Sezono mada virtuvėje – burokėliai. Patiekalų receptai
Burokėlis – lietuviška ir gerai pažįstama daržovė. Ko gero, neatsiras lietuvio bent kartą nevalgiusio šaltibarščių, barščių ar silkės pataluose.
Burokėlis galbūt neišvaizdus, tačiau labai naudingas. Jame itin gausu organizmui reikalingų medžiagų. Pavyzdžiui, jodo burokėliuose daugiau nei kitose daržovėse. Burokėliuose yra ir daug vitaminų B1, B2, PP, o vitamino C yra net du kartus daugiau nei morkose.
Lietuvoje iki šiol burokėlis nebuvo tinkamai įvertintas ir tik šiais metais užkariavo lietuvišką virtuvę ir tapo sezono daržovių karaliumi.
Vakarų kulinarai jau prieš kelerius metus įvertino burokėlių skonį, spalvą ir naudingumą. Lietuvoje iki šiol burokėlis nebuvo tinkamai įvertintas ir tik šiais metais užkariavo lietuvišką virtuvę ir tapo sezono daržovių karaliumi.
Dabar iš burokėlių gaminama beveik viskas: nuo tradicinių sriubų ir salotų iki burokėlių traškučių, pyragų ir gėrimų. O ir dera burokėlis su daugeliu produktų. Pamirškite tradicinį burokėlių ir obuolių ar burokėlių ir silkės derinį. Atraskite naujus skonius ir ragaukite, pvz., burokėlių su juoduoju šokoladu.
Taip pat skaitykite: Paprastas iškylos burgerio receptas
Kadangi vasarą norisi lengvesnio ir gaivesnio maisto, virtuvės šefė Liucija pateikia kelias idėjas salotoms su burokėliais:„Čili picos“ virtuvės šefė Liucija Makovska rekomenduoja keisti įprastą burokėlių ruošimo būdą verdant į sveikesnį, greitesnį ir skanesnį – kepkite burokėlius orkaitėje. Liucija pataria burokėlius kepti orkaitėje suvyniotus į foliją. Taip jie ir greičiau iškeps, ir išsaugos sultingumą bei visas vertingas medžiagas. O taip paruoštą burokėlį galite naudoti visur, derinti praktiškai su viskuo (tikrai ir su šokoladu).
- Salotoms naudokite skirtingų spalvų burokėlius. Nors raudonieji burokėliai populiariausi, bet salotas tikrai pagyvinsite, jeigu įmaišysite ir geltonųjų ar rausvųjų burokėlių.
- Neišmeskite jaunų burokėlių lapelių. Jie – puiki salotų sudedamoji dalis ir gali pakeisti ar papildyti kitus žalumynus.
- Derinkite burokėlius su salotų lapais, sūriu ir moliūgų sėklomis.
- Išbandykite patobulintas burokėlių ir obuolių salotas. Burokėlius ir obuolius derinkite su salotų lapais ir burokėlių lapeliais, įberkite saulėgrąžų, o skonį sustiprinkite įpjaustytais svogūno laiškais ar griežinėliais pjaustytu raudonuoju svogūnu. Prie tokio derinio galite rinktis skirtingus padažus. Čia tinka ir citrininis aliejinis padažas, ir jogurtinis padažas su bazilikais, ir padažas su medumi ir citrinomis.
Taip pat skaitykite: Kaip greitai užraugti agurkus: receptai
Gaivios burokėlių ir varškės salotos
Ingredientai:
- trijų spalvų burokėliai (raudonieji, geltonieji, rausvieji),
- burokėlių lapeliai,
- pistacijos/sezamo sėklos/krapai,
- varškės rutuliukai (varškė, grietinė, prieskoniai),
- aliejinis padažas su žalumynais ir bazilikais.
Gaminimas:
- Folijoje suvyniotus ir orkaitėje keptus burokėlius supjaustykite skirtingai: vienus tiesiog kąsnio dydžio gabaliukais, kitus – griežinėliais.
- Nuplaukite burokėlių lapelius, bet jų nesmulkinkite.
- Dabar formuokite varškės rutuliukus. Pertrinkite varškę (kiekį pasirinkite pagal tai, kiek porcijų salotų gaminsite. Vienai porcijai reikėtų 6–7 rutuliukų).
- Į pertrintą varškę įdėkite šiek tiek grietinės, druskos, pipirų, kitų mėgstamų prieskonių. Masę išmaišykite ir formuokite nedidelius rutuliukus.
- Pistacijas susmulkinkite ir jose apvoliokite varškės rutuliukus. Juos taip pat galite apvolioti sezamo sėklose ar smulkintuose krapuose.
- Jeigu norite paįvairinti salotas, tą pačią porciją gardinkite skirtingai apvoliotais varškės rutuliukais.
- Salotas sudėliokite taip: paklokite griežinėliais pjaustytus burokėlius, ant jų viduryje dėkite burokėlių lapelių, ant kurių krašto padėliokite kitos spalvos kąsnio dydžio gabaliukais pjaustytų burokėlių. O aplinkui lapelius išdėliokite varškės rutuliukus.
- Viską apšlakstykite aliejiniu padažu su žalumynais ir bazilikais.
O čia dar kitų 10 patiekalų receptų su burokėliais: