Superuogos: naudingosios vyšnių savybės, kurių dar nežinojote
Įpusėjus vasarai siūlome jums pasigardžiuoti saldžiomis ir prisirpusiomis vyšniomis. Šios raudonos uogos ne tik skanios, bet ir nepaprastai sveikos mūsų organizmui, jos geba padidinti aktyvumą, padeda geriau užmigti, lengvina raumenų skausmus ir gerina smegenų veiklą.
Kaip greitai ir paprastai iš vyšnių (ar trešnių) išimti kauliukus, skaitykite čia.
Ir tai toli gražu dar ne visos gerosios vyšnių savybės. Pateikiame sveikatai naudingų raudonųjų uogų savybių.
1. Gerina nuotaiką ir suteikia energijos. Įpusėjus darbo dienai, pradedate justi vangumą? Pamirškite energinius gėrimus, verčiau juos pakeiskite sauja prinokusių vyšnių – didžiąją vyšniose esančių kalorijų dalį sudaro natūralūs cukrūs, kurie gerina nuotaiką ir suteikia energijos.
2. Padeda geriau miegoti. Jei kankina nemiga, pradėkite reguliariai valgyti vyšnias, mat jose gausu geram miegui būtino melatonino hormono. Jis aptinkamas daugelio miego sutrikimų gydymui skirtų vaistų sudėtyje. Taigi prieš griebdamiesi įvairių medikamentų ir norėdami išvengti jų sukeliamo šalutinio poveikio, per dieną verčiau suvalgykite vidutinę saują vyšnių.
3. Vyšnios sveikos akims. Gerai prisirpusiose vyšniose apstu vitamino A, dalis šio vitamino yra beta karotenas, kuris yra itin naudingas mūsų akims ir efektyviai gerina regėjimą. Iš tiesų būtent vyšniose yra net 20 kartų daugiau vitamino A nei braškėse ar mėlynėse.
4. Mažina vėžinių susirgimų riziką. Ar žinojote, kad reguliariai valgydami vyšnias galite apsaugoti savo organizmą nuo įvairių vėžinių susirgimų? Šviežiose ar šaldytose uogose yra daug natūralių antioksidantų, kurie mažina vėžio riziką.
Anot mokslininkų, vyšnios taip pat puikiai mažina ir aplink pilvą susikaupusius riebaliukus.
5. Gerina virškinimą ir mažina pilvo riebalus. Kadangi vyšniose gausu skaidulų, jos itin efektyviai gerina virškinimą bei padeda sumažinti cholesterolio lygį jūsų organizme. Žinoma, viso kibiro vyšnių jums tikrai nerekomenduojame, užteks vidutinio dydžio saujos – tokiame vyšnių kiekyje yra maždaug ketvirtis dienai rekomenduojamos skaidulų normos. Anot mokslininkų, vyšnios taip pat puikiai mažina ir aplink pilvą susikaupusius riebaliukus – tai patvirtino su graužikais atliktas tyrimas, kurio metu kartu su įprastu maistu vyšnių miltelius gavusios žiurkės priaugo mažiau svorio nei tos, kurios nebuvo maitinamos vyšnių milteliais.
6. Mažina tinimą ir lengvina podagros skausmus. Podagra – tai lėtinė medžiagų apykaitos sutrikimo liga, kai kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose labai padidėja šlapimo rūgšties kiekis. Simptomai: sąnarių uždegimas, skausmas, patinimas.
2012 metais tyrimą atlikusi grupelė mokslininkų pastebėjo, kad su šia liga stebėtinai efektyviai kovoja paprasčiausios vyšnios – vos dvi dienas vyšnias reguliariai valgančių pacientų būklė pagerėjo net 35 proc. Na, o jei jau planuojate šalia namų pasisodinti tuziną vyšnių medžių, neskubėkite. Tyrimo dalyviams užteko suvalgyti maždaug 10–12 vyšnių tris kartus per dieną. Mokslininkai rekomenduoja vyšnias dažniau valgyti ir artrito kamuojamiems žmonėms.
7. Mažina raumenų mėšlungį ir menstruacinius skausmus. Vyšniose gausu kalio, kuris itin reikalingas mūsų raumenims – šios mineralinės medžiagos trūkumas gali sukelti itin skausmingus raumenų mėšlungius. Specialistai pataria prieš sportą ar po jo suvalgyti bananą (jame kalio daugiau), tačiau jei nesate itin didelis šio vaisiaus gerbėjas, galite valgyti ir vyšnias, kurios moterims dar ir efektyviai gali sumažinti menstruacijų sukeltus pilvo skausmus.
8. Gerina smegenų veiklą. Maistu smegenims vadinamos vyšnios padeda pagerinti atmintį ir visiškai nesvarbu, kokio amžiaus esate – jei pastebite, kad tampa vis sunkiau prisiminti nedideles smulkmenas, dažniau valgykite vyšnių. Šiose uogose yra antocianino, kuris labai naudingas smegenų veiklai.
9. Vyšnios naudingos širdžiai. Valgyti širdžiai naudingus maisto produktus, uogas ar daržoves verta visuomet – susirūpinti savo širdies sveikata vertėtų kuo anksčiau, net jei jokių sutrikimų ir nepastebėjote. Mokslininkai tikina, kad ir vyšniose esančios naudingosios medžiagos gali sumažinti įvairių širdies ligų riziką.
Vyšnias valgykite šviežias, šaldytas arba džiovintas, jei gerą sveikatą palaikyti norėsite visus metus. Na, o jei paprastos vyšnios kiek pabodo, išbandykite šiuos receptus: