Šeštadienį skirkime langams valyti

Langų valymas / Shutterstock nuotr.
Langų valymas / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Langai greitai apsineša nešvarumais ir tampa neskaidrūs dėl įvairių priežasčių: lietaus, medžių sakų, žiedadulkių, paukščių išmatų. O pavasaris – tas laikas, kada visi skuba švarintis, ypač artėjant šventėms.

Atlaisvinkite vietą aplink langą. Prieš pradėdami valyti langus, pirmiausia turėtumėte nuimti užuolaidas, žaliuzes. Kadangi langų uždangalai traukia dulkes, užuolaidas turėtumėte išskalbti, o žaliuzes, roletus ir kitus langų dangalus gerai nuvalyti drėgnu skudurėliu.

Nepamirškite vietų aplink langą. Išblizginti stiklo dar nepakanka. Jei jau nusprendėte valyti langus, nepamirškite ir palangių, tarpų tarp jų, rėmų. Juk purvas kaupiasi ir tose vietos, kurių nematome. Tačiau atsiminkite, kad reikėtų vengti šiurkščių šepečių ar kitų priemonių, kurios gali pažeisti lango apdailos paviršių.

Atminkite – kuo mažiau chemijos, tuo geriau. Būkite atsargūs, kai naudojate stiprias langų valymo priemones – įsitikinkite, kad jos nepažeis sienų apmušalų, dažų ir pan.

Jei langai aukštai...

Laikas valyti langus!
Laikas valyti langus! / Fotolia nuotr.

Valant langus, kurie yra aukštai, neretai tenka pasinaudoti ir kopėčiomis. Svarbu atsiminti keletą dalykų ir laikyti saugumo reikalavimų.

  • Niekada nestatykite kopėčių po tais langais, kur nėra stabilaus ir lygaus pagrindo: kur yra akmenukų, smėlio, sniego, ledo ar ką tik sušlapusi žolė ir pan.
  • Kopėčios turi būti tvirtai pastatytos, kad nejudėtų. Jei jos nestovės stabiliai, jūs ne tik gerai nenuvalysite langų, bet galite ir susižeisti.
  • Įvertinkite langų aukštį, galbūt jie nėra taip aukštai ir galima išvengti lipimo ant kopėčių? Būtinai turėkite valymo įrankį ilga lazda, kuria galėsite pasiekti langus.
  • Jei jūsų namo langai yra aukštai ar jums sunkiai prieinamoje vietoje, galite apsvarstyti galimybę išsikvieti specialistus, teikiančius langų valymo paslaugas. Nors tai nepigi paslauga, jūs jausitės saugūs, o namų langai bus švarūs.

TAIP PAT SKAITYKITE Nekyla rankos tvarkytis? Skubame į pagalbą

Namų gamybos valymo priemonės

Jei nenorite naudoti cheminių priemonių, langų valiklį galite pasigaminti ir iš namuose esančių produktų. Šįkart pravers actas. Tai viena geriausių natūralių valymo priemonių, kurią naudojo ir senoliai. Langams valyti galima panaudoti ir druską, sodą, citrinų sultis – priemones, kurios garantuoja gerą rezultatą ir nėra kenksmingos.

Tirpalas su soda. Į indą berkite 3 šaukštus sodos, 5 šaukštus acto. Tada supilkite stiklinę vandens ir šiek tiek natūralaus skysto muilo. Galite įlašinti citrinų sulčių – jos suteiks malonų kvapą. Šį naminį valiklį supilkite į purškiklį ir valykite langus.

Acto ir druskos mišinys. Tokį tirpalą pasigaminti labai paprasta. Imkite acto ir vandens. Viską sumaišykite santykiu 1 su 1. Dar įberkite šiek tiek druskos. Šiuo mišiniu purkškite langus ir valykite medvilniniu rankšluostėliu.

Acto ir citrinų sulčių mišinys. Į pusę litro vandens įpilkite kelis šaukštus acto ir 4 šaukštus citrinų sulčių. Mišinį sumaišykite ir supilkite į purkštuvą. Taip turėsite nekenksmingą aplinkai valymo priemonę. Ja purkškite langus, o valykite medvilnine, gerai vandenį sugeriančia šluoste.

Švara
Švara / Fotolia nuotr.

Tinkamos dienos pasirinkimas – pusė darbo

Langams valyti pasirinkti tokią dieną, kuri būtų saulėta, bet ne per daug karšta, be vėjo ir lietaus. Nors ir atrodo, kad karšta diena langams valyti yra tinkamiausia, visgi saulė gali labai greitai džiovinti langus ir jums nepavyks pasiekti norimo švaros rezultato. Geriausia tokia diena, kai nelyja, bet ir nėra labai karšta.

Nepamirškite ir užuolaidų

Išvalę langus, nepamirškite ir užuolaidų. Tik kaip jas skalbti ir valyti?

Daugelį sintetinių audinių galima skalbti skalbimo mašinoje. Užuolaidas būtina gerai išskalauti, kad neliktų skalbimo priemonių dėmių. Prieš plaudami užuolaidas gerai jas išpurtykite – taip pašalinsite didelę dalį dulkių. Taip pat atidžiai apžiūrėkite, ar nepalikote segtukų.

Medvilnines užuolaidas galima skalbti maždaug 95 ºC temperatūros vandenyje. Spalvotus audinius geriau skalbti 40 ºC temperatūroje. Pravartu išsiaiškinti, ar užuolaidos apdorotos specialiomis priemonėmis. Jei ne, jos gali susitraukti. Jei nenorite rizikuoti, geriau neškite į valyklą.

Poliesterines užuolaidas geriausia skalbti drungname vandenyje ar sausai valyti.

Retas šilkines užuolaidas geriau nešti į valyklą, o tankesnes galima skalbti rankomis. Tačiau reikėtų atsiminti, kad tai daryti reikėtų atsargiai, su priemonėmis švelniems audiniams. Jokiu būdu nebalinkite šilkinių užuolaidų – stiprios cheminės priemonės gali sugadinti audinį. Taip pat šilkinių užuolaidų geriau negręžti, o pakabinti, kad nusivarvėtų.

Lininės užuolaidos kur kas stipresnės už medvilnines. Šviesias užuolaidas galite skalbti 95 ºC temperatūroje, spalvotas – 60 ºC laipsnių temperatūros vandenyje. Linines užuolaidas galite lyginti ir lygintuvu.