Sodininkystės sezonas atėjo: kodėl tai naudinga sveikatai?
Pavasaris asocijuojasi su bundančia gamta, o kartu primena apie žiemą primirštus sodo darbus lauke. Vieniems tai darbas, kitiems – atsipalaidavimo ir mėgstamas laisvalaikio praleidimo būdas. Tačiau sodininkystė gali būti laikoma ir sportu, kuris atneša naudą ne tik fizinei, bet ir psichinei savijautai. Mokslininkų teigimu, darbas darže gali prilygti treniruotei, padeda deginti kalorijas bei teigiamai atsiliepia protinei veiklai.
Prevencija ir vaistas nuo ligų
Vos pusvalandis darbo sode padidina žmogaus lankstumą, stiprina sąnarius bei raumenis, mažina kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujyje, taip pat diabeto, širdies ligų ir osteoporozės susirgimo riziką.
Vos pusvalandis darbo sode padidina žmogaus lankstumą, stiprina sąnarius bei raumenis, mažina kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujyje, taip pat diabeto, širdies ligų ir osteoporozės susirgimo riziką. Be to, ši veikla yra dar vienas argumentas pajudėti sėdimą darbą dirbantiems žmonės, o kartu ir galimybė ne tik pravalyti mintis ar plaučius grynu oru, bet ir gauti reikalingą vitamino D kiekį, kuris yra itin reikalingas kaulams bei širdžiai.
Reguliari sodininkystė yra itin rekomenduojama vyresnio amžiaus žmonėms – Švedijoje vykdytas tyrimas atskleidė, kad ši veikla sumažina insulto ir širdies smūgio tikimybę 30 proc. Vis dėlto, šiai amžiaus grupei svarbu ir nepersistengti – reikia nuolat stebėti savo organizmą. Bene paprasčiausias būdas yra pasinaudoti pulso matuoklį turinčiu išmaniuoju telefonu, kuriame įdiegta speciali programėlė, pavyzdžiui, „Samsung S-Health“ – ji leis lengvai pasitikrinti širdies ritmą vos per kelias akimirkas.
TAIP PAT SKAITYKITE Klausimai, kurie kyla kiekvienam, norinčiam auginti orchidėjas
Efektyvus kalorijų deginimas
Ajovos universiteto tyrimas parodė, kiek kalorijų galima sudeginti užsiimant įvairiais sodo darbais. Pavyzdžiui, 30 minučių žemę kasusios moterys sudegino vidutiniškai 150, o vyrai – 197 kalorijas. Per tiek pat laiko pjaunant veją su mechanine žoliapjove atitinkamai buvo sudegintos 181 ir 236 kalorijos.
Daugelio nemėgstamas ravėjimas, pasirodo, irgi naudingas deginant kalorijas! Vos pusvalandis darbo, siekiant išlaisvinti savo daržą nuo piktžolių, moterims leidžia atsikratyti 120, o vyrams 157 kalorijų. Taigi, jeigu graužia sąžinė dėl neseniai sukrimsto mėsainio, neverta nerimauti. Vidutiniškai valanda darbo sode jame buvusias kalorijas kaipmat sudegins.
Smegenų veiklos „stimuliatorius“
Australijos mokslininkų vykdytas tyrimas įrodė, kad sodininkystė yra bene geriausias būdas vyresniems žmonėms, norintiems kovoti su psichinių funkcijų, mąstymo ar atminties sutrikimais. Pasirodo, kad kasdien užsiimant sodininkyste, šį negalavimo rizikos veiksnį galima sumažinti net 36 proc.! Taip yra todėl, kad tokiu būdu mes įdarbiname ir skatiname ne tik didžiulę dalį savo fizinių pajėgumų, bet ir priverčiame dirbti smegenis – ugdome problemų sprendimo įgūdžius, iš naujo mokomės mokytis, geriname kantrybę, atmintį, susikaupimą ir ugdome sąmoningumą.
Beje, Vageningeno universiteto atliktas tyrimas įrodė, kad sodininkystė galėtų būti puikus būdas siekiantiems malšinti stresą.
Remiantis tyrimu, darbas sode padeda sumažinti kortizolio, streso hormono, lygmenį. Tai taip pat gali teigiamai veikti ne tik smegenų darbą, bet ir sveikatą.
Iš sodo – sveikesnis maistas
Tą, ką užsiauginsime patys, valgysime su daug didesniu pasigardžiavimu, negu nusipirkę iš parduotuvės. Taip yra ne tik todėl, kad savo jėgomis užauginti ir puoselėti vaisiai ir daržovės yra skanesnės. Paprastai, auginant įvairias kultūras savo darže, mes žinome, kuo jos buvo tręštos, kokiomis sąlygomis jos augo ir kaip buvo prižiūrimos.
Žmonės, auginantys daržoves ar vaisius savo sode, stengiasi kiek įmanoma mažiau joms pakenkti ir užauginti sveikas, sultingas ir skanias – juk dažniausiai siekiama ne maksimalaus daržovių kiekio, o kokybės.
TAIP PAT SKAITYKITE Daržas ant palangės