Šeimos biudžeto dilema: atskiras ar bendras?

Šeimos biudžetas / Fotolia nuotr.
Šeimos biudžetas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-02-26 13:00
AA

Kai šeima nesukurta, biudžetą atrodo valdyti visiškai paprasta. Nori – keliauji į Paryžių, nori – visą algą išleidi madingiausiems drabužiams. Tačiau kai atkeliaujame iki dviejų žmonių santykių, į juos įsisuka ir finansiniai klausimai.

Kiekvienoje šeimoje biudžeto klausimai sprendžiami skirtingai. Pavyzdžiui, iš vienos pusės atrodo, kad šeima – tai vienis ir dalintis finansus į atskiras dalis lyg ir nepatogu. Tačiau atskiri biudžetai taip pat labai paplitę, kadangi taip valdyti išlaidas daugeliui atrodo patogiau – nereikia tartis, kada gali nusipirkti dar vieną batelių porą.

Taigi, kokie šių dviejų biudžetų pliusai ir minusai?

Bendras biudžetas

Iš klasikinės pusės žvelgiant, bendras biudžetas atrodo lyg ir teisingesnis, todėl kad šeimoje svarbiausi prioritetai – meilė, pasitikėjimas, pagarba vienas kitam, tikslo siekimas. Tačiau bendras biudžetas iškelia nemažai klausimų, netgi auklėjimo, požiūrio į gyvenimą ir pasaulį skirtumų.

Nevalingai lyginame, o kas gi iš mūsų daugiau „sveria“ materialinėje plotmėje, pradedame demonstruoti savo viršenybę. Tai ypač pastebima, kai šeimoje tarp uždirbančiųjų yra didelis piniginis kontrastas ir su tuo susitaikyti tyliai ne visiems pavyksta.

Pavyzdžiui, tas, kurio uždarbis didesnis, gali pradėti pykti ant to, kuris uždirba mažiau arba visai nedirba, pamiršdamas, kad galbūt pastarajam tenka visi namų ir buities rūpesčiai. Tarsi sakydamas, aš dirbu, mano dalis didesnė, kodėl turiu mokėti ir už tave?

Arba kitas variantas – kai vienas iš poros turi brangiai kainuojantį hobį, o kitas nesutinka leisti savo pinigų jo poreikiams tenkinti. Tokiu atveju reikalingi bendri žingsniai, kad suprastumėte vienas kitą ir įvertintumėte interesus, kadangi vienas kito poreikių tenkinimas ir yra nepastebimi veiksniai, darantys santykius kokybiškesnius.

Bendras biudžetas leidžia sutuoktiniams finansus valdyti kartu, tuo pačiu – būti lygiems vienas su kitu. Vyras su žmona kartu sprendžia, kur išleisti pinigus, kiekvienas turi teisę išsakyti savo nuomonę. Be to, yra tokių pirkinių, kuriuos nori nenori turi pirkti kartu – maistas, vaikams skirti daiktai, buities priemonės, mokesčiai, išlaidos automobiliui ir panašiai... 

Trumpai – bendras biudžetas turi būti valdomas abiejų, taip pat neišsiversite be planavimo, kadangi taip lengviau išlaikyti finansinį stabilumą.

Atskiri biudžetai

Toks biudžetas dažniausiai būdingas šeimoms, kuriose sutuoktiniai stengiasi būti vienas nuo kito nepriklausomi. Kiek tos laisvės ir nepriklausomybės reikia ir kiek tai teisinga – sprendžia patys istorijos dalyviai. Valdyti tik savo pinigus iš pirmo žvilgsnio atrodo labai patogu, kadangi jokių pretenzijų iš antrosios pusės neišgirsime, tačiau iš kitos pusės, reikia aptarti tuos dalykus, kurie bendri abiem – maistą, mokesčius ir kitką.

TAIP PAT SKAITYKITE: Jauniausiai pasaulyje milijardierei turtus krauna mažas kraujo lašas

Vienas kito poreikių tenkinimas ir yra nepastebimi veiksniai, darantys santykius kokybiškesnius.

Svarbiausia, kad atskiri biudžetai netaptų konfliktų priežastimi, kad nepritrūktų palaikymo vienas kitam, pasitikėjimo. Pavyzdžiui, jeigu vienam jūsų norisi turėti savų santaupų, kitam tai gali sukelti jauseną, jog nepasitikite juo ar netgi netikite santykiais. Kitu atveju, o kam tai reikalinga?

Tačiau toks požiūris nebūtinai teisingas, kadangi kitam kaip tik atrodys labai protingas ir išmintingas. Santykiai kartais išyra, įmonės bankrutuoja, nebelieka darbo vietos. Nejau tada nesinorėtų turėti savo santaupų?

Atskirų biudžetų atveju reikia aptarti skirtingas situacijas ir kaip jas spręsite. Pavyzdžiui, visai dėmesio vertas pusiau bendro ar pusiau atskiro biudžeto planavimas. Tarkime, maistas, mokesčiai, kelionės, pramogos ir visa kita, kas reikalinga šeimai, gali būti perkama kartu. Apskaičiuojate apytikslę sumą, kurią išleidžiate šiems reikalams, ir tuomet kas mėnesį žinote, kiek reikės įmesti į bendrą katilą.

Tarkim, skiriate vokelį kelionėms ir nenumatytoms išlaidoms, o dalijatės  perpus išlaidas maistui  ir mokesčius už komunalines paslaugas, taip pat paskolas (jei tokių yra). Arba vienas moka už vienus dalykus, kitas – už kitus, o savo poreikiams (studijoms, būreliams, drabužiams ir pan.) kiekvienas leidžia savo pinigus.

 

O kaip jūs valdote šeimos biudžetą? Dalykitės savo patirtimi komentaruose. O galbūt jūsų partneris net nežino, kiek jūs uždirbate?