Rūkyta druska – kas tai?

Rūkyta druska / „Shuterstock“ nuotr.
Rūkyta druska / „Shuterstock“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Dūmo kvapas suteikia gardaus prieskonio rūkytai dešrai ar kumpeliui. Tačiau ar žinote, kad galite rūkyti ir druską?

Rūkyta druska – tai ant malkų be žievės rūkyta, aromatizuota druska. Priklausomai nuo rūkymui parinktos medienos druska įgauna skirtingų skonio atspalvių – nuo lengvo ir subtilaus, iki stipraus ar net salsvo, bei skirtingų spalvų. Dažniausias pasirinkimas – alksnio ar ąžuolo malkos, tačiau prekyboje galite rasti ir egzotiškesnių skonių, pavyzdžiui, citrinmedžio.

Kaip paruošti?

Jei ieškosite šios druskos pirkti, neturėtų būti sunku jos rasti. Tačiau ja dažniausiai prekiaujama ekologiškų ir natūralių prekių parduotuvėlėse, tad ji yra ir nepigi. Nepigi todėl, kad natūrali – dūmo kvapas išgautas rūkant ant tikros ugnies su tikromis malkomis. Panašų skonį galima išgauti ir naudojant sintetinius priedus, tačiau tuomet sunku prognozuoti, kokią įtaką druska turės jūsų patiekalams, o vėliau ir sveikatai.

Rūkyta druska tiks ant mėsos, salotų, jūros gėrybių, t. y. visur, kur naudojate ir paprastą druską.

Tad natūraliai kylantis klausimas – ar galima tokios druskos pasigaminti namie? Galima, ir tai netgi nėra labai sudėtinga. Tačiau, žinoma, kol surasite savo mėgstamą medieną ir išmoksite nureguliuoti reikiamą temperatūrą bei dūmų kiekį, teks šiek tiek pasipraktikuoti.

Jei druską ruošite kepsninėje, sustumkite anglis ir žarijas į vieną pusę, o kitą palikite tuščią. Ant anglių supilkite vandenyje išmirkytas medienos drožles, o kitoje pusėje ant grotelių padėkite kepimo formą, ant kurios plonu sluoksniu paskleiskite druską. Tuomet uždenkite griliaus dangtį ir palikite. Karts nuo karto druską pamaišykite ir maždaug kas dvidešimt minučių paragaukite, ar skonis jums jau yra tinkamas. Na, o jei turite mėsos rūkyklą, pasiruošti rūkytą druską bus dar paprasčiau. Prieš naudojimą atvėsinkite. Sandariame inde druska savo kvapą išlaikys maždaug tris mėnesius.

Kur naudoti?

Ši druska suteikia patiekalams specifinį dūmo kvapą bei skonį ir sustiprina kitų ingredientų skonius. Rūkyta druska tiks ant mėsos, salotų, jūros gėrybių, t. y. visur, kur naudojate ir paprastą druską. Tai gali būti puikus baigiamasis akcentas patiekalams, pavyzdžiui, keptai žuviai, papuošti. Jei ruošiate namie sūdytą lašišą, pabandykite ją paruošti su tokia druska, pamėgto patiekalo skonis tikrai atsikleis naujai. Tokios druskos „dribsnius“ vegetarai gali naudoti patiekalams pagardinti, vietoje šoninės skrebučių. Išbandykite šią druską ir kitokiame amplua – pavyzdžiui, apibarstykite ja šokoladinius sausainėlius.

Tad linkime sėkmės atrandant naujus skonius! O smagiausia yra tai, kad žiupsnelis rūkytos druskos jums gali skurti lauke ant žarijų kepto maisto iliuziją. Juk ne visada lauke bus kepsninių sezonas!