Šarūnas Kirdeikis Kazachstane įsiamžino su sovietine simbolika: „Vieni supyks, kitiems tai istorija“

Šarunas Kirdeikis / Dmitry Komissarenko nuotr.
Šarunas Kirdeikis / Dmitry Komissarenko nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2015-03-23 09:15
AA

„Mokausi gyventi smagiai“, – sako šokėjas ir choreografas Šarūnas Kirdeikis, paklaustas, kokie vėjai vėl nunešė jį į svečias šalis stoti priešais fotoobjektyvą. Vienoje nuotraukoje Šarūnas pozuoja vilkintis marškinėlius su sovietine simbolika. „Suprantu, kad marškinėliai vieniems gali sukelti pyktį, tačiau kitiems tai – tarsi muziejus, tarsi istorijos dalis. Juk iš istorijos faktų neišmesi“, – Žmonės.lt sakė Š.Kirdeikis.

Šarūnas Kirdeikis / Dmitry Komissarenko nuotr.

Kijevo ir Almatos miestuose jis pratęsė projektą „Vietinis-Svetimas“ ir trumpam tapo fotomodeliu.

„Neseniai, viešint Serbijoje, kilo idėja Pasaulio miestus parodyti foto reportažų pagalba. Pagrindinė taisyklė – bendradarbiaujant su vietiniu fotomenininku į lokacijas pažiūrėti turisto žvilgsniu. Tai tarsi naujas būdas reprezentuoti šalį. Gaunasi įdomi ekskursija – ir patys fotografai kai kurių miesto vietų būna nematę, o pabodusius populiarius objektus turi užfiksuoti naujai.

Pirmas darbas Kijeve vyko su profesionaliais fotografais Dmitry Komissarenko ir Anton Osypa. Duetas specializuojasi juoda-balta fotografijos srityje.

„Klasikai teigia, jog darydami spalvotas nuotraukas, fiksuojate žmogaus išorę. Įjungdami juoda-balta režimą fiksuojatę jo dvasią,“ – tokį pasirinkimą aiškino Dmitry.

„Kiekvienas miestas turi savo dvasią ir diktuoja taisykles. Todėl renkantis vietą svarbu, jog ir miestas, ir žmogus harmoningai derėtų. Žinant Šarūno stilių ir darbo sritį, lokacijų pasirinkimui abejonių nekilo – legendinė treniruoklių aikštė, krematoriumas, vietinė architektūra. Vaikštant miestu naujos vietos traukė tarsi magnetas. Šylant orams, tokių pasivaikščiojimų darysime daugiau – gegužės mėnesį laukia autorinė paroda“, – pasakojo fotografai. Tarp ryškiausių asmenybių portretų parodoje dalyvaus ir Š.Kirdeikio nuotraukos.

 
Šarūnas Kirdeikis / Dmitry Komissarenko nuotr.

Po apsilankymo Ukrainoje projektas tęsėsi Kazachstane. Čia šokėjo laukė kardinaliai skirtingas procesas ir minios smalsuolių. Buvo pasirinktas gatvės mados fotografijos stilius. Visiška priešingybė Ukrainos temai: šiek tiek ironijos, drąsūs įvaizdžiai ir sovietinės architektūros kontrastai. Šarūnui tai buvo nemenkas iššūkis: „Apavė „Prada“ batais, užmovė ilgų plaukų peruką – ir pirmyn! Tiek dėmesio seniai patyriau. Turint galvoje, jog šalis griežtai laikosi tradicijų, retkarčiais galvodavau, jog balansuojame ties įžulumo riba. Tačiau incidentų nebuvo. Priešingai, žmonės šypsojosi, norėjo kartu nusifotografuoti“, – pasakojo choreografas.

„Kuomet bandai šokiruoti, apie šalį privalai pasidomėti daugiau: ar nesukels pykčio marškinėliai su CCCP (tai rusiškas sovietinės valstybės TSRS trumpinys: Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjunga – red.) užrašu? Ar vyrai vaikšto ilgais plaukais? Kuriais metais Almatos miestas pretenduoja tapti žiemos olimpinių žaidynių sostine? Ši proceso dalis man patinka labiausiai“, – prisipažino ramių atostogų nemėgstantis Šarūnas.

Šarūnas Kirdeikis / Dmitry Komissarenko nuotr.

Žmonės.lt susisiekė su Šarūnu ir pasiteiravo, kokios reakcijos į nuotrauką su sovietine simbolika jis tikisi Lietuvoje.

„Suprantu, kad marškinėliai vieniems gali sukelti pyktį, tačiau kitiems tai – tarsi muziejus, tarsi istorijos dalis. Juk iš istorijos faktų neišmesi“, – Žmonės.lt sakė Š.Kirdeikis.

Suprantu, kad marškinėliai vieniems gali sukelti pyktį, tačiau kitiems tai – tarsi muziejus, tarsi istorijos dalis. Juk iš istorijos faktų neišmesi.

Pasak jo, fotosesija yra šiuolaikiška ir prieštaringai vertinami užrašai daugelį, ypač jaunosios kartos atstovų, skatina pasidomėti istorija, suvokti, kokią įtaką tam tikros šalys turėjo kitų šalių atžvilgiu, pasidomėti, ką apskritai reiškia šios raidės. 

„Tuomet fotosesija nėra tokia tuščia, tai nėra tik gražios ar linksmos nuotraukos“, – tikino choreografas.

Ar jis išdrįstų Lietuvoje apsivilkti marškinėlius su sovietine simbolika? „Lietuvoje galima sulaukti įvairaus atgarsio, tačiau atgarsis visada yra gerai, nesvarbu, koks jis bebūtų“, – įsitikinęs Š.Kirdeikis.

Pasak jo, Lietuvoje jau pakankamai įprasta, kad jaunimas elgiasi laisvai, kad nebijo šokiruoti, protestuoti. Tuo tarpu Kazachstane viskas kiek kitaip. „Tos šalys, kuriose žmonės, režimas ar gyvenimo būdas siekia dešimt metų atgal, natūraliai žinai, kad žmonės reaguos naujai, jiems dar yra nauja matyti kitus užsilipusius ten, kur negalim užsilipti, ar apsirengusius taip, kaip negalima rengtis. Tai ir yra didžiausias projekto pliusas: kad atvažiuoji ir padarai tai, ką sugalvojai toje šalyje“, – sakė jis.

Šarūnas Kirdeikis / Dmitry Komissarenko nuotr.

Grįžęs į Lietuvą šokėjas sustoti neketina. Artimiausi „Vietinis-Svetimas“ projekto planai – fotosesija Stambule ir dalyvavimas KickStarter platformoje. Vilniuje kovo ir balandžio mėnesiais Š.Kirdeikis kurs pasirodymus dviejų žinomų atlikėjų koncertuose, tęs vedėjo darbą muzikinio projekto „Lietuvos Balsas“ koncertiniame ture.

Fotoprojekto „Vietinis-Svetimas“ nuotraukas Kijevo ir Almatos miestuose kviečiame pažiūrėti fotogalerijoje ir įvertinti komentaruose:

Šarūno Kirdeikio fotosesija Kazachstane ir Ukrainoje (27 nuotr.)
+21