Vilniaus dailės akademijos Kostiumo dizaino katedros profesorė Jolanta Talaikytė įkvėpimo dažniausiai pasisemia iš profesinės veiklos arba kelionių. O vienas maloniausių savaitgalio pasivaikščiojimų su šeima – lankyti galerijas, parodas, jas aptarti, diskutuoti ir ginčytis. Tad siūlome pasivaikščioti kartu.
Knyga: Paulas Bowlesas „Dangaus prieglobstis“
„Laisvalaikiu, kurio, deja, turiu nedaug, mėgstu skaityti talentingų žmonių biografines knygas su jų iliustracijomis, samprotavimais apie gyvenimą, meną, kūrybą. Kaifuoju skaitydama tikras istorijas apie žmones, kuriuos teko sutikti Vilniaus gatvėse, pažinti ar net iš jų mokytis. Kad ir Mikalojų Vilutį, Audrių Puipą, Raimundą Sližį, Petrą Repšį. Visai kas kita knygos, kurias atrandu prieš ar po kelionių. Viena jų – „Dangaus prieglobstis“, įkvėpta kelionės į Maroką.
Skaitant nuo emocijų gniaužė kvapą, jutau dykumos karštį ir prikliai saldų mėtų arbatos skonį. Tai dramatiška vyro ir moters, gyvenimo ir mirties pokarinė istorija. Gražiau ir įtaigiau, nei Rolandas Rastauskas, nepasakysiu: „Šitą knygą įveikti – tai nelyg dykumą pereiti.“
Filmas: Gasparas Noe „Meilė“ („Love“)
„Spaudoje šis filmas apibūdintas kaip 3D erotikos šedevras, o man tai lietuviškai lėtas, Saukiškai atviras, hipnotizuojančiai gražus, bet liūdnas pasakojimas apie nesumeluotus, iki sielos gelmių įsismelkiančius jausmus, tikrą alinančią, kartais žlugdančią, aistrą. Apie pasitikėjimą, apie sudėtingus, nepagrąžintus jaunų žmonių santykių labirintus. Verta pamatyti!”
Paroda: Šarūno Saukos tapyba „Žmogus su Saukos veidu“ (Nacionalinė dailės galerija, sausio 15 – kovo 6 d.)
„Šie metai man ypatingai turtingi, aplankiau Metropolitan, MoMA, Amerikos meno Whitney, Guggenheimo, Paryžiaus, Bankoko meno ir kultūros centro muziejinių vertybių, šiuolaikinio modernaus meno, mados ekspozicijas. Prisipildžiau su kaupu. Ir atrodė ilgam, bet ir žiemiškai apsnūdęs Vilnius kupinas meno.
Intriguojančios parodos „Parafrazės/Paraphrase“ galerijoje „Vartai“, nuostabi senųjų fotografijų paroda „Juozapo Čechavičiaus Vilnius“ Vytauto Kasiulio dailės muziejuje ir labiausiai rekomenduojama – „Žmogus su Saukos veidu“ Nacionalinėje dailės galerijoje. Kontroversiškas, gilus, paslaptingas, retai matomas menininkas, kurio buvau pasiilgusi. Džiugina ir tai, kad dailininko dukra Monika Saukaitė, menotyros mokslų daktarė, yra šios parodos kuratorė. Taigi Saukiškų pasakojimų tęstinumas garantuotas!“