Rinkodaros specialistė Linata Dvareckienė: kaip išmokti taupyti ir pamiršti gyvenimą nuo algos iki algos

Rinkodaros specialistė Linata Dvareckienė / Asmeninio archyvo nuotr.
Rinkodaros specialistė Linata Dvareckienė / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-09-24 12:03
AA

Gyvenimas nuo algos iki algos – varginantis dalykas. Tačiau dar sunkiau suvokti, kur tie pinigai išgaruoja tiesiog žaibišku greičiu. Nejau su finansais susitvarko tik finansų specialistai?

Bene viena aktualiausių temų – kaip tapti finansiškai nepriklausoma ir išmokti taupyti, sutikite, aktuali dažnai moteriai. Mūsų finansai kartais gyvena savo gyvenimą ir surasti ryšį su jais gana sudėtinga. Dar viena suknelė? Dar vieni nauji bateliai? Žiū, ir liekame prie suskilusios geldos.

Linata Dvareckienė – populiarios knygos „91 būdas taupyti arba dieta Jūsų piniginei“ autorė, rinkodaros specialistė, sertifikuota koučingo trenerė, laiminga moteris, žmona ir mama sako atradusi savo būdus, kaip valdyti savo finansus. Neveltui jos knygoje sugulė kone šimtas patarimų, o pati knyga išleista ne vieną kartą.

Taip pat skaitykite: 7 įpročiai, programuojantys žmogų skurdui

„Yra toks įdomus fenomenas – kai moteris keičiasi, ji tobulėja, visa jos aplinka pradeda stebuklingu būdu keistis. Nuoširdžiai linkiu, kad išgirstumėte bent vieną mintį, padėsiančią jums gyventi įdomesnį, smagesnį ir gražesnį gyvenimą“, – konferencijos „Veikli“ dalyvėms linkėjo L. Dvareckienė.

Moteris prisipažino, kad neturi jokio finansinio išsilavinimo, tačiau finansiniais dalykais pradėjo domėtis prieš septynerius metus, o tada gyvenimas pasikeitė į gerąją pusę: „Aš esu lygiai tokia pati moteris kaip ir jūs, ir taip pat gyvas pavyzdys to, kad nereikia būti finansų specialiste, jog galėtum valdyti savo pinigus. Jums nereikia žinoti jokių sudėtingų finansinių terminų, kuriuos dažnai girdite bankuose ar finansinėse įstaigose. Reikia suvokti kelis esminius principus, dėl kurių gyvenimas ima keistis“.

L. Dvareckienė klausė – kas yra pinigai? Tai viena iš galios formų – vieniems tai kelionės, skanus maistas, sąskaita banke, tačiau iš esmės – galimybė gyventi taip, kaip norisi. Moteris turi turėti pinigų. Ji tada jaučiasi ramesnė, laimingesnė ir saugesnė. Kas būna vėliau? Moters vaikai ir sutuoktinis taip pat būna laimingesni ir ramesni – o juk tai labai svarbu.

„Apklausiau daugiau kaip 50 moterų, ką jos mano apie pinigus. Daugelis atsakė, kad nori pinigų ir tuo pačiu jų bijo. Pinigai įsikuria tarp trijų svarbiausių emocijų – visiems labai svarbūs santykiai, pinigai – kita labai aktuali tema ir galiausiai mirtis. Atrodo visai nesusijusios temos, tačiau jos sukelia itin daug emocijų. Turėdami pinigų galime gyventi gražiau, tačiau bėda ta, kad niekas nemokė, kaip naudotis tais pinigais, kaip juos valdyti. Manęs nemokė taip pat.

Pinigai yra viena iš galios formų – vieniems tai kelionės, skanus maistas, sąskaita banke, tačiau iš esmės – galimybė gyventi taip, kaip norisi.

Tačiau išmokti – lengva ir paprasta. Tiesiog reikia žinoti, ką daryti ir kaip tą daryti. Ir dar. Reikia nebijoti kardinalių sprendimų. Aš esu ta, kuri sustojo savo aktyvios karjeros metu, kuri buvo didelių kompanijų rinkodaros vadove. Tačiau leidau sau pagalvoti, kaip aš norėčiau gyventi, ką norėčiau keisti.

Tą sau galėjau leisti, kadangi susidomėjusi finansais visų pirma sau pasakiau, kad nenoriu gyventi nuo atlyginimo iki atlyginimo. Pradėjau nuo to, kad vieną pirmadienio dieną susirašiau lape, kaip aš norėčiau gyventi. Ten buvo gal 5–6 punktai. Šiandien galiu pasakyti, kad visus punktus įgyvendinau.“

Moteris teigė, kad su pinigais „draugauja“ vos 2 proc. žmonių, o 98 proc. tik kalba ir nesiima jokių veiksmų. O juk taupymas – tai vienas iš žingsnių, vedančių mus į klestėjimą. Be to, tai lengva, paprasta ir malonu. Pinigų tema yra ir paprasta, ir sudėtinga. Atrodo, kad internete daug informacijos, visi žino, kaip ir ką daryti, tačiau retas ima iniciatyvą į savo rankas.

Taip pat skaitykite: Kaip padidinti savo pajamas

Nuo ko pradėti taupyti? 2 principai

Reikia sąmoningumo tam, ką jūs darote. Atsidedant santaupas, planuojant pirkinius. Jūs galite vesti išlaidų ir pajamų balansą, kiekvieną mėnesį atsidėti tam tikrą sumą, turėti tikslą, kam norite sutaupyti, bei apgalvoti, ką perkate, kam to reikia ir ar nepermokate.

„Kas yra sėkmės formulė? Bet kurioje veikloje – tai 10 proc. žinių, 40 proc. sudaro įpročiai ir mąstymo būdas ir 50 proc. bendravimas. Kad ir kur vadovausitės šia formule, jums viskas pavyks. Įpročiai keičia mūsų gyvenimą – jūs galite elgtis teisingai arba neteisingai, pavyzdžiui, maitintis sveikai arba ne, o  juk rezultatas bus visiškai skirtingas. 

Svarbiausi du principai, kurie turėtų tapti mūsų kasdieniniais įpročiais, jei norime klestėti yra šie. Pirmiausia itin svarbu turėti kokį nors tikslą, kadangi be tikslo taupymas bus tik vieno ar kelių mėnesių eksperimentas. Svarbu šiuo atveju ir atsakyti sau į klausimą, kodėl ir kas pasikeis jūsų gyvenime. „Mano motyvas taupyti buvo tas, kad norėjau jaustis ir būti laisva bei nepriklausyti nuo atlyginimo“, – teigė rinkodaros specialistė.

Antras principas, kuris yra labai svarbus, – augimo principas. L. Dvareckienė klausė, ar kada susimąstėme apie tai, kiek esame uždirbę per visą savo gyvenimą? O svarbiausia, kiek iš tų pinigų liko mūsų sąskaitoje, kišenėje ar piniginėje? Taigi, kai gaunate atlyginimą, pirmiausia sumokėkite sau. Jeigu jums daugiau kaip 20 metų, atidėkite 10–15 proc. pajamų, jeigu per 35-erius, tuomet 20–25 proc.


Niekada neklestėsite, jeigu neturėsite santaupų.

Pabandykite išgyventi iš tų 90 proc. pajamų. Pirmą mėnesį gali būti nelengva, tačiau visa tai skatina kūrybiškumą. Santaupos turi būti tokia suma, kad galėtumėte išgyventi bent jau 6–12 mėnesių. Kodėl būtent tiek? Tarkime, netenkate darbo, tačiau per pusmetį ar metus, tikėtina, susirasite naują ar išspręsite situaciją. Kai turite santaupų, tuomet jūs, visų pirma, jaučiatės kur kas ramesni ir nestresuojate. Be to, niekada neklestėsite, jeigu neturėsite santaupų.

„Kai pradedate valdyti finansus, pradedate valdyti savo gyvenimą “, –  ne kartą seminaro metu pabrėžė L. Dvareckienė.

Skola – mūsų pačių godumas

„Mes mokame avansu už gražesnį gyvenimą. Aš iš smalsumo užsukau į vieną kredito įstaigą – baisiausia, kad mes už tą gražesnį gyvenimą sumokame didžiules palūkanas ir permokame bei tuo pačiu tampame skolų vergais. Skolos mus priverčia dirbti ilgiau, sunkiau ir daugiau. Tad imant kreditą, pirmiausia reikėtų savęs paklausti, ar tai tikrai verta vergovės, pavyzdžiui, kelionės, automobilis ir kiti dalykai, kurie šiandien jums yra ne pagal išgales.

Pateisinami kreditai yra tik du – tai būstui ir verslo vystymui. Tačiau būstui taip pat reikia imti mažesnio dydžio paskolą negu galite sau leisti. Verslo vystymui imdami paskolą turite griežtai įvertinti savo galimybes. Ką daryti, jeigu jau atsirado skolų? Nebesiskolinkite ir, sąžiningai pažvelgę į situaciją, sudarykite skolų sąrašą“, – pasakojo rinkodaros specialistė.

Atiduoti greičiausiai reikia didžiausias skolas, t. y. atraskite efektyviausias skolų grąžinimo strategijas. Planuokite savo išlaidas ir pajamas bei suskaičiuokite, už kokią minimalią sumą galėtumėte pragyventi šį mėnesį. Susirašykite būtiniausius mokėjimus ir pertekliniais pinigais apmokėkite svarbiausias skolas.

Skolos mus priverčia dirbti ilgiau, sunkiau ir daugiau. Tad imant kreditą, pirmiausia reikėtų savęs paklausti, ar tai tikrai verta vergovės.

„Geriems darbams skirkite bent eurą per mėnesį. Kodėl tai yra svarbu? Nes mes dalinamės. Pinigai – tai emocijos ir energija. Kiek atiduodame, tiek ir gauname. Geriems darbams turite skirti tiek, kad nesijaustumėte nuskriausti, tačiau jaustumėtės prisidėję“, – sakė L. Dvareckienė.

Taip pat skaitykite: Patarimai, padėsiantys siekti karjeros aukštumų

Bendravimo nauda

Bendravimo ir aplinkos esmę puikiai atskleidžia posakis: „Pasakyk, kas tavo draugai, ir pasakysiu, kas tu, – pasakojo L. Dvareckienė. – Mūsų pajamos – tai mūsų draugų, esančių aplink mus, vidurkis. Bendraukite tam, kad pasiektumėte daugiau. Štai aš nesu rašytoja, tačiau norėjau išleisti knygą. Tik bendravimo dėka mano knyga išvydo pasaulį. Ir tai tik vienas pavyzdys, o jų yra kur kas daugiau ir kitų gyvenimuose. Bendraujant atsiveria naujos galimybės.

Labai svarbu yra bendrauti su žmonėmis, kurie yra pasiekę daugiau negu jūs, mat tai yra užslėptos jūsų galimybės. Pagalvokite, kam jūs baltai pavydite. Dažniausiai tai yra jūsų galimybės. Pavydite tiems, kokiais patys norite tapti. Jeigu kažkam pasisekė, jūs tikrai galite pakartoti jo sėkmę.“

Pavydite tiems, kokiais patys norite tapti. Jeigu kažkam pasisekė, jūs tikrai galite pakartoti jo sėkmę.

Įpročiai taip pat labai svarbūs – pavyzdžiui, jeigu norite sulieknėti, turite visam gyvenimui pakeisti mitybos įpročius. Neužtenka laikytis dietos du mėnesius, o paskui galvoti, kad galite valgyti bet ką. Jeigu norime pasiekti finansinę laisvę ir klestėti, turime taikyti žinias praktiškai. Žmones, kurie turi finansinių problemų,  vienija tam tikri dalykai – dažniausiai tai atidėti mokėjimai, išleisti papildomi pinigai, naudojimasis kreditinėmis kortelėmis, skolos, manymas, kad apie pinigus kalbėti yra gėdinga ir pan.

„Jeigu aš pavalgiau, turiu suplauti indus. Jeigu aš gavau sąskaitą, aš turiu ją apmokėti. Jeigu kažką darau, turiu pabaigti. Nepabaigti darbai tampa sniego gniūžte. Darbų pabaigimas ir optimizavimas itin padeda gyvenime. Kai pradedame valdyti savo pinigus, pradedame valdyti savo gyvenimą, kai pradedame valdyti savo gyvenimą, jaučiame pasitikėjimą savimi, kai tikime savimi, tampame laimingos. O laimingos moterys kuria laimingą visuomenę ir augina laimingus vaikus“, – paskaitą užbaigė L. Dvareckienė.