Rusijai vasario 24 d. pradėjus karą Ukrainoje, Lietuvos kultūros ministras Simonas Kairys pareiškė, kad į Lietuvą bus draudžiama atvykti Rusijos atlikėjams, o tuo pačiu iškėlė ultimatumą ir dėl režisieriaus Rimo Tumino, kuris vienu metu darbavosi Maskvos ir Vilniaus teatruose. Pats R.Tumas penktadienį paskelbė, kad iš Vachtangovo teatro meno vadovo pareigų jis pasitraukė dar vasario 9 dieną.
Penktadienį režisierius Rimas Tuminas LRT radijuje paskelbė, kad vasario 9 dieną pasitraukė iš Vachtangovo teatro Maskvoje.
„Jeigu reikia, pristatysiu ir dokumentą“, – radijuje sakė jis. Maskvos Vachtangovo teatre R.Tuminas ėjo meno vadovo pareigas. Tokias pačias pareigas jis eina ir Vilniaus mažajame teatre.
Toks viešas režisieriaus pareiškimas pasirodė kitą dieną po to, kai kultūros ministras Simonas Kairys iškėlė ultimatumą Vilniaus mažojo teatro direktoriui Simonui Keblui ir paskelbė, kad šis turi apsispręsti – arba atleidžia meno vadovą R.Tuminą iš pareigų, arba atsistatydina pats.
Tačiau internetiniame Vachtangovo teatro puslapyje iki šiol skelbiama, kad Rimas Tuminas yra šio teatro meno vadovas.
Kaip praneša naujienų agentūra BNS, Vachtangovo teatras savo tinklalapyje vasario 17 dieną pranešė, kad R.Tumino iniciatyva Rusijos kultūros ministerija „patvirtino atnaujintą Valstybinio Vachtangovo akademinio teatro įstatų redakciją“, bet R.Tuminas liks savo pareigose. Tiesa, teatro vadovų kontaktuose R.Tumino nebėra.
Pokyčiai įstatuose numato, kad teatras sudaro sutartį su direktoriumi, šis savo ruožtu turi teisę skirti meno vadovą, tačiau tai „tik techniškai apriboja jų įgaliojimus“, o R.Tuminas „nuėmus administracines užduotis“ galės „visiškai susitelkti“ į kūrybinį darbą.
„Vachtangovo teatras yra viena iš tų įstaigų, kurioje susiformavo stiprus režisieriaus ir meno vadovo tandemas. Jame toliau dirbs Rimas Tuminas, direktoriumi lieka Kirilas Krokas, vyriausiuoju režisieriumi – Jurijus Butusovas“, – skelbia teatras.
Su pačiu režisieriumi BNS nepavyko susisiekti. Jo dukra ir meno vadovo Vilniaus mažajame teatre, pavaduotoja Gabrielė Tuminaitė BNS taip pat patvirtino, kad režisierius iš Vachtangovo teatro išėjo vasario pradžioje, šiuo metu jis yra Maskvoje dėl gydymo, bet artimiausiu metu ketina parvykti į Vilnių.
„Jis išsikraustė iš Maskvos, grįžinėja į Lietuvą – jei jį dar išleis, jis liko dėl gydymosi. O Vachtangovo teatro pareiškimas toks galbūt moralinis, kad neva jis vis tiek lieka, bet ne, jis nedirbs“, – sakė G.Tuminaitė.
Anot jos, R. Tuminas ketina į Lietuvą grįžti automobiliu.
Ji taip pat patvirtino, kad Vilniaus mažojo teatro direktorius Simonas Keblas R. Tuminui pateikė siūlymą trauktis iš meno vadovo pareigų, o režisierius siūlymą įvertins atvykęs į Vilnių, „bet ministras šantažo būdu reikalauja, kad tai atsitiktų čia ir šiandien“.
„Jis (S.Kairys – red. past.) ne paragino, jis iškėlė ultimatumą. Yra kreipimasis ir Tumino parašytas, bet mes nebeiname į šitą mėsmalę. Yra teisiniai būdai, kol kas esame demokratinėje visuomenėje, galioja Darbo kodeksas, įstatymai. Siūlymas išeiti iš pareigų direktoriaus jam yra pateiktas, jis, kaip ir kiekvienas žmogus, čia kalba jau ne apie Tuminą, o santykį su žmogumi, turi teisę jo sulaukti fiziškai, jis atvažiuoja, pasirašo dokumentą ir dokumentas įsigalioja“, – kalbėjo G.Tuminaitė.
R.Tuminui pernai gruodį buvo skirta Rusijos vyriausybės kultūros premija, jis taip pat pelnė svarbiausią Rusijos teatro apdovanojimą – „Auksinę kaukę“.
Rusijoje kelis dešimtmečius dirbantis režisierius lapkritį duodamas interviu Rusijos televizijai pareiškė nesureikšminantis Lietuvos okupaciją lėmusio Motolovo ir Ribentropo pakto bei nelaikantis rusų okupantais.
Lietuvoje kilus pasipiktinimui dėl tokios menininko pozicijos, R.Tuminas tai pavadino prieš jį įvykdyta provokacija, sakydamas, kad paskelbta tik dalis jo žodžių, bei sakė paprašęs televizijos paneigimo su pilnu interviu įrašu bei tekstu.
R.Tuminas yra vienas Vilniaus mažojo teatro steigėjų, 1994 metais jis apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.