Ringailė Leščinskienė – Sakartvelo skoniai

Ringailė Leščinskienė / Asmeninio albumo nuotrauka
Ringailė Leščinskienė / Asmeninio albumo nuotrauka
JŪRATĖ RAŽKOVSKYTĖ
Šaltinis: Žmonės
2020-09-09 13:18
AA

Beveik aštuonerius metus Sakartvele su šeima gyvenančios televizijos ir kino prodiuserės, reklamų kūrėjos Ringailės LEŠČINSKIENĖS (33) namai kasmet prisipildo skaniausių pomidorų padažo kvapų, o ant stalo išsirikiuoja į tuščius mineralinio vandens butelius supilstyto padažo armija.

„Pamenu, kaip vos atsikrausčius į Sakartvelą su vos kelių mėnesių dukryte į namus tuoj prisistatė pažįstamas gruzinas su papjauta ožka ir ėmėsi kelti balių, – juokdamasi pirmąją pažintį su Sakartvelo virtuve prisimena Ringailė. – Iš minkštos ožkienos iškepė šašlyką, o iš kaulų ir mėsos likučių išvirė nuostabią tirštą sriubą su daug žalumynų ir daržovių. Visiškas stereotipas, kad gruzinai valgo tik avienos šašlykus, – yra vos keletas patiekalų, kur naudojama aviena. Dažniausiai šašlykai, kaip ir Lietuvoje, ruošiami iš kiaulienos ir jautienos.“

Įdomiausia kūryba virtuvėje prasideda vasaros pabaigoje – užaugus vietinėms daržovėms ir vaisiams. Šiuo metu kiekvienuose namuose kunkuliuoja puodai įvairiausių daržovienių – šeimininkės ruošia atsargas žiemai. Pasak Ringailės, vietiniai žiemą šviežių atvežtinių daržovių beveik neperka. Mieliau traukia iš sandėliukų savo ruoštus pomidorų, baklažanų, cukinijų padažus, tiekia juos prie mėsos, tepa ant duonos. „Tikslių receptų niekas nežino – kiekvienoje virtuvėje vyksta tokia kūryba, kad būtų galima filmus sukti. Pirmą kartą šiemet teko paragauti pomidorų, paprikų ir svogūnų padaže virtų grybų – voveraičių ar grūzdų. Skonis – pasakiškas!“ – pasakoja lietuvė. Jos namuose kaukazinės slyvutės keliauja į tkemalio padažą, pomidorai – į virtą arba šviežią adžiką bei satsebeli. Vienas svarbesnių ingredientų padažuose – svanų druska. Tai – Svanetijos regiono druska, maišoma su džiovintomis kalendromis, ciberžolėmis, kariu, česnakais... Skirtingi mišiniai – skirtingi skoniai. Pasak jos, padažo funkcija nėra vien pagardas prie mėsos. „Mes dažnai padažais pridengiame nepavykusio patiekalo ar perkeptos mėsos skonį, – juokiasi Ringailė. – O gruzinams padažai yra tarsi atskiras patiekalas, kaip antras garnyras. Jie valgomi tiesiog šaukštais, tepami ant duonos, bandelių. Padažas skirtas skoniams atverti – ne užgožti, o suteikti papildomų.“