suprantu, kad tokių „feminisčių“ aš bijau labiau, nei stačiokės, kuri klausia tiesiai šviesiai – kiek kartų tu myliesi!?

Klausykit! Davatkos taip pat!

Edita yra kur kas didesnė feministė už jus visas sudėjus, kurios čia šūkaujate lozungais, išmoktomis klišėmis, bet paprašytos paaiškinti, ką jos reiškia ir kaip jos REALIAME gyvenime veikia, nesugebate to padaryti!

Gali piktintis dėl Editos tono, kad nepasakė, jog provokuoja pašnekovę, bet taip pati negalvoja, kad nepasiruošė, bet piktintis, kad Edita nesupranta, kas yra feminizmas, seriously? Ir anglišką žodį čia įterpiu specialiai – vyresnė karta supras kodėl!

Gaila, galėtų Edita parašyti apie tikrą ir nenupudruotą, kuri tokia madinga instagramuose, savo patirtį, TV taip pat. Bijau, būtų „tikras feminizmo vadovėlis“. Ne, nedarys – pastarieji metai jai ir taip buvo labai sunkūs! Rože lengva žydėti išravėtame darželyje, gerbiamosios, sunku ja būti, kai pilamos srutos ir želia žolės!
Ir tas jūsų vyresnio žmogaus menkinimas – čia tai tikrai feministiška taip paniekinamai vadinti vyresnę moterį, mamą, žmogų: tetulė, sena boba, pavydinti jaunystės, grožio ir proto (kitų epitetų net nerašysiu) – taip, taip rašoma, nors Editai tik 55! Kiek jūsų esate vyresnės? Nieko tokio, tai įprasta mūsų visuomenėje.

Net keista, kad dėl to nekyla jokie „feminisčių“ pasipiktinimai.

Beje, paskaitykite komentarus, ne anonimiškus! Pamatysite, kaip feminizmą suvokia dalis mūsų ateities! Ne beviltiškos praeities, kaip nuolat pabrėžiate!

Rūta Mikelkevičiūtė / Vyginto Skaraičio nuotr.

Ne, man nepatinka, kad nė vienas interviu su manimi neįvyksta be klausimo kokia mano seksualumo ir jaunystės paslaptis, nors to niekas neklausia nei Arūno Valinsko, nei Rolando Mackevičiaus (nekyla joks pasipiktinimas, keista). Ir pastarasis, beje, manęs ramiausiai paklausė per interviu: „Kuri keisčiausia vieta, kurioje aš mylėjausi“!? Tai, beje, buvo įdomiausia jaunimui! Ne kokiam nupezusiam senimui (tam, kuriam 50), kuris jau „seniai nejaučia realybės ir gyvena savo dogmomis – kaip nuplauti vyrui kojas ir padėti jam barščių prie teliko“! Ir dar vibratorių vėliau padovanojo man! Blyn, nesu juose pasikausčiusi labai, neslėpsiu, jis toks kaip mikrofonas – ar čia gerai, ar nelabai, ką manote jūs? Bet kiek fainų komentarų gavau – jokio pasipiktinimo!

Abu su Roliu tada smagiai pasijuokėme, nors sutrikau, tikrai. Galėjau supykti: norėjo mane įžeisti, akivaizdu, juk, visiems! Dabar net gailiuosi, būtų tokia gera reklama! Galėjau atsistoti ir išeiti, nes Rolis rankų man nebuvo užlaužęs ir nelaikė, bet aš pasirinkau atsakymą (man atrodo, kad pokyčių mąstyme atsakymu gali greičiau sulaukti) ir dėl to mano jokios vidinės orumo stygos nenutrūko!

Aš buvau pasiruošusi visokiems klausimams, nes ėjau ne į pageidavimų koncertą su suderintu tekstu, bet į interviu, autorinę laidą, kurios šeimininkas ją mato savaip (visada galiu neiti ir net išeiti). Ir ne klausimas, o atsakymas yra svarbiau! Bet čia aš. Mes visi skirtingi.

Todėl, nustokite mušti gulinti žmogų! Nebent norite užmušti? Nors suprantu, kad mušti gulintį yra fainas reikalas! Ir jokiomis feminizmo kaukėmis to nepaslėpsi.

Taigi, miela Edita, jūsų pažiūros apie feminizmą yra beviltiškai pasenusios... Klausiate, kiek aš myliuosi? O norite pasilyginti? Kokia puiki galėtų būti dviejų kartų diskusija apie moters laisve būti tuo, kuo ji PATI nori būti. O gal dar nėra vėlu? Sukurkite, susėskite, tokia diskusija duotų labai daug“, – rašė R.Mikelkevičiūtė.

Žmonės.lt primena, kad sausio pradžioje eteryje pasirodžius portalo Lrt.lt laidai „Svečiuose pas Editą“ vedėjai Editai Mildažytei kliuvo dėl klausimų laidos viešniai tinklaraštininkei ir verslininkei Beatai Tiškevič, o pats interviu įvertintas kaip netaktiškas puolimas.

„Kiek kartų per savaitę myliesi? Kodėl skuti kojas, jei pati esi feministė ir propaguoji feminizmo vertybes?“. Tai tik keli E.Mildažytės klausimai sutrikdę ir B.Tiškevič, ir dalį žiūrovų. Jiems taip pat užkliuvo netaktiškas laidos vedėjos tonas.

Portale Lrt.lt pasirodžius laidos įrašui, Beata Tiškevič juo pasidalijo su savo sekėjais ir atidavė į viešą teismą. Nors pasidalindama įrašu pati Beata pridūrė, kad galiausiai rezultatu džiaugiasi, laidą peržiūrėję interneto vartotojai turėjo visai kitokią nuomonę.

„Nusivyliau Mildažyte, sąmoningai žemino pašnekovę, bandė įkasti visomis prasmėmis, bet Beata Tiškevič atsilaikė provokacijai, tai ir parodo moters stiprybę ir aukštą saviveretę, ko gerbiamajai Mildažytei trūksta“, – rašė vienas komentatorius.

„Svetima gėda. Ir už tai, kad p.Edita uždavinėjo tokius klausimus, kokius uždavinėjo; ir už nuolatinį pašnekovės tujinimą; ir už tai, kad šitai parodė visuomeninis transliuotojas. Gėda!“ – pritarė kita internautė.

Beata Tiškevič ir Edita Mildažytė / LRT laidos stop kadras

„Oi, kaip nejauku. Atrodo, kad vedėja bando visą laiką įtikinti pašnekovę užsirišti burną ir stoti prie puodų, tyliai ramiai valdyti mažąjį namų ūkį ir visiškai atmušinėja, nepriima ir net nebando suprasti Beatos atsakymų...“ – rašė kita komentatorė, pastebėjusi, kad feminizmo tema Editai Mildažytei nėra iki galo suprasta.

„Po klausimo apie gniuždymą ir siaubingas psichologines traumas, kurios „priveda“ prie feminizmo būčiau atsistojus ir išėjus“, – savo nuomonę išsakė Beatos Tiškevič sekėja.

Dviejų skirtingų kartų patirtys

Vis dėlto pasitaikė ir vienas kitas teigiamas komentaras, kuriuose teigiama, kad įdomu stebėti skirtingų kartų moterų požiūrių sandūrą.

„Labai labai įdomus interviu. Iš pradžių pyktelėjau, nes pasirodė kaip puolimas, provokacija. Bet tai dviejų skirtingų kartų patirtys, suvokimas, įžvalgos, kas tik dar labiau surezonavo“, – rašė viena komentatorė.

B.Tiškevič: „Edita man buvo pavyzdys“

Žmonės.lt susisiekus su pačia Beata Tiškevič ši patikino, kad nors visada gerbė laidų vedėją Editą Mildažytę, šis interviu ją nustebino.

„Pokalbis buvo nufilmuotas 2021 m. rugpjūtį, tad nuo jo jau praėjo keli mėnesiai, mano emocijos ataušusios, dėl to ir prisiminimai gali būti netikslūs“, – portalui Žmonės.lt sakė Beata Tiškevič.

„Na, aš tikėjausi gražaus, atviro pokalbio, jaučiau didelę pagarbą Editai dar tuomet, kai pati buvau LRT laidų vedėja, ji man buvo pavyzdys. Džiaugiausi, pagaliau turėsianti progą su ja pabendrauti (anksčiau tik prasilenkdavome LRT koridoriuose).

Beata Tiškevič ir Edita Mildažytė / LRT laidos stop kadrai

Kai pokalbis pakrypo visai kita linkme, nustebau, bet vis tikėjausi, kad dar grįšime į vėžes. Po pokalbio kurį laiką jaučiau nuovargį, nes su tokio tipo bendravimu retai susiduriu savo gyvenime, tai likau apstulbinta.

Tačiau rezultatu labai džiaugiuosi: man reikėjo pamatyti iš šalies, kaip viskas atrodė, reikėjo išgirsti žmonių nuomones, visa tai susitikrinti su savo jausmais, buvusiais interviu metu.

Taip pat dar kartą supratau, kad aš negaliu sukontroliuoti kito asmens elgesio mano atžvilgiu ar jo požiūrio į mane, bet aš galiu sukontroliuoti savo emocijas, savo bendravimą ir savo pačios požiūrį į save. Tuo ir užsiėmiau to interviu metu“, – apie interviu su Edita Mildažyte portalui Žmonės.lt pasakojo Beata Tiškevič.

Edita Mildažytė / Fotobanko nuotr.

Vertins LRT etikos kontrolierė

Žmonės.lt kreipėsi į Editą Mildažytę, tačiau telefonu atsiliepusi laidos vedėja sakė neturinti laiko komentuoti, nes yra montažinėje.

Savo komentarą apie šią laidą pateikė LRT.

„Praėjusių metų rudenį startavusi LRT mediatekos laida „Svečiuose pas Editą“ yra mėgstama auditorijos dėl įdomių pašnekovų, kurie atvirai leidžiasi į pokalbius su laidos vedėja Edita Mildažyte.

Didelis auditorijos įsitraukimas, laidų vedėjos ilgametė patirtis neleido abejoti laidų turinio kokybe, tačiau pripažįstame, kad ketvirtadienio laida, kurioje kaip svečias dalyvavo Beata Tiškevič, kelia klausimų.

Sutinkame, kad yra pagrindo klausti, ar šįkart dialogas buvo pagarbus ir įsiklausantis.

Eteryje jau pasirodžiusiose laidose svečiavosi tiek jaunesnės, tiek vyresnės kartos atstovai. Suprantame, kad skirtingi žmonės turi skirtingų matymų, tačiau LRT savo programomis siekia skatinti dialogą ir bet kokiomis, netgi aštriomis temomis, kalbėti pagarbiai ir įsiklausančiai.

Sutinkame, kad yra pagrindo klausti, ar šįkart dialogas buvo pagarbus ir įsiklausantis, todėl šios laidos turinį vertins ir išvadas LRT administracijai pateiks LRT etikos kontrolierė“, – komentavo LRT atstovė ryšiams su visuomene Miglė Savickaitė portalui Žmonės.lt atsiųstame pranešime.

Primename, kad laidos „Svečiuose pas Editą“ likimas sprendėsi dar rugsėjį, kai E.Mildažytė buvo sulaikyta neblaivi prie vairo. Tačiau tąsyk LRT laidai uždegė žalią šviesą ir ji pradėta transliuoti portale, kaip ir buvo numatyta.