Režisierė Giedrė Žickytė – apie ryšį su filmų herojais ir kodėl dažnai keičia gyvenamąją vietą

Giedrė Žičkytė ir Eitvydas Bajarūnas / Žygimanto Gedvilos / BNS ir Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Giedrė Žičkytė ir Eitvydas Bajarūnas / Žygimanto Gedvilos / BNS ir Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2022-10-15 11:14
AA

Dokumentinių kino filmų kūrėjos, režisierės ir prodiuserės Giedrės Žickytės talentas visame pasaulyje pripažįstamas tiek kino gurmanų, tiek ir kritikų. Žinoma moteris papasakojo ne tik apie savo kūrybos užkulisius, bet ir praskleidė asmeninio gyvenimo šydą.

Giedrė neslepia – įvertinimai suteikia daugiau pasitikėjimo savimi bei tvirtumo kuriant naujus filmus. Tačiau svarbiausia jai – kūryba.

„Temos ateina pačios – tikrai nebūna taip, kad atsisėdi ir galvoji, apie ką čia sukurūs naują filmą. Jis ateina savaime. Palyginčiau tai su draugyste ar aplankiusia meile, kai pajunti, kad tau tai artima, svarbu ir padeda suprasti šį pasaulį. Per kūrybą tarsi bandai pažinti, iš ko šis pasaulis sudarytas“, – su meile apie kūrybos procesą kalbėjo Giedrė „Pasaulis pagal moteris“.

Giedrė Žičkytė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Darbas ir šeima

Laidos viešnia papasakos ir apie savo filmų herojus. Juostos „Šuolis“ herojus Simas Kudirka, kuris Šaltojo karo metais peršoko iš sovietų į JAV laivą, yra vienas iš jų. Neeilinė šio žmogaus gyvenimo įstorija įkvėpė Giedrę, o laidos žiūrovai turėjo galimybę pamatyti šio filmo akimirkas.

„Kinas reikalauja nepaprastai daug kantrybės“, – pripažino Giedrė, kuri vien leidimo filmuoti žymiajame JAV laive laukė pusantrų metų.

Tačiau moteris atvira – viską atperka kūryba ir rezultatas. Režisierė neslepia kartais sulaukianti tiesmuko klausimo, kada gi ji pradės „daryti normalų kiną“? Tačiau jos širdį jau seniai užvaldžiusi dokumentika. Moteris papasakojo, kuo šis žanras ją žavi ir kas yra geriausias gyvenimo scenaristas.

Giedrė daug keliauja, tačiau, kaip sako pati, kelionės ir raudoni kilimai tesudaro vos penkis procentus veiklos. Visa kita – juodas darbas montažinėje, filmavimo aikštelėje.

Giedrė Žickytė

Didžiausiu dokumentinio kino kūrimo iššūkiu ji vadina etinį – atsakomybės prieš savo herojų – klausimą.

„Kiek aš galiu brautis į kito žmogaus gyvenimą, ką turiu teisę rodyti, ko neturiu teisės rodyti… Tas etinis klausimas lydi tiek filmuojant, tiek montuojant ir net išleidžiant filmą“, – atviravo Giedrė, kuriai svarbu ne tik nerti į gylį, bet ir tuo nesužeisti savo filmų herojų.

O su visais tais, kurie filmavosi jos juostoje, režisierė stengiasi palaikyti ryšį net pasibaigus filmavimams, kad ir kaip sunku dėl laiko trūkumo tai bebūtų.

G.Žickytei tenka daug keliauti ir keisti gyvenamąsias vietas dėl vyro diplomato, su kuriuo ją taip pat suvedė kinas. Giedrė papasakojo, ką reiškia būti ambasadoriaus žmona, kokių iššūkių tai kelia ir kaip ji sugeba būti kūrėja, žmona ir mama.

„Pasaulis pagal moteris“ – sekmadieniais 10 val. per TV3!