Sąnarių ligos, sutrikimai ir traškesiai. Konsultuoja profesorė Irena Butrimienė

Kelio sąnario skausmas / „Fotolia“ nuotr.
Kelio sąnario skausmas / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Rūpintis sąnarių sveikata privalome kiekvienas, juk be jų nepajudėtume nė iš vietos. Visgi apie savo sąnarių sveikatą susimąstome gerokai per retai.

O mąstyti būtina, mat neteisinga mityba, sėslus gyvenimo būdas ar, kitaip tariant, klaidos, kurias šiais laikais darome beveik kiekvienas, gali lemti ir šio jungiamojo audinio sutrikimus.

Apie sąnarių ligas bei traškesius – 6 klausimai specialistui.

Konsultuoja Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos centro vadovė profesorė Irena Butrimienė.

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos centro vadovė profesorė Irena Butrimienė
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos centro vadovė profesorė Irena Butrimienė / Asmeninio archyvo nuotr.

– Dažnai manoma, kad sąnarių ligos kamuoja tik vyresnio amžiaus (40 metų ir daugiau) sulaukusius žmones. Ar nėra tai klaidingas nusistatymas?

– Pačios dažniausios – degeneracinės – sąnarių ligos (artrozė, stuburo osteochondrozė ar stuburo spondiliozė) iš tikrųjų dažniausiai pasitaiko vyresniems žmonėms, tačiau uždegiminės sąnarių ligos, priešingai – jauname amžiuje jos kaip tik pasitaiko ir prasideda kur kas dažniau nei vyresniame.

Būtent šios, uždegiminės sąnarių ligos, yra ir pačios pavojingiausios. Tai – reaktyvusis artritas, ankilozinis spondilitas, reumatoidinis artritas, sisteminės jungiamojo audinio ligos; jos prasidėti gali net ir vaikystėje ar hormonų pokyčių laikotarpiu.

Vis labiau „jaunėjanti“ liga, sakyčiau, yra podagra. Tai lėtinė medžiagų apykaitos sutrikimo liga, kai kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose labai padidėja šlapimo rūgšties kiekis. Jos simptomai: stiprus sąnarių skausmas, patinimas, paraudimas.

Pokario metais ši liga pasitaikydavo ganėtinai retai, o dabar – gerėjant ekonomikos sąlygoms, keičiantis gyvenimo būdui, ji tampa vis dažnesnė, o ir suserga ja dažnai palyginti jauni žmonės. Podagros „jaunėjimą“ lemia vis sėslesnis gyvenimo būdas, jaunų žmonių judėjimo trūkumas, nesveiko, rafinuoto ir riebaus maisto vartojimas.

– Kiek sąnarių sveikatai yra svarbi sveika ir subalansuota mityba?

– Sąnariai yra mūsų kūno dalis, tad ir sveika mityba turi jiems itin didelę reikšmę, taigi tie produktai, kurie kenkia mūsų organizmui, nėra naudingi ir sąnariams.

Vertėtų vengti labai riebių ir cholesterolį keliančių produktų, mažiau vartoti gyvūninės kilmės produktų. Labai patarčiau atsisakyti nenatūralių maisto priedų, stabilizatorių – jie ypač stipriai pažeidžia mūsų imuninės sistemos toleranciją.

Vartojant maistą, kuriame yra įvairių cheminių priedų, mūsų imuninė sistema yra atakuojama visiškai svetimomis medžiagomis, taip ir užsiveda autoimuniniai mechanizmai, sukeliantys labai rimtas ligas.

Sąnariams nėra naudingas ir pernelyg didelis žmogaus antsvoris, mat taip jie apkraunami dar didesniu darbu, tad jau vien dėl to derėtų rinktis sveiką ir subalansuotą mitybą.

Jau ir mano minėtos podagros išsivystymas yra labai tiesiogiai susijęs su nesveika mityba, ypač alkoholio ir gausiu mėsos (ypač maisto produktų, pagamintų iš gyvūnų vidaus organų) vartojimu.

Norintiems turėti sveikus sąnarius reikėtų valgyti kuo daugiau vaisių ir daržovių, jūrinių žuvų. Tiesa, ne visos šios taisyklės galioja sergant podagra, šiuo atveju derėtų vengti mažų žuvyčių (šprotų, ančiuvių), pomidorų ar ankštinių daržovių.

– Kokie žmonės patenka į didžiausią sąnarių ligų rizikos grupę?

– Visų pirma tie, kurie nuolat sąnarius traumuoja: sportininkai, sunkų fizinį darbą dirbantys žmonės, mat jiems net ir dėl kartą pažeisto sąnario vėliau gali vystytis artroziniai sąnario pakitimai.

Kita rizikos grupė – žmonės, kurie dirba ekstremaliomis sąlygomis, dažnai peršąla ir suserga įvairiomis infekcijomis, o infekcijos užveda autoimuninius mechanizmus. Tad dažniausiai sąnarių ligomis ir suserga tie, kurie turi daugiau šansų susirgti įvairiomis infekcijomis, ir tie, kurie traumuoja sąnarius.

– Rankų, kaklo, kojų sąnarių traškesiai – ar verta sunerimti? Kokius sutrikimus šis simptomas gali rodyti?

– Jei sąnariai sutraška tik retkarčiais – kuomet, tarkime, ilgai būdami vienoje pozicijoje atsistojame, sunerimti tikrai neverta – apie kažkokias rimtas ligas šis reiškinys nepraneša, galbūt taip sąnariai tik prašosi daugiau judėjimo, mankštos ar aktyvesnio gyvenimo būdo.

Vis dėlto, jei sąnarių traškėjimą lydi ir skausmas, tinimas, vertėtų kreiptis į gydytojus, mat tai gali liudyti kremzlės, aplinkinių minkštųjų audinių pažeidimus, raiščių, meniskų įtrūkimus.

Visai kitas atvejis ir kuomet, tarkime, atsitūpus sutraška kelio sąnariai ir negalite atsikelti. Šis simptomas, ypač jei jį lydi ir skausmas, jau gali pranešti ir apie rimtesnes, dažniausiai degeneracines sąnarių ligas.

– Dažnai sakoma, kad traškinant (traukant) rankų pirštus galima pažeisti ir jų sąnarius. Ar tai tiesa?

– Vienareikšmiškai pasakyti, kad traškinti sąnarius yra blogai, aš tikrai nedrįsčiau. Anksčiau buvo manoma, kad sąnarių „traškinimas“ gali sukelti artrozę, tačiau atlikti tyrimai to neįrodė.

Visgi amerikiečių atlikta studija atskleidė kitą įdomų faktą – kad tie žmonės, kurie traškina sąnarius, taip pat yra linkę ir į kitus ydingus įpročius (nagų, lūpų kramtymą) bei priklausomybes (nuo alkoholio ar cigarečių), taigi galbūt kartu tai ir psichosocialinis reiškinys.

– Kokį gyvenimo būdą rekomenduotumėte rinktis tiems, kurie nori išlaikyti sveikus sąnarius?

– Kaip jau minėjau, sąnarių sveikatai svarbi sveika ir subalansuota mityba, vertėtų vengti ar bent jau saikingai vartoti gyvūninės kilmės, riebius produktus. Taip pat svarbus ir judėjimas.

Geram kaulų, raumenų darbui svarbūs mineralai ir ypač vitaminas D.

Norėčiau atkreipti dėmesį, kad geram kaulų, raumenų darbui svarbūs mineralai ir ypač vitaminas D. Apskritai, vitamino D trūkumas yra gan dažnas Lietuvos gyventojams. Nustačius vitamino D ar mineralų, ypač kalcio ir magnio trūkumą, vertėtų pavartoti ir jų papildus.

Ne veltui dirbantiems sėdimą darbą, mažai judantiems žmonėms ir atsiranda įvairūs sąnarių traškesiai, „sausumas“ ar anksti prasideda degeneracinės sąnarių ligos – taip yra dėl to, kad šiuolaikiniai žmonės tikrai per mažai juda.

Mankšta, įvairūs tempimo pratimai, pasivaikščiojimai, nesunkios treniruotės turėtų tapti mūsų kasdienybe. Visuomet sakau: sąnariai maitinasi judėdami, tad nevertėtų ilgai užsisėdėti vienoje vietoje.

TAIP PAT SKAITYKITE: 6 pratimai ir 6 minutės, kad rankos taptų gražesnės


Norite išsamiau sužinoti apie jus kamuojančius sveikatos sutrikimus ar ligas? Rašykite mums el. paštu ji24.lt@ji24.lt ir mes, atrinkę įdomiausius ir aktualiausius klausimus, susisieksime su savo srities specialistais ir pabandysime išsiaiškinti plačiau.