Sodininkystės privalumai sveikatai: degina kalorijas ir saugo nuo ligų

Sodo darbai / Vida Press nuotr.
Sodo darbai / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-04-26 15:29
AA

Pavasaris asocijuojasi su bundančia gamta, o kartu ir primena apie sodo darbus lauke. Vieniems tai darbas, kitiems – atsipalaidavimo ir laisvalaikio praleidimo būdas. Ar žinojote, kad sodininkystė gali būti laikoma ir sportu, kuris atneša naudos ne tik fizinei, bet ir psichinei savijautai? Mokslininkų teigimu, darbas darže gali prilygti treniruotei, padeda deginti kalorijas ir teigiamai atsiliepia protinei veiklai.

Prevencija ir vaistas nuo ligų

Vos pusvalandis darbo sode padidina žmogaus lankstumą, stiprina sąnarius bei raumenis, mažina kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujyje, taip pat diabeto, širdies ligų ir osteoporozės susirgimo riziką. Be to, ši veikla yra dar vienas argumentas pajudėti sėdimą darbą dirbantiems žmonės, o kartu ir galimybė ne tik pravalyti mintis ar plaučius grynu oru, bet ir gauti vitamino D, kuris yra itin reikalingas kaulams bei širdžiai.

Reguliari sodininkystė yra itin rekomenduojama vyresnio amžiaus žmonėms – Švedijoje vykdytas tyrimas atskleidė, kad ši veikla sumažina insulto ir širdies smūgio tikimybę 30 proc. Tik šiai amžiaus grupei svarbu ir nepersistengti – reikalingas kraujospūdžio ir širdies ritmo stebėjimas.

Efektyvus kalorijų deginimas

Ajovos universiteto tyrimas parodė, kiek kalorijų galima sudeginti užsiimant įvairiais sodo darbais. Pavyzdžiui, 30 minučių žemę kasusios moterys sudegino vidutiniškai 150, vyrai – 197 kalorijas. Per tiek pat laiko pjaunant veją su mechanine žoliapjove atitinkamai buvo sudegintos 181 ir 236 kalorijos.

Daugelio nemėgstamas ravėjimas irgi naudingas deginant kalorijas! Vos pusvalandis darbo moterims leidžia atsikratyti 120, o vyrams 157 kalorijų.

Darbai sode ir darže / Fotolia nuotr.

Smegenų veiklos „stimuliatorius“

Darbas sode padeda sumažinti kortizolio, streso hormono, lygį.

Australijos mokslininkų vykdytas tyrimas įrodė, kad sodininkystė yra bene geriausias būdas vyresniems žmonėms, norintiems kovoti su psichinių funkcijų, mąstymo ar atminties sutrikimais. Kasdien užsiimant sodininkyste, šį negalavimo rizikos veiksnį galima sumažinti net 36 procentais. Tokiu būdu mes įdarbiname ir skatiname ne tik didžiulę dalį savo fizinių pajėgumų, bet ir smegenis – ugdome problemų sprendimo įgūdžius, iš naujo mokomės mokytis, geriname kantrybę, atmintį, susikaupimą ir ugdome sąmoningumą.

Beje, Vageningeno universiteto atliktas tyrimas įrodė, kad sodininkystė galėtų būti puikus būdas siekiantiems malšinti stresą. Remiantis tyrimu, darbas sode padeda sumažinti kortizolio, streso hormono, lygį. Tai, savo ruožtu, taip pat gali teigiamai atsiliepti ne tik smegenų darbui, bet ir sveikatai.

Sveikesnis maistas

Tą, ką užsiauginsime patys, valgysime su daug didesniu pasigardžiavimu, nei nusipirkę iš parduotuvės. Taip nėra tik todėl, kad savo jėgomis užauginti ir puoselėti pomidorai yra skanesni. Paprastai, auginant įvairias kultūras savo darže, mes žinome, kuo jos buvo tręštos, kokiomis sąlygomis augo ir kaip buvo prižiūrimos.

Žmonės, auginantys daržoves ar vaisius savo sode, stengiasi kiek įmanoma mažiau joms pakenkti ir užauginti jas sveikas, sultingas ir skanias – juk dažniausiai siekiama ne maksimalaus daržovių kiekio, o kokybės.