Sportas ir alkis: kodėl po treniruotės kartais norime valgyti, kartais ne?
Paradoksas: po intensyvios, sekinančios treniruotės apie maistą kartais nesinori net galvoti, o po fiziškai žymiai lengvesnio pasportavimo jaučiamės išbadėję. Kodėl?
Taip jau mūsų sočiais laikais susiklostė, jog alkio jausmas kartais kelia kone paniką. Dėl nuolatinio persivalgymo ir užkandžiavimo alkį imame suvokti kaip priešą. Tačiau pasak mitybos specialistės ir fiziologės Lindseos Burns, toks požiūris visiškai neteisingas: juntamas alkis tereiškia, jog kūnas puikiai funkcionuoja ir sugeba kaupti medžiagas atsargoms.
Varginanti ir sunki treniruotė – jaučiame alkį
Trumpai tariant, alkis – tai „degalų“ poreikis. Kai skrandis tuščias, hormonas grelinas siunčia signalą smegenims ir prašo „prisotinti“ organizmą naudingomis medžiagomis. Tačiau po aktyvaus sporto kūnas elgiasi kiek kitaip nei įprasta.
Alkį tiriantys Didžiosios Britanijos mokslininkai atliko bandymą, kurio metu lygino rezultatus po intensyvios treniruotės bėgimo takelyje ir svorių kilnojimo pamokos. Grelino kiekis bėgikų kraujyje smarkiai sumažėjo, todėl ir jų alkio jausmas buvo gana žemas palyginus su svorių kilnotojais. Šis bandymas paaiškina, kodėl jaučiamės sotūs po sunkių sporto užsiėmimų: po treniruotės organizmas visas pajėgas skiria kūnui atsigauti, todėl kraujas siunčiamas į raumenis bei plaučius, o virškinimo sistema laikinai „išjungiama“.
Rami, lėta ir ilga treniruotė – jaučiame alkį
Treniruotės trukmė taip pat daro įtaką alko jausmo atsiradimui, todėl net jei ir nepritrūkote jėgų užsiimdami joga, tikėtina, jog po 90 minučių trunkančių asanų pasijusite išalkę. Įdomu, kad organizmas ilgas treniruotes – bėgimo, plaukimo, aerobikos ir pan. – laiko savotiška bado forma, todėl nenustebkite, kad pradėję sportuoti galite net priaugti svorio.
Svorių kilnojimas – jaučiame alkį
Svorių kilnojimas, vaizdžiai kalbant, tarsi trumpam „sužaloja“ raumenis, todėl organizmas ima reikalauti maisto medžiagų, kad atsinaujintų bei sustiprėtų, tai ir lemia alkio jausmo atsiradimą. Paprastai tariant, kuo daugiau raumenų turėsite, tuo labiau norėsite valgyti – raumenų darbas skatins alkio jausmo atsiradimą.
Sunki, prakaito išsiskyrimą skatinant treniruotė – nejaučiame alkio
Manoma, kad kūno temperatūros pokyčiai mažina alkio atsiradimą. Dažniausiai treniruočių metu kūno temperatūra smarkiai pakyla, o kraujo paskirstymas organizme apsiverčia aukštyn kojom – tai yra visos medžiagos siunčiamos į raumenis ir odą sudarančius pluoštus, o virškinimo sistemą tenka „išjungti“.
Plaukimas – jaučiame alkį
Temperatūros pokyčiai paaiškina ir kodėl plaukimas taip pat sukelia alkį. Nors plaukiant labai pagreitėja širdies ritmas, o fizinio krūvio intensyvumas bei kraujo paskirstymas prilygsta intensyviai treniruotei salėje, tačiau šaltas vanduo atvėsina raumenis ir bendrą kūno temperatūrą.