Nepatingėkite prisirinkti dygliuotųjų šaltalankių uogų žiemai – spalis tam tinkamiausias metas. Šaltalankiai gydo daugelį ligų ir stiprina organizmą.
Šaltalankių uogos – natūralus vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis. Jose ypač daug vitamino C (100 g – apie 500 mg, t. y. visa dienos norma). Taip pat gausu karoteno, cholino, nikelio, mangano, geležies, fosforo, folio rūgšties, flavanoidų, vitaminų B1 ir B2, P, E ir K.
Šaltalankiai yra puikus antioksidantas: saugo nuo laisvųjų radikalų, stabdo senėjimą (turi medžiagų, suteikiančių odai elastingumo, neleidžiančių rastis raukšlėms), taip pat skatina atsinaujinti ląsteles, stiprina organizmo atsparumą. Tad rudenį šaltalankiai yra nepakeičiama profilaktinė ir gydymo priemonė nuo peršalimo ligų.
Ką gydo
• Šaltalankių aliejus mažina skausmą, gydo žaizdas, slopina uždegimus ir skatina gleivinės bei odos gijimą. Galima vartoti sergant skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige, angina, sloga (aliejumi tepkite nosies gleivinę arba jo lašinkite), esant dantenų ar burnos gleivinės uždegimui. Kraujuojančias dantenas tepkite aliejumi arba skalaukite šaltalankių sultimis. Šaltalankių aliejumi galima tepti nudegusią arba nušalusią odą, lūpas, taip pat profilaktiškai, nuo nušalimo.
• Šaltalankių uogose esančios biologiškai aktyvios medžiagos gerina riebalų apykaitą, šalina iš organizmo blogojo cholesterolio perteklių, stabdo aterosklerozę, netgi teigiama, kad reguliuoja kraujospūdį. Tad profilaktiškai šias uogas arba jų aliejų ypač sveika vartoti pagyvenusiems žmonėms. Be to, šaltalankiai reguliuoja virškinamojo trakto liaukų sekreciją, padeda atsinaujinti gleivinei, audiniams. Tik nepatartina jų vartoti esant padidėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui.
• Šaltalankių sultys su medumi teikia energijos, saugo nuo mažakraujystės, stiprina imuninę sistemą. Geriausiai jas gerti skiestas.
• Šaltalankiai padeda atgauti jėgas nusilpus, po sunkios ligos.
• Šios uogos padeda ir nuo vidurių užkietėjimo. Šaltalankių aliejų gerkite du kartus per dieną po šaukštą pusvalandį prieš valgį. Rytų medicinoje šaltalankiai naudojami kaip toksinus ir kitas nuodingąsias medžiagas šalinanti priemonė.
• Šaltalankių lapų ir uogų nuoviras stabdo plaukų slinkimą, suteikia jiems sveiką blizgesį ir sodrią spalvą. Galite juo skalauti plaukus ir profilaktiškai.
Dėmesio!
• Šaltalankius galima skinti iki pat šalnų. Šios uogos nebijo šalčio, nes turi daug vertingų riebalų rūgščių.
• Po šalnų renkamos uogos praranda nemalonų kartumą.
• Užšaldytos uogos ar jų sultys išsaugo vertingąsias medžiagas ir vitaminus iki pat pavasario.
• Šaltalankių aliejaus galite įlašinti į veido ar kūno priežiūros priemones – maitina odą, saugo nuo išsausėjimo.