Šeima, išvengusi „Titan“ tragedijos dėl sūnaus įspėjimų ir įtarimų: „Ten galėjome būti mes“

Seanas Bloomas ir Joy'us Bloomas / Scanpix ir socialinių tinklų nuotr.
Seanas Bloomas ir Joy'us Bloomas / Scanpix ir socialinių tinklų nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

„Titano“ šeimos tragedijos buvo išvengta dėl sūnaus įspėjimų apie povandeninio laivo saugumą. 20-metis Seanas Bloomas savo tėvui finansininkui Jay'ui Bloomui pasakė, kad dėl povandeninio laivo gebėjimo atlaikyti „Titaniko“ ekskursiją yra per daug raudonų vėliavų, todėl pora pasitraukė iš kelionės.

Las Vegaso finansininkas Jay'us Bloomas iš pradžių džiaugėsi galėdamas padovanoti savo „Titaniką“ mėgstančiam sūnui Seanui Bloomui įspūdžių kelionę į vandenyno dugną, tačiau kiekviename žingsnyje Seanas pradėjo pastebėti raudonas vėliavėles.

„Tėtis nevažiavo dėl to, kad aš jam sakiau: „Drauguži, šis povandeninis laivas neišbus taip giliai vandenyne. Nerimavau, nes nemaniau, kad povandeninis laivas gali atlaikyti tokį slėgį, be to, jis nebuvo skirtas plaukti taip giliai“, – 20-metis Seanas pasakojo People.co.uk.

Povandeninis laivas „Titan“
Povandeninis laivas „Titan“ / „Scanpix“ nuotr.

Jis ir jo draugas Simonas, kuris taip pat nerimavo dėl „Titano“ saugumo, ėmė daug atidžiau nagrinėti tikrąjį povandeninį laivą, su kuriuo jie turėjo nardyti į beveik trijų mylių ilgio ledinį vandenyną prie Niufaundlendo krantų.

„Tai nedidelis povandeninis laivas, kuriame susigrūdę penki žmonės, – sako Seanas. – Jaučiausi labai nesaugiai. Kažkas man kuždėjo, kad tai – klaidingas žingsnis.“

Bendrovės „OceanGate“ generalinis direktorius Stocktonas Rushas, kuris buvo tarp penkių per tragediją žuvusių žmonių, kovo mėnesį išskrido į Las Vegasą susitikti su Jay'umi. Jie apžiūrėjo „Titaniko“ parodą viešbutyje „Luxor“, o vėliau kalbėjosi apie ekspediciją ir saugumo problemas.

„Jis iš esmės man pasakė, kad žino, jog esu sraigtasparnio pilotas, ir pasakė: „Tai saugiau nei skristi sraigtasparniu. Tai saugiau nei nardymas su akvalangu“. O per pietus jis pasakė: „Tai saugiau nei eiti per gatvę“, – pasakoja Jay'us. – Jis buvo geras žmogus, didelės širdies, tikrai tikėjo tuo, ką daro ir sako. Tačiau jis nenorėjo girdėti nieko, kas prieštaravo jo pasaulėžiūrai, ir tiesiog atmesdavo įtarimus.“

„Jis absoliučiai tikėjo tuo, ką sako, – tęsė jis. – Bet aš nebenorėjau daugiau gilintis į saugumo problemas, nes jis buvo labai tvirtai įsitikinęs savo padėtimi. O kiekvienas, kuris juo abejojo, tiesiog, anot jo, turėjo kitokią nuomonę.“

Jay'us sako, kad Rushas jį labai skatino užsisakyti kelionę. „Jis vykdė mokslinius tyrimus ir turėjo tam tikrų mokslinių įsipareigojimų. Jis naudojosi turistų paslaugomis, kad už tai susimokėtų, – prisiminė jis. – Taip jis finansavo savo veiklą, imdamas mokestį iš stebėtojų, kad šie vyktų su juo.“

Verslininkas savo feisbuko puslapyje paskelbė savo ir Rusho susirašinėjimus, kuriuose jie aptarė nutrauktą planą vykti į ekskursiją. Rushas bandė įkalbėti Jay'ų vykti į kelionę, netgi siūlė didelę nuolaidą ir vadino Seaną bei jo draugą Simoną „neinformuotais“.

„Dar gegužės pabaigoje ar gegužės viduryje jis man rašė žinutes, kad jie turi laisvų. Ir pasiūlė man 100 000 dolerių nuolaidą nuo kiekvieno iš mūsų bilietų“, – atviravo Jay'us.

Jis sakė pajutęs, kad generalinis direktorius nemanė, jog jiems būtų pavojinga vykti į kelionę. „Jis buvo toks aistringas dėl šio projekto ir labai juo tikėjo. Jo tiesiog nebuvo galima atkalbėti, – aiškino Jay'us. – Nemanau, kad Stocktonas pats suprato riziką arba nenorėjo jos suprasti.“

Jay'us mano, kad Rusho klaida buvo ta, kad „kokia nors nepriklausoma institucija neperžiūrėjo jo darbo ir rimtai nepriėmė bet kokios kritikos“.

Ir visgi jis pripažino, kad perspektyva pamatyti „Titaniką“ savo akimis buvo viliojanti.

„Turiu omenyje, kad tai labai, labai įdomu. Labai viliojo nerti pamatyti Titaniką. Tai buvo dalykas iš norų sąrašo, – sakė jis. – Bet norisi tai padaryti taip, kad turėtum patirties ateityje. Ir tiesiog saugumas – mes negalėjome pamiršti saugumo problemų.“

Ironiška, bet galiausiai Rushas užleido poros vietas Shahzadai Dawoodui ir jo 19 metų sūnui Sulemanui. Pasak jo tetos Azmeh Dawood, paauglys buvo „išsigandęs“ ir „nebuvo nusiteikęs kelionei“, tačiau į ją leidosi, nes buvo Tėvo diena ir jis norėjo tai padaryti dėl savo tėčio.

Du tėvai, du sūnūs ir du skirtingi sprendimai lėmė tai, kad viena šeima kalba apie vos nepražiopsotą įvykį, o kita sielvartauja dėl paauglio ir jo tėvo netekties.

Povandeninis laivas „Titan“
Povandeninis laivas „Titan“ / „Scanpix“ nuotr.

OceanGate amžiaus apribojimai buvo taikomi tik 17 metų ir jaunesniems asmenims. Kai kurie abejoja, ar jaunesniems nei 21 metų asmenims turėjo būti leista leistis į pavojingą kelionę. Tačiau Seanas sakė, kad jis buvo pakankamai suaugęs, kad galėtų pats priimti pagrįstą sprendimą.

„Priėmiau pagrįstą sprendimą to nedaryti, – sakė jis. Pasakiau tėvui, kad tai bloga idėja, jis manęs išklausė, ir mes abu sutarėme nevažiuoti. Beprotiška, kad žmonės, kurie vyko, buvo panašioje situacijoje kaip aš ir mano tėtis.“

Jay sako, kad visi žiniasklaidos pranešimai apie „Titano“ tragediją nuolat primena, kaip arti buvo, kad jis ir jo sūnus būtų tarp aukų.

„Negaliu nuo to pabėgti. Kiekvieną kartą, kai įsijungiu televizorių ar atsidarau kompiuterį, ten yra kokia nors istorija. Jie rodo žmonių nuotraukas. Jei ne Dievo malonė, tai būtų mūsų nuotrauka...“

Jis pridūrė, kad buvo priblokštas, kai sužinojo, jog povandeninis laivas buvo valdomas vaizdo žaidimų valdikliu.

Kuo labiau jis gilinosi į „Titan“, tuo labiau augo jo susirūpinimas. Iš pradžių jis manė, kad povandeninis laivas bus panašus į povandeninius laivus, kuriais naudojosi „Titaniko“ atradėjas Robertas Ballardas.