Kauno „Žalgirio“ arenoje įvykusio Europos dailiojo čiuožimo čempionato euforiją temdo skandalas. Šiame renginyje dirbusi Kaja Elena Brilė soc. tinkle paviešino įrašą, kuriame atskleidė, kad susiginčijus su sporto komentatoriumi ir žurnalistu Ervinu Kvitkausku, ji buvo išmesta iš arenos. Skandalu virtusią nemalonią situaciją pakomentavo ir Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentas Vytautas Jasutis.
Socialiniame tinkle Kaja Elena pasidalino jautriu įrašu, kuriame papasakojo, kas jai nutiko.
„Pasidalinsiu patirtimi apie tikrus išgyvenimus, kaip su tavimi susidoroja galios pozicijoje esantys vyrai, nes tokiais atvejais viešinimas yra vienintelis ginklas.
Tikriausiai ne viena mūsų šią savaitę žiūrime Europos dailiojo čiuožimo čempionatą ir žavimės, koks tai gražus sportas... Tokius epitetus nuolat ir nuolat girdžiu iš žmonių, kurie nėra susidūrę su jo užkulisiais. Lietuvoje konkrečiau – su dailiojo čiuožimo federacija. Ši organizacija iš vidaus jau menkai besiskiria nuo skandalais pagarsėjusios futbolo federacijos, bet visi, priklausomi nuo jos galios skirti, paskirti, finansuoti ir t.t., nedrįsta apie ją šnekėti (galimai, asmeninė nuomonė). Nes ai, nu kaip nors. O toks požiūris ir toliau maitina jos viršūnėje esančius „galinguosius“. Kuriems tu, kaip šįvakar (šeštadienį – red. past.) ir parodė LČF prezidentas Vytautas Jasutis, esi niekas.
Taigi šįvakar gerbiamas prezidentas V.Jasutis leido sau išmesti mane, jo organizacijos paskirtą darbuotoją, iš Žalgirio arenos už tai, kad atsikirtau jo GIRTAM draugui ir neleidau jam prie manęs kabinėtis.
Konkrečiau – dirbau prie ledo gyvo renginio metu su savo paskirta komanda. Draugas Ervinas sukiojosi aplinkui ir trukdė muzikos leidėjui, taip pat paaiškino, kad mes (announcerių ir muzikos komanda) esam „niekas“. Priėjus prie jo ir paprašius GRAŽIAI, kad netrukdytų muzikos leidėjui vykdyti mūsų nurodymų, į veidą trenkė alkoholio tvaikas, o atsakymas buvo „p*zdink“. Žodis po žodžio išsivystė žodinis konfliktas. Galiausiai priėjęs prie manęs, jis griebė už akreditacijos juostelės, kurią buvau užsidėjusi ant kaklo, ir puolė ją fotografuoti su žodžiais „parodyk, kas tu čia tokia ir kodėl nx čia sėdi“. Aš jį, žinoma, atstūmiau, vėl apsižodžiavom. Šalia sėdinčios mano vadovės iš Suomijos buvo šoke. Pamatęs, kad nesileidžiu, draugas Ervinas nubėgo skųstis. Iš pradžių atėjo moteris iš LČF (Lietuvos čiuožimo feredacijos) ir paprašė parodyti akreditaciją – tipo, kodėl čia iš viso esu. Parodžiau. Viskas tiko, ji išėjo, tik Ervinas buvo nepatenkintas. Vėl išbėgo ieškoti guodėjų.
Šįkart grįžo su visa apsauginių komanda ir spektaklis prasidėjo. Iš pradžių apsauginiai, tiesiogine ta žodžio prasme, jėga mane išsitempė iš mano darbo vietos. Sakiau, kad šiuo metu dirbu su savo komanda ir paprašiau, kad leistų pašnekėti su savo vadove. Ji sėdėjo už poros kėdžių ir vedė čiuožimo varžybas. Vyrai nesiklausė, neleido su niekuo kalbėtis ir ištempė mane į koridorių. Ten apstojo ratu, pasirodė ir LČF prezidentas, kuriam, kaip supratau, pasiskundė Ervinas (girtas vyras). Apstoję mane ratu, jie pradėjo reikalauti atiduoti akreditaciją ir grasinti, kad patys pasiims, jei nepaklusiu. Aš pasakiau, kad neatiduosiu, nes apsauga neturi jokios teisės ją pasiimti. Tuomet LČF prezidentas pasakė, jog aš vilkiu jų striukę ir turiu čia pat ją nusirengti ir atiduoti. Ir šaukė: „Renkis, tuoj pat!“ Striukės mums, kaip darbuotojams ir savanoriams, buvo išdalintos dar savaitės pradžioje. Aš pasakiau, kad nebenoriu su jais daugiau bendrauti ir noriu eiti namo. Tada jie atsakė, jog mane „sulaiko“. O jeigu priešinsiuosi, „uždės antrankius“. LČF prezidentas buvo šalia ir viską stebėjo. Vėl, prieš mano valią, jie nusitempė mane į apsaugos kambarėlį. Aš tuomet pati paskambinau į policiją ir pasakiau, jog prie manęs kabinėjasi girtas vyras ir mane sulaikė apsauga be jokios priežasties. Išgirdę, jog atvažiuoja policija, vyrai (apsauga ir Jasutis) ėmė skubiai tartis, ką daryti, ką sakyti policijai.
Atvyko policija, išklausė abi puses. Ir žinot, ką šitoj vietoj padarė gerbiamas LČF prezidentas V.Jasutis? Jis pasakė pareigūnams, jog „žodžiu“ čia ir dabar nutraukia mūsų sutartį ir pareikalauja, kad atiduočiau akreditaciją. Nesvarbu, kad jo draugas Europos čempionato gyvos transliacijos metu vaikšto su alkoholio kvapeliu. Nesvarbu, kad jis visus, ką netingi, siuntė n****. Nesvarbu, kad jis trukdė dirbti visai ISU (tarptautinės čiuožimo sąjungos) paskirtai komandai.
Aš atidaviau akreditaciją ir jie išmetė mane į lauką su Jasučio žodžiais, jog apie mane parašys policijai pareiškimą. Tuo tarpu jo girtas (galimai, mano asmeninis įspūdis, nors tai man patvirtino ir savanorių vadovė) draugelis Ervinas toliau liko prie ledo ir „dirbo“. Čia vietoj LČF pažado, jog mes dirbdami galėsim stebėti čempionatą.
O kodėl aš ten iš viso buvau? Nes LČF ieškojo žmonių, kurie supranta dailųjį čiuožimą ir gali padėti vesti Europos čempionato renginius. Nes jie prižadėjo pasirašyti sutartį ir sumokėti. Nes tu, patikėjęs jų pažadu, pasiėmei neapmokamas atostogas ir penkias dienas dirbai po 10-13 valandų. Be abejo, sutarties nėra ir greičiausiai nebus.
Keista, bet bestovint ten, tarp aukštų vyrų, besitariančių tarpusavyje, kaip geriausiai su manim susidoroti, kad policijai nekiltų įtarimas, protas tapo keistai šaltas. Supratau, kad išgyvenu situaciją, išgyvenamą tūkstančių moterų visame pasaulyje. Kai negali pasakyti žodžio prieš. Kai girti negirti vyrai palaiko vienas kitą. Kai argumentai ar patirtys nesvarbu, svarbu užstoti savo draugelį ir paskui jam vyriškai paplekšnoti per petį, kaip gerai susitvarkė su „mergaite“.
Taip, norėčiau parašyti policijai pareiškimą, bet nedrįstu. Nes Ervinas Kvitkauskas yra žinomas sporto žurnalistas. Nes Vytautas Jasutis yra LČF prezidentas. Nes policijos pareigūnai, kurie atvyks, irgi vyrai, kuriems ant tavęs nusispjaut. Nes tavo vieta, kaip parodė šis vakaras, yra būti ten, kur esi naudingas, bet neduok Dieve, kelti balsą ar priešintis galios pozicijoje esantiems VYRAMS.
Taigi prašau tik pasidalinti mano istorija, kad kitos moterys suprastų, jog nėra vienos. Tai nutinka netikėčiausiose situacijose, netikėčiausiose vietose. Turim būti stiprios. Mano Europos čempionatas užsibaigė su ašaromis, o V.Jasutis šįvakar sveikino ir fotografavosi su šokių ant ledo medalininkais ir rytoj bus spaudoje. Tokios tad skirtingos šįvakar mūsų patirtys“, – vienoje „Facebook“ grupėje rašė Kaja Elena Brilė.
Į šį moters įrašą sureagavo keli tūkstančiai žmonių, nuomonėmis pasidalino ir žinomi šalies žmonės.
Nuomonės formuotoja Agnė Kulitaitė į šią istoriją pažvelgė iš savo patirties perspektyvos. Jai taip pat teko susidurti su galimai apsvaigusiais vyrais, kurie nemandagiai ir įžūliai elgėsi.
„Neseniai švenčiau draugės gimtadienį. Nuvarėm į klubą pašokti. Prie manęs prisikabino girtas diedas. Tai susipažint, tai išgert nupirkt siūlė, galiausiai savo pinigais pradėjo girtis (nes nu jo, mergina jų turėti negali), o aš jam mandagiai vis „ne“ atsakydavau ir kuo toliau nueidavau. Bet jis vis tiek mane surasdavo ir vėl tas pats prasidėdavo. Tik jau kažkaip su griebimais už rankos. Apsauginis jo išmesti negalėjo. Argumentas? Dažnas klientas, daug pinigų kiekvieną savaitgalį palieka.
Vėliau savo draugui garsiai prie manęs skundėsi, kad aš pasikėlus kurva. Tik jau tada manyje prabudo vidinis marozas ir pasakė kelias eilutes, kurios vėl grąžino vakarėliui nuotaiką, o aš nebebuvau sekiojama girto homo sapiensgėda.
Tik, deja, tokie dalykai vyksta nuolatos. Ir visur. Galime meluoti sau apie lygias teises, bet kai kuriose situacijose jos tiesiog išnyksta. Jų nėra. Dauguma vyrų vis dar jaučia turintys žymiai didesnę galią ir pergalę prieš moterį. Ir tai labai liūdina.
Kajos istorija puikus to įrodymas“, – feisbuke rašė A.Kulitaitė.
Pasisakė ir dainininkė Donata Virbilaitė, kuri tikino, jog tokios situacijos Lietuvoje jos vis dar nestebina.
„Kaip gaila, kad tokie dalykai Lietuvoje vis dar nestebina... Susireikšminimas, savanaudiškumas, debiliškas 'vyriškas' ego. Kiek kartu esu susidūrusi su panašaus tipo situacijom dažnai sulaukdavau pasakymo „aj duok durniams kelią“. Nu bet kodėl mes tiem durniams turim duot kelią!!!! Kad jie bledės bujotų? Tada tik durniai ir liks! Mamos kas auginate mažus vyrukus-mokykit pagarbos kitam, ypač moteriai, nesvarbu ant kurio laiptelio jie beatsisėstų“, – rašė ji.
Po Kajos Elenos įrašu komentarą paliko ir laidų vedėjas, stilistas Mantas Petruškevičius.
„Just wow! Kaimo lygio liurbiai užimantys tokias pareigas.. ?? paskaičius darosi GĖDA kad taip gali vykti šio renginio kontekste.. Lietuvos čiuožimo I Lithuanian Skating Federation tiesiog apstulbimas!“, – situaciją komentavo Mantas.
Abejinga neliko ir atlikėja Justė Arlauskaitė-Jazzu, kuri išreiškė palaikymą moteriai.
„Su kiek chamš aš gyvenime esu susidūrusi. Viešinti ir siųsti juos kuo toliau. Pasaulio bambos mat! Apgailėtini, ne daugiau“, – socialiniuose tinkluose rašė Jazzu.
Netylėti paragino ir žurnalistė, buvusi laidų vedėja Živilė Vaškytė.
„Dalinuosi šia istorija, nes tikiu, kad palaikymas yra labai svarbus kovojančiam su galingesniais, kovojančiam už tiesą, teisingumą ir pagarbą kitam. Tiek daug kalbame šiomis dienomis apie laisvę, apie augančią ir bręstančią mūsų visuomenę… kurioje vis dar vyksta tokie dalykai… Dalinkimės ir palaikykime nebijančius kalbėti“, – sakė Ž.Vaškytė.
Savo nuomonę išreiškė ir garsus fotografas Vincas Alesius. (52 m.): „Žodžių derinys „Lietuvos...federacija“ dažniausiai nežada nieko gero. Toks vienas įdomesnių atvejų apie lovio+alko mėgėjus seksistus Lietuvos čiuožimo federacijoje. This is fckin awesome“, – socialiniame tinkle rašė V.Alesius.
Sureagavo ir dainininkė Dovilė Filmanavičiūtė, kuri palaikė Kają Eleną ir džiaigėsi, kad ji nusprendė pasisakyti, o ne tylėti.
„Dabar šitą moterį stumdys visi, kas netingės. Užgaulios ir žemins, kaltins, gėdins. Pati gi kalta, kaip visada. Užteks tylėti. Tu ne viena, Kaja Elena’“, – rašė D.Filmanavičiūtė.
Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentas Vytautas Jasutis kalbėdamas su portalu 15min.lt kritiką atmetė ir situaciją apibūdino kaip provokaciją.
„Negaliu vertinti to, kas parašyta melu. Žinau visą šią situaciją, melą labai sunku komentuoti. Mes ją aiškinamės, mergina pateko ten, kur neturėjo būti, pateko apgaule. Ji iš ten buvo išprašyta, elgėsi neadekvačiai. Buvo iškviesta policija ir apsauga. Nusprendžiau panaikinti akreditaciją, nes tai griežtas pažeidimas savanorystės taisyklių ir tiek. Po to jau atvažiavo policija, nes pareiškimus parašė labai daug žmonių.
Jei rengdami pasaulinio lygio renginį pradėsime komentuoti nuomones kažkokias, čia absurdai... Jei kažkas buvo neblaivus, policija tai užfiksavusi ir išvežusi. Bet akreditacija panaikinta buvo tik vienam žmogui“, – teigė Lietuvos čiuožimo federacijos vadovas V.Jasutis.
Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentas pakomentavo ir Kajos Elenos įraše minimo žurnalisto Ervino Kvitkausko elgesį.
„Ervinas yra platformos menedžeris, jis tą merginą pastebėjo, ji pateko ten, kur neturėjo, matyt, apsauga pražiūrėjo. Ji savivaliavo, jis paprašė jos išeiti. Kilo konfliktas, žmogus, kuris neturėjo ten būti, pradėjo gintis. Paprašius išeiti ji neišėjo. Buvo iškviesta apsauga, policija, atėjau ir aš, priėmiau sprendimą panaikinti akreditaciją. Paprašėme atiduoti čempionato striukę, paaiškėjus, kad kitos neturi, sutarėme, kad grąžins vėliau“, – kalbėjo V.Jasutis