Sekso trūkumas turi įtakos psichologinei būsenai
Susilaikymas nuo sekso nėra blogis visam organizmui. Tačiau tai turi įtakos santykių problemoms ir gali formuoti negatyvų požiūrį į pasaulį. Taigi, sekso „dieta“ kartais gali virsti nepasitenkinimu savimi ir net depresija.
Seksas – tai ne vyšnaitė ant torto, ne šioks toks gyvenimiškas priedas. Dauguma mūsų nenorėtų visiškai jo atsisakyti, nes seksas teikia gyvenimui įvairesnių spalvų, gyvenantys aktyvų seksualinį gyvenimą su mylimu partneriu žmonės jaučiasi patenkinti, gyvybingi ir sveiki. Taigi: ar galima teigti, kad sekso atsisakyti tiesiog nesveika?
Ne visai, teigia ekspertai. Dar niekas nemirė nuo susilaikymo, ar ne? Tai nesukels jums mirtinų ligų. Skirtingai nuo maisto ir vandens – seksas nėra toks pat gyvybiškai svarbus. Tačiau ilgesnis gyvenimo tarpsnis be sekso veikia žmogaus psichiką tada, kai jis jo trokšta, bet negauna arba nesiryžta turėti intymių santykių.
„Mūsų kultūra skiria daug dėmesio žmogaus patrauklumui. Jei negaunate patvirtinimo, kad esate geidžiama ar geidžiamas, tai gali sumažinti jūsų savivertę“, – aiškina seksologė, filosofijos daktarė ir knygos „The New Sex Bible“ autorė Jessica O‘Reilly.
Jos kolega Davidas McKenzie priduria, kad tai itin svarbu vyrams: „Kuo ilgiau jūs susilaikote nuo sekso, tuo labiau auga jūsų nepasitikėjimas savimi, jūs tampate užsisklendęs.“
Jessica O‘Reilly perspėja, kad neigiamos ilgo susilaikymo pasekmės – tai seksualinis nepasitenkinimas ir potraukio sumažėjimas. „Jeigu jūs atsisakote sekso dėl santykių problemų, palaipsniui jūs su partneriu galite visiškai nebenorėti artumo, o jūsų bendravimui trūks švelnumo ir intymumo.“
Seksologė taip pat pastebi, kad kai kuriais atvejais susilaikymas nuo sekso gali turėti įtakos tam, kaip žmogus reaguoja į seksualinius dirgiklius. „Smegenys – pats galingiausiais seksualinis organas, būtent jos atsakingos už visus mūsų intymius išgyvenimus (tiek pozityvius, tiek negatyvius). Tradicijos, įpročiai šeimoje ir visuomenėje, kurie verčia jaunas moteris ir vyrus užgniaužti savo seksualius troškimus, gali turėti neigiamos įtakos vystantis seksualiniam identitetui, netgi sukelti žmogui pasišlykštėjimą intymiu gyvenimu.
Dažniausiai viskas priklauso nuo to, kokia priežastis privertė pasiryžti atsisakyti intymių santykių. „Savanoriškas susilaikymas nuo sekso kai kurioms mano klientėms leido labiau pažinti savo kūną, savo lūkesčius ir troškimus“, – pasakoja seksologė.
Ji paliečia dar vieną skaudžią moterims temą – kartais sekso imama vengti todėl, kad nebelaikoma savęs patrauklia partneriui (pavyzdžiui, kai priaugama svorio). Tai ypač paveikia moteris, jei į blogą pasikeičia tik jos, o partneris – ne. Tyrimas, publikuotas žurnale „Social Psichological and Personality Science“ rodo, kad laimingiausi kartu gyvenantys žmonės jaučiasi tada, kad žmonos kūno masės indeksas mažesnis už jos vyro, net jei žmona nėra liekna. Lieknumo kulto apimtoje visuomenėje lieknesnė už vyrą žmona leidžia jam jaustis savotišku nugalėtoju: esą jis tikrai neprašovė, išsirinkęs tokią partnerę.
Drabužių dydis ir svarstyklių rodmenys dar negarantuoja puikių santykių. Labai svarbu ir tai, kaip moteris vertina savo kūną.
Tad ką daryti dėl savo kūno apimčių išgyvenančiai ir todėl sekso vengiančiai moteriai? Prisiminti, kad drabužių dydis ir svarstyklių rodmenys dar negarantuoja puikių santykių. Labai svarbu ir tai, kaip moteris vertina savo kūną. „Didžiausią įtaką moters savivertei daro komplimentai. Kiekvieną kartą, kai vyras pasako savo partnerei komplimentą, reikia už jį padėkoti ir mintyse jį dažnai sau pakartoti, net jei įtariate, kad jis šiek tiek prasilenkia su realybe, – pataria Jessica O‘Reilly. – Taip pat vertėtų jį nuolat prisiminti miegamajame.“
Seksas poroje itin svarbus. Jis sukuria emocinį artumą ir prieraišumą. Taigi, jeigu jūs atšalote ir seksas jums rūpi gerokai mažiau, nei anksčiau, reikėtų išsiaiškinti, kodėl taip atsitiko. Geriausia tokią situaciją aptarti kartu su partneriu, o jei reikia – ir su specialistu.