Specialistas: atsikratyti dvigubo pagurklio sportas nepadės
Dvigubas pagurklis ne vienai iš mūsų kelia nepasitenkinimą savimi, nenorą fotografuotis, žiūrėti į savo atvaizdą nuotraukose bei verčia kaklą slėpti megztiniuose aukšta apykakle.
Kovai su šia problema galima rasti daugybę pratimų ir priemonių, tačiau pirmiausia reikia išsiaiškinti, dėl ko apskritai atsirado pagurklis, koks yra skirtingų priemonių veiksmingumas bei atitinkamai – kuriomis iš jų galime pasikliauti.
„Dvigubas pagurklis gali atsirasti dėl kelių veiksnių: dėl riebalų arba odos pertekliaus pasmakrėje, dėl prasiskyrusių kaklo raumenų ir galiausiai – dėl kelių veiksnių komplekso. Nieko nestebina, kai dvigubas pagurklis atsiranda priaugus svorio, tačiau neretai ir lieknos moterys turi šią problemą, jei jų kūnas linkęs riebalus kaupti būtent toje srityje.
Tad galiu nuliūdinti, kad dažnu atveju sportas ir įvairiausi tam skirti pratimai, nors ir nepakenks, bet norimo rezultato greičiausiai nesuteiks“, – aiškina klinikos „Grožio chirurgija“ plastinės chirurgijos specialistas Donatas Samsanavičius.
Didžioji dalis priemonių – tik prevencija
Pagurklio susidarymui lemiamos įtakos turi genai, didelis svorio nukritimas, stresas ir, savaime suprantama, gravitacija. Mat metams bėgant oda praranda elastingumą ir nebesugeba pati savaime atsistatyti, dėl to atsiranda jos perteklius tam tikrose vietose. Lygiai taip pat dėl amžiaus sukeliamų pakitimų ilgainiui kaklo raumenys nebepalaiko tonuso ir prasiskiria – tai dar viena susidariusio pagurklio priežastis. Nuo skirtingų priežasčių priklauso ir problemos sprendimo būdas.
Gydytojas nuliūdina, kad sportas ir specializuoti pratimai sprendžiant pagurklio problemą nėra labai veiksmingi.
„Taip, sportas padeda sutvirtinti kūno raumenis ir išlaikyti jo stangrumą, tačiau poodinio kaklo raumens, vadinamo platysma, ištreniruoti, deja, neįmanoma. Tad populiarūs specialiai pagurkliui pagražinti skirti pratimai, tariamai padėsiantys susigrąžinti dailų kaklą, gali padėti iki tam tikro lygio, pavyzdžiui, kaip prevencija tol, kol pagurklio nėra arba jis yra minimalus“, – teigia D.Samsanavičius.
Plastikos chirurgas pripažįsta, kad kremai, skirti išlaikyti odos stangrumui ir elastingumui, teigiamą efektą turės tik laiku pradėjus juos naudoti. Jis taip pat pamini tokias tradicines priemones odos atjauninimui, kaip įvairios lazerio procedūros ar užpildai pasmakrės kontūrui atkurti, tačiau kartu atkreipia dėmesį – šios priemonės efektyviausios prevencijai ir tuomet, kai pasmakrė atsiranda dėl odos elastingumo sumažėjimo bei atliekant jas tinkamu laiku.
Galvą aukštyn!
Tačiau tuomet, kai įprasti metodai nėra veiksmingi, nebūtina savo kaklo traukti į megztinius aukštomis apykaklėmis – atsikratyti dvigubo pagurklio padėti gali specialistai. Priklausomai nuo jo susidarymo priežasties, pagurklio korekcijai yra taikomos kelios metodikos.
Pagurklis, atsiradęs dėl riebalų sankaupų. „Jei pagurklis susidarė dėl riebalų sankaupų pasmakrės srityje, efektyviausia priemonė yra riebalų nusiurbimas.
Geriausių rezultatų galima pasiekti, kai pacientas yra vidutinio svorio ir turi elastingą odą. Svarbiausia, kad pašalinus riebalinį audinį ir vėliau išlaikant stabilų svorį, rezultatas bus ilgalaikis“, – sako plastinės chirurgijos specialistas.
Pagurklis, atsiradęs dėl prasiskyrusių kaklo raumenų. Deja, dažnu atveju galime nepastebėti, kaip per eilę metų atsiranda pagurklis, ir dėl to nereikia kaltinti savęs. Tam įtakos gali turėti patys netikėčiausi veiksniai, pavyzdžiui, netaisyklinga laikysena. Dėl to metams bėgant kaklo ir pasmakrės raumenys praranda tonusą ir paprasčiausiai prasiskiria. Tokiu atveju taikoma palyginti nesudėtinga procedūra, kai atlikus nedidelį kelių centimetrų pjūvį pasmakrėje, prasiskyrę raumenys yra sutvirtinami.
Pagurklis, susidaręs dėl odos pertekliaus. Su amžiumi smakras netenka išvaizdos, nes nuo raukšlių deformuojasi pažandė ir kaklas arba paprasčiausiai netekus daug svorio oda nebepajėgia atsistatyti. Efektyviausias būdas atjauninti veidą, atrodyti žvaliau ir jaunatviškiau tokiu atveju yra apatinės veido dalies patempimo operacija. Ši operacija padeda atjauninti veido kontūrus, jos metu gali būti pakeliama nukarusi apatinė veido dalis, pašalinamas riebalų perteklius, pagražinamas kaklas.
„Nuo amžiaus nulemtų pakitimų niekur nepabėgsime, bet jeigu atlikus pagurklio plastiką pacientės tinkamai prisižiūri ir kontroliuoja savo svorį, tai rezultatas džiugins ilgus metus. Po korekcijų moterys net vizualiai išsitiesa, iškelia galvas aukštyn“, – sako D.Samsanavičius.
Natūralu, kad didžioji dalis pacienčių nerimauja dėl randų, tačiau gydytojas ramina, kad visais atvejais pjūviai atliekami kiek įmanoma mažiau pastebimose pasmakrės vietose, pavyzdžiui, odos raukšlėse arba ten, kur juos dengia drabužiai. Ilgainiui randams išbalus, jie tampa sunkiai pastebimi.