Rūpestingam sodininkui: kaip pritraukti daugiau drugelių į sodą

Drugeliai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Drugeliai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-06-25 09:00
AA

Jei norite, kad jūsų sode skraidytų drugeliai, turite žinoti, kaip juos privilioti. O tai, beje, nėra sunku. Tereikia žinoti keletą gudrybių. Svarbi ir gėlių spalva, forma, ir net tinkama vieta.

Kai sodas sutvarkytas ir apsodintas, norisi, kad į jį užeitų ir kiti gyventojai. Ypač laukiami gražuoliai drugeliai, kurie labai džiugina akį.

Kai sodas sutvarkytas ir apsodintas, norisi, kad į jį užeitų ir kiti gyventojai. Ypač laukiami gražuoliai drugeliai, kurie labai džiugina akį.

Lietuvoje yra daugiau 2 tūkst. rūšių drugelių, tarp jų populiariausi – spungės, citrinukai, dilgėlinukai. Kaip vieni gražiausiųjų laikomi admirolas, didysis perliukas, auksuotoji šaškytė, kilnioji vaiva, puošnioji vaiva ir daugelis kitų. Kiekvienas norėtų, kad sode ar kieme skraidytų šie margaspalviai drugeliai, tačiau reikia žinoti, kaip juos prisivilioti.

Pasirinkite tinkamą vietą

Kaip ir žmogus, norėdamas kur nors apsistoti, renkasi jam patinkančią vietą, taip ir drugeliai skrenda ten, kur jiems maloniau. Galbūt pastebėjote, kad kai kuriose sodo vietose drugelių skraido kur kas daugiau nei kitose? Atsakymas, kodėl taip yra, gali būti šilti saulės spinduliai. Drugeliai mėgsta saulėtas ir šiltas vietas, tad ideali vieta yra ta, kuri apšviesta saulės spindulių. Tačiau žinokite, kad ten, kur pučia vėjas ar skersvėjis, drugeliai užsuks rečiau arba išvis jų nematysite. Jei jūsų sodas labai atviras, pasisodinkite daugiau krūmų ar didesnių medelių – jie suteiks užuovėją.

Pagalvokite apie gėlių spalvą

Ne paslaptis, kad tarp augalų ir vabzdžių yra ypatingas ryšys. Geriausias būdas pritraukti daugiau drugelių į sodą – pasodinti daugiau nektaro turinčių ir ryškesnių gėlių. Drugeliai mėgsta ryškius atspalvius, tokius kaip raudona, geltona, oranžinė, violetinė, nes jiems tai yra signalas, kad gėlės yra pilnos saldaus maisto.

Beje, daugelis dabar madingų ir stilingų gėlių yra hibridai ir nebeskleidžia natūralaus aromato. Todėl pravartu pasidomėti, ką sodeliuose augindavo senelės ir prosenelės, prisiminkite senovinius augalus. Kokios gėlės tinkamiausios? Serentis, medetkos, įvairiaspalvės ryškios našlaitės, gvaizdūnė, astrai, ir panašios ryškiaspalvės sodo gražuolės. Jei jų pasisodinsite, sulauksite sodą puošiančių svečių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kokių žolelių prisirinkti birželio mėnesį

Drugelis / „Fotolia“ nuotr.

Svarbi ir gėlių forma

Jei norite, kad jūsų akį džiugintų sode skraidantys drugeliai, pagalvokite apie gėlių žiedų formą. Drugelius vilioja atviresni žiedai, tokie, ant kurių jie laisvai galėtų nutūpti. Todėl prieš tai minėtos medetkos, našlaitės, astrai puikiai tinka. Kur kas mažiau drugelius vilioja varpelio, kolbos formų žiedai, tad žinokite, kad prie tokių gėlių drugeliai skrenda rečiau. Tačiau skirtingos drugelių rūšys mėgsta skirtingas gėles (vienus traukia didesni žiedai, kitus – mažesni ir pan.), todėl pasistenkite, kad jūsų sode būtų įvairių gėlių, tuomet bus didesnė tikimybė privilioti įvairių gražuolių.

Įrenkite tvenkinuką

Jei paprasti būdai nesuteikia pakankamos naudos, galite kitaip privilioti drugelius – pasiūlykite jiems užkandžių.

Šie gana lepūs vabzdžiai negeria iš atvirų vandens telkinių (jie dažniausiai geria rasos lašelius nuo gėlių ar žolės lapelių), todėl sukurkite jiems drėgną baseiną. Norėdami paruošti drugeliui vonelę, sekliame dubenyje sumaišykite smėlį ir dirvožemį ir įpilkite tik tiek vandens, kad apsemtų smėlio ir dirvožemio mišinį.

Tačiau, kad ir kaip keistai skambėtų, kai kurie drugeliai mėgsta šiek tiek pastovėjusių sulčių ar alaus kvapą. Vienas tokių – šeirys – rečiausių Lietuvoje randamų drugelių. Nepatariame jums sode laikyti šių gėrimų, tik žinokite, kad ne visus drugelius vilioja vienodi kvapai.

Jiems reikia saulės

Drugeliai yra šalto kraujo, tai reiškia, kad jie nori pailsėti ir pašildyti saulutėje. Kai šiek tiek vėsiau, šie skraiduoliai mėgsta pasišildyti saulėkaitoje. Tam jie pasirenka plokščius, saulę atspindinčius paviršius. Tai gali būti akmenys, trinkelės, palangės ir kitokie paviršiai. Ištiesę sparnelius ant jų tupi, sugerdami šilumą. Tad jei sumanėte sodą dekoruoti didesniais akmenimis, įkomponuokite juos ten, kur jie bus apšviesti saulės. Tuomet drugeliai atskris ir pasišildys.

TAIP PAT SKAITYKITE: Gėlės balkone. Kokias rinktis

Nepakartojamo grožio egzotiški drugeliai (27 nuotr.)
+21
Tropinių drugelių kolekcija VDU botanikos sode (19 nuotr.)
+13