Silpnėja atmintis? Išmokite ją lavinti
Daugelis skundžiasi, kad sunkiai įsimena naują informaciją, neprisimena tam tikrų įvykių, smulkmenų, vardų ir pavardžių. Atmintį reikėtų lavinti. Štai keletas paprastų dalykų, kuriuos galite padaryti dėl savo atminties kasdien.
Pirmiausiai paprasto testo pagalba pasitikrinkite, kokia jūsų atmintis.
Testas: ar gera jūsų atmintis?
Tad kaip gi veikia jūsų atmintis? Atlikite specialisto sudarytą testą ir sužinosite rezultatus.
Lentelėje žemiau perskaitykite 14 surašytų žodžių ne daugiau kaip du kartus ir pabandykite juos įsiminti. Tuomet ant atskiro popieriaus lapelio per minutę surašykite visus žodžius, kuriuos pavyko įsiminti ir suskaičiuokite savo rezultatus.
Įsiminkite žodžius |
||
---|---|---|
Beždžionė | Popierius | Upė |
Lygintuvas | Batas | Akmuo |
Virvė | Sliekas | Medis |
Aitvaras | Vokas | Sūris |
Namas | Pieštukas | - |
Kiek žodžių pavyko įsiminti?
- 1–5 žodžiai – jūsų atmintis kiek žemesnė nei vidutinė, todėl atminties gerinimo strategijos jums yra ganėtinai būtinos. Treniruokite aptingusias smegenis!
- 6–8 žodžiai – pasižymite vidutine atmintimi, nors tai nėra pats prasčiausias rezultatas, tačiau tobulėjimui vietos dar tikrai yra.
- 9–12 žodžių – pasižymite puikia atmintimi, tad galite savimi didžiuotis, tik nepamirškite smegenis nuolatos treniruoti.
- 13–14 žodžių – esate tikras geros atminties virtuozas, išnaudokite savo aštrią atmintį visose gyvenimo srityse!
Kad ir koks jūsų rezultatas, štai geroji žinia – atmintį pasigerinti galime kiekvienas, tik tam reikia žinoti ir praktikuoti keletą gudrybių.
Taigi ką galite daryti jau šiandien, kad jūsų atmintis lavėtų? Pateikiame keletą nesudėtingai kasdienybėje pritaikomų patarimų.
Asociacijų svarba
Stengdamiesi prisiminti įvairius dalykus, pasitelkite asociacijas. Pavyzdžiui, jei susipažinote su nauju žmogumi, ir jums sunku įsiminti jo vardą, galite susieti jį su kokio nors filmo ar knygos personažu pagal jo išvaizdą, kalbėjimo būdą ar pan. Taip pat galite sau kelis kartus pakartoti vardą – tai irgi geras būdas, padedantis lengviau įsiminti.
Beje, nepamirškite vieno svarbaus dalyko. Eidami susipažinti su žmogumi būtinai susikoncentruokite į tai, kad turite prisiminti jo vardą. Dažnai būna, kad kai žmonėms sakomas vardas, jie jo net nesiklauso, neišgirsta, todėl vėliau neprisimena. Taip yra todėl, kad veikia stresas, įtampa. Tad tiesdami ranką, susikoncentruokite į tuo metu svarbiausią dalyką.
Žaidimai
Įvairūs žaidimai – kortos, šachmatai, dėlionės – verčia smegenis aktyviau dirbti. Kuo daugiau žaisite, tuo labiau lavės jūsų atmintis. Tyrimai rodo, kad stalo žaidimai, ypač tie, kurie susiję su žodžiais, pavyzdžiui, tokie, kurių metu reikia sudėlioti žodžius ar atspėti apibūdintą objektą, gerina smegenų veiklą ir didina intelekto koeficientą.
Kelios knygos vienu metu
Visi žino, kad knygos ne tik padeda gauti informacijos, bet ir lavina atmintį. Ypač jei skaitote keletą vienu metu. Taip smegenys priverstos dirbti aktyviau ir sudėtingiau. Tad prie naktinio stalelio pasidėkite keletą knygą ir skaitykite jas pamainomis.
Galvosūkiai, kryžiažodžiai, kolekcionavimas
Įvairūs galvosūkiai ir kryžiažodžiai taip pat lavina atmintį, nes priverčia intensyviau mąstyti ir dirbti smegenis, tad spręskite jų kuo daugiau. Be to, jei pastebėjote, kad atmintis ima šlubuoti, imkite ką nors kolekcionuoti: pašto ženklus atvirukus, monetas, pieštukus, o galbūt ir ką nors visiškai netikėto – tai taip pat aktyvina smegenų veiklą, nes esate priversti rūšiuoti, dėlioti, pertvarkyti savo kolekcijos egzempliorius.
Kartojimas ir mokymasis mintinai
Ne veltui senovės mokyklose didžiąją dalį dalykų reikėdavo išmokti mintinai. Aišku, jei tai darytume šiandien – išprotėtume, nes informacijos kiekis yra milžiniškas. Tačiau kai ką padaryti tikrai galite. Pavyzdžiui, jei žiūrite televizijos laidą, stenkitės kuo daugiau įsiminti, o vėliau bandykite pakartoti tai, ką girdėjote. Pasitikrinkite, kiek prisimenate. Taip pat elgtis galite ir klausydamiesi radijo. Ilgainiui praktikuodami šį metodą, pastebėsite, kad prisimenate vis daugiau.
Beje, padeda ir eilėraščių mokymasis mintinai. Tad, jei nebijote iššūkių, užsibrėžkite kas savaitę išmokti po vieną trumpą ketureilį, o gal net ir ilgesnį poezijos kūrinį.
Nors atrodo, kad fizinis aktyvumas nesusijęs su protine veikla, tačiau judėjimas gerina atmintį. Kodėl taip yra? Judėjimas skatina kraujotaką ir aprūpina smegenis deguonimi. Tad net jei nemėgstate sporto, užsidėkite sportinius batelius ir eikite bent pasivaikščioti, pamatysite, kad jausitės kur kas geriau.
Nauja kalba
Niekas nepaneigs, kad bandant perprasti naujos kalbos subtilybes reikia įdėti daug pastangų – smegenims reikia prisitaikyti prie naujų taisyklių. Visgi mokydamiesi žodžių, bandydami kalbėti pagal iki šiol nesuprantamą sistemą, laviname smegenis. Tad jei seniai svajojote išmokti egzotiškos kalbos, to nebeatidėliokite. Kasdien išmokite naujų dalykų ir pastebėsite, kad atmintis taps geresnė.
Meditacija
Iš ajurvedinių praktikų, padedančių stiprinti ir atkurti atmintį, gydytojai siūlo rinktis meditaciją. Jeigu kažką pamiršote, tiesiog ramiai atsisėskite ir likite tokioje padėtyje. Paskui pabandykite patekti į savo atminties kerteles ir atrasti užmirštą epizodą. Būtinai atsiminsite, ką pamiršote!
Atminties prastėjimo priežastys
Ilgalaikis stresas. Jis stipriausiai nualina žmogaus organizmą. Suprastėja visos organizmo funkcijos ir ypač atmintis. Todėl esant ilgalaikei protinei įtampai, nekomfortiškoms darbo ar mokymosi sąlygoms, atmintis smarkiai suprastėja, o darbingumas – sumažėja. Gydytojai kalba apie tokios situacijos paradoksą: kuo daugiau žmogus tuomet stengiasi atsiminti, tuo blogiau jam tai pavyksta.
Miego trūkumas. Būtent miego metu mūsų smegenys įsisavina ir apdoroja gautą informaciją. Jeigu jūs nepakankamai miegate, reikalinga informacija tiesiog neįsimenama. Be to, nuolatinis neišsimiegojimas tik sustiprina stresą, sukeldamas išsiblaškymą, susierzinimą ir atminties problemas. Panašiu efektu pasižymi ir ilgalaikė depresinė būsena.
Piktnaudžiavimas alkoholiu. Tai gali sukelti atminties praradimus (ypač tai būdinga tam laikotarpiui, kai yra vartojami alkoholiniai gėrimai). Ilgalaikis alkoholio vartojimas gali bloginti atmintį ir prisidėti prie intelekto mažėjimo.
Vaistai (migdomieji, nuskausminamieji, kai kurie antihistamininiai, antidepresantai). Dažniausiai atminties problemų kyla nustojus vartoti šiuos preparatus.
Vitamino B12 deficitas. Šio vitamino trūkumas labai neigiamai paveikia atmintį, nes jis reikalingas pilnavertiškai smegenų veiklai.