Šių metų „Scanorama“ – jubiliejinė: festivalį pradės Kanų festivalyje įvertinta juosta

Marie Kreutzer vaidybinis filmas „Korsažas“ (2022) / Gediminas Kajėnas nuotr.
Marie Kreutzer vaidybinis filmas „Korsažas“ (2022) / Gediminas Kajėnas nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2022-10-11 15:58
AA

Lapkričio 10–20 dienomis įvyks dvidešimtasis Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Renginio organizatoriai žada rinktinę programą didžiųjų miestų kino teatruose ir svarbiausios rudens kino šventės pradžią visoje Lietuvoje.

Festivalį skirtinguose šalies miestuose atvers naujausias austrų režisierės Marie Kreutzer vaidybinis filmas „Korsažas“ (2022), Kanų kino festivalio „Ypatingo žvilgsnio“ programoje pelnęs geriausios aktorės apdovanojimą aktorei Vicky Krieps.

„M.Kreutzer braižo kartografų kolekcijų vertą žemėlapį, vizualiai ir provokatyviai jungiantį Senojo žemyno ir vaizduotės teritorijas. Režisierė meta iššūkį vyrų kuriamiems istoriniams pasakojimams, iš moters valdovės perspektyvos permąstydama europietiškųjų vertybių ir individo laisvės temas. Pagrindinė filmo veikėja, Austrijos imperatorė Elžbieta Vitelsbach, kvies nusimesti veržiantį kasdienybės korsetą ir drauge sukurti patikimą pabėgimo planą kino teatro salėje“, – intriguoja festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Marie Kreutzer vaidybinis filmas „Korsažas“ (2022) / Gediminas Kajėnas nuotr.

M.Kreutzer juosta – stilingas ir įžūlus moteriškumo manifestas, pelnytai pavergęs išrankius Kanų kritikus. Režisierė ironiškai primena, kad moteriai negalima: rūkyti, piknaudžiauti saldumynais, bėgioti, garsiai juoktis ir greitai jodinėti. Motinai negalima: lavinti vaiko vaizduotę, o ne paklusnumą, kvailioti ir rodyti blogą pavyzdį. Imperatorei negalima: turėti savo nuomonę, rinktis, kada pakilti nuo nepakeliamai nuobodaus vakarienės stalo, atsisakyti beprasmės sveikinimo kalbos.

M.Kreutzer juosta – stilingas ir įžūlus moteriškumo manifestas, pelnytai pavergęs išrankius Kanų kritikus.

Elžbieta Vitelsbach – Sisi – yra moteris, motina ir Austrijos imperatorė. Jai ką tik sukako 40, ir visoms šioms taisyklėms ji išdidžiai rodo vidurinį pirštą. Elžbieta susitikinėja su buvusiais meilužiais, ironiškai šypsosi iš ją supančių legendų ir, padedama patikimos tarnaitės, rengia pabėgimo planą. Korsetas veržia per stipriai, jos tikslas – laisvė.

„Korsaže“ neatsitiktinai fiksuojamas ir kino atsiradimas – nauja meno šaka vaduojasi iš savo pirmtakės tapybos korseto, o režisierė interpretuoja ją kaip naują pasaulio ir savęs pažinimo būdą.

Marie Kreutzer vaidybinis filmas „Korsažas“ (2022) / Gediminas Kajėnas nuotr.

„Mano filme Sisi išgyvena virsmo laikotarpį. Imperatorę varžo ir kamuoja pareiga palaikyti įvaizdį, kurio iš jos reikalauja rūmų aplinka ir visuomenė, todėl ji pradeda ieškoti kitų būdų savo egzistencijai įprasminti. Filmas filme sukuria alternatyvią teritoriją, leidžiančią susikurti ir išgyventi kitas tapatybes“, – teigia M.Kreutzer.

Filmas filme sukuria alternatyvią teritoriją, leidžiančią susikurti ir išgyventi kitas tapatybes.

Festivalis antrą kartą atsivers su aktore Vicky Krieps pagrindiniame vaidmenyje – praėjusiais metais M. Hansen-Løve juostoje „Bergmano sala“ paliestos laisvės ir kūrybos temos šiais metais suskambės naujomis intonacijomis, atskleisdamos plačius vaidybinių galimybių registrus, varijuojančius tarp vitališkos energijos ir turtingos pustonių instrumentuotės.

Šiais metais Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 1020 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Atidarymo filmas bus rodomas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje.