Svarbiausi faktai apie karalienės Elizabeth II laidotuves: nuo eigos iki aprangos ir dalyvių

Elžbieta II, jos šeimos nariai, pasiruošimas laidotuvėms / „Scanpix“ nuotr.
Elžbieta II, jos šeimos nariai, pasiruošimas laidotuvėms / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-09-18 19:00
AA

Jau pirmadienį viso pasaulio dėmesį pavergs pirmosios valstybinės laidotuvės Jungtinėje Karalystėje po daugiau nei 50-ies metų pertraukos – atsisveikinimo su karaliene Elizabeth II ceremonija. Kaip atrodys šis liūdnas, bet kartu ypatingas įvykis? Kviečiame susipažinti su atsakymais į labiausiai rūpimus klausimus apie monarchės laidotuves.

Karalienės Elizabeth II mirčiai buvo ruošiamasi jau seniai – laidotuvių detalės buvo suplanuotos prieš daugybę metų. Žinoma, net ir čia galima neišvengti netikėtumų, tačiau kol kas pateikiame tai, ko reikėtų tikėtis.

Kada ir kur vyks laidotuvės?

Oficialios valstybinės Elizabeth II laidotuvės vyks Vestminsterio abatijoje rugsėjo 19 d., pirmadienį. Jos prasidės 11 val. vietos laiku (13 val. Lietuvos laiku).

Abatija, kurioje vyks laidotuvių apeigos, yra istorinė bažnyčia, kurioje karūnuojami Jungtinės Karalystės karaliai ir karalienės. Čia 1953 m. buvo karūnuota ir pati Elizabeth II.

Vestminsterio abatija / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Po laidotuvių Vindzoro pilies Šv.Jurgio koplyčioje vyks pamaldos. Vakare šioje koplyčioje Elizabeth II atguls amžino poilsio.

Kokios bus karalienės Elizabeth II laidotuvės?

Tai bus pačios iškilmingiausios britų laidotuvės, kokios tik gali būti surengtos – valstybinės laidotuvės, paprastai skirtos tik monarchams arba ypatingoms asmenybėms, rašo usatoday.com. Valstybines laidotuves organizuoja ir už jas moka valstybė.

Tai bus pirmosios valstybinės laidotuvės Jungtinėje Karalystėje po ministro pirmininko Winstono Churchillo laidotuvių 1965 m.

Pernai mirusiam princui Philipui buvo surengtos taip vadinamos ceremoninės laidotuvės – jos skirtos tiems asmenims, kurie nėra valdovai.

Karalienės Elžbietos II laidotuvių repeticija / „Scanpix“/AP nuotr.

Kurie karališkosios šeimos nariai dalyvaus laidotuvėse?

Dalyvaus naujai paskirtas karalius Charlesas III ir karalienė konsortė Camilla, taip pat kiti karalienės vaikai ir jų antrosios pusės, įskaitant princesę Anne ir serą Timothy Laurence'ą, princą Andrew ir jo buvusią žmoną Sarah Ferguson, princą Edwardą ir Wessexo grafienę Sophie, rašo „People“.

Karalius Karolis III, princesė Anne, princas Andrew / „Scanpix“ nuotr.

Tikimasi, kad čia pasirodys ir karalienės anūkai su savo antrosiomis pusėmis, įskaitant princą Williamą su Catherine Middleton, princą Harry su Meghan Markle, Peterį Philipsą, Zarą ir Mike'ą Tindallus, princesę Beatrice su Edoardo Mapelli Mozzi, princesę Eugenie su Jacku Brooksbanku, ledi Louise Windsor ir Severno vikontą Jamesą.

Kas dar dalyvaus laidotuvėse?

Tikimasi, kad į Jungtinės Karalystės karalienės laidotuves atvyks daug pasaulio lyderių, įskaitant Naujosios Zelandijos ministrę pirmininkę Jacindą Ardern, Japonijos imperatorių Naruhito, Europos Komisijos pirmininkę Ursulą von der Leyen ir Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą, rašo „Vogue“. Monarchės laidotuvėse dalyvaus ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su žmona, pirmąja šalies ponia Diana.

Kaip pranešė CBS, prezidentas Joe Bidenas ir pirmoji ponia Jill Biden bus vieninteliai delegatai iš JAV.

Kalbant apie Jungtinės Karalystės vadovus, tikimasi, kad laidotuvių ceremonijoje pasirodys ministrė pirmininkė Liz Truss ir Leiboristų partijos lyderis Keiras Starmeris.

Valstybinėse laidotuvėse taip pat dalyvaus Ispanijos, Belgijos, Norvegijos, Norvegijos, Danijos, Švedijos ir Nyderlandų karališkųjų šeimų nariai.

Rusijos ir Baltarusijos atstovai, atsižvelgiant į karą Ukrainoje, pakviesti į laidotuves nebuvo. Kvietimų taip pat negavo kariškių valdomas Mianmaras, buvusi britų kolonija, ir Šiaurės Korėja.

Planuojama, kad laidotuvėse iš viso dalyvaus du tūkstančiai svečių.

Kaip pasaulio lyderiai vyks į laidotuves?

Neseniai pasirodė informacija, kad laidotuvių dalyviams buvo nurodyta į ceremoniją Vestminsterio abatijoje nevykti nuosavomis transporto priemonėmis, taip pat neskristi sraigtasparniu. Teigta, kad jie į abatiją bus vežami privačiais autobusais su palyda iš Londono vakaruose esančios vietos, kur paliks savo automobilius, skelbė „Politico“, o kaip priežastis įvardijo „griežtą saugumą ir eismo apribojimus“.

Tiesa, organizatoriai vėliau paaiškino, kad artimiausių Britanijos sąjungininkių lyderiams visgi leista naudotis savo transportu. Tarp šių lyderių yra Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau ir Japonijos imperatorius Naruhito, į užsienio kelionę vyksiantis pirmą kartą nuo įžengimo į sostą 2019-aisiais. O JAV prezidentui Joe Bidenui leista atvykti savo šarvuotu prezidentiniu limuzinu, vadinamu „The Beast“ („Žvėris“).

Elizabeth II / „Scanpix“ nuotr.

Koks karalienės laidotuvių aprangos kodas?

Kaip ir viso gedulo laikotarpiu, taip ir per laidotuves iš pagarbos ilgametei monarchei britų karališkosios šeimos nariai privalės laikytis griežto aprangos kodo, rašo harpersbazaar.com.

Visi dirbantys karališkosios šeimos nariai čia turės dėvėti karines uniformas. Tiesa, Elizabeth II sūnus Jorko kunigaikštis princas Andrew nėra dirbantis karališkosios šeimos narys (po seksualinės prievartos skandalo iš jo buvo atimti titulai – red. past.), tačiau jam suteikta išimtis – jis uniformą galės dėvėti kaip „specialų pagarbos karalienei ženklą“.

Visgi išimtis laidotuvėse nesuteikta princui Harry, kuris prieš porą metų su žmona Meghan Markle savo noru atsisveikino su karališkosiomis pareigomis. Manoma, kad draudimas dėvėti uniformą jam yra skaudus smūgis, mat dešimtmetį jis tarnavo Jungtinės Karalystės kariuomenėje.

Tiesa, princui Harry uniformą vis dėlto leista dėvėti šeštadienio vakarą vykusiose „anūkų budynėse“ prie karalienės karsto. Tačiau, kaip skelbiama, pačiose laidotuvėse toks leidimas jam nebus duotas.

Princas Williamas ir Kate Middleton, Meghan Markle ir princas Harry / „Scanpix“ nuotr.

Kaip įprasta per laidotuves ir gedulo ceremonijas, kiti dalyviai tikriausiai vilkės juodos spalvos drabužius.

Kur bus palaidota karalienė Elizabeth II?

Kaip rašo „Telegraph“, karalienė Elizabeth II amžino poilsio atguls Vindzoro pilyje esančioje Šv.Jurgio koplyčioje, šalia savo vyro, pernai mirusio princo Philipo (iš pradžių jis buvo palaidotas Karališkojoje saugykloje, o dabar bus perkeltas šalia žmonos). Čia taip pat palaidoti ir kiti monarchės artimieji – 1952 m. miręs tėvas karalius Jurgis VI, 2002 m. mirusios Karalienė motina Elžbieta ir sesuo princesė Margaret.

Ši laidojimo ceremonija, priešingai nei oficialios laidotuvės, bus privati.

Kokia bus laidotuvių eiga?

BBC skelbia, kad laidotuvių diena klostysis taip (nurodomas vietos, o skliausteliuose – Lietuvos laikas):

06:30 val. (08:30 val. Lietuvos laiku): Baigiamas keturias dienas trukęs karalienės karsto lankymas – visuomenė to padaryti nebegali;

08:00 val. (10:00 val. Lietuvos laiku): Vestminsterio abatijoje atidaromos durys, kad svečiai galėtų atvykti dar prieš prasidedant ceremonijai;

10:44 val. (12:44 val. Lietuvos laiku): Karstas išgabenamas iš Vestminsterio salės, iš paskos eina karalius Karolis III, princai Williamas, Harry ir kiti karališkosios šeimos nariai. Karalienės kūnas bus vežamas Karališkojo jūrų laivyno ginklų vežimu, kurį, naudodami virves, trauks 142 Karališkojo jūrų laivyno jūreiviai. Paskutinį kartą šis vežimas buvo matomas per 1979 m. vykusias princo Philipo dėdės lordo Mountbatteno laidotuves, 1952 m. juo buvo vežamas ir karalienės tėvo Jurgio VI kūnas. Procesiją lydės orkestrų ir būgnų garsai;

10:52 val. (12:52 val. Lietuvos laiku): Karstas atgabenamas į Vestminsterio abatiją, kur vyks laidotuvių mišios;

11:00 val. (13:00 val. Lietuvos laiku): Prasideda laidotuvių mišios, kuriose dalyvaus ne tik britų karališkosios šeimos nariai, bet ir karališkieji asmenys iš įvairių šalių, valstybių vadovai ir kiti aukšti pareigūnai. Ceremonijai vadovaus Vestminsterio dekanas Davidas Hoyle'as, pamokslą sakys Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby'is. Pamokslą skaitys ir ministrė pirmininkė Liz Truss;

11:55 val. (13:55 val. Lietuvos laiku): Mišių pabaigoje skambės „Last Post“ – trumpa trimitų melodija. Tada – nacionalinė dviejų minučių tyla;

12:00 val. (14:00 val. Lietuvos laiku): Giedamas nacionalinis himnas, karalienės dūdmaišininkas sugros gedulingą giesmę. Ceremonijos pabaiga;

12:15 val. (14:15 val. Lietuvos laiku): Po ceremonijos procesija pajuda į Velingtono arką. Procesijai lėtai judant sostinės gatvėmis, Big Benas skambės kas minutę, o iš Hyde parko pasigirs ginklų salvės;

13:00 val. (15:00 val. Lietuvos laiku): Karstas pasiekia Velingtono arką, tada perkeliamas į katafalką ir gabenamas į Vindzoro pilį;

15:06 val. (17:06 val. Lietuvos laiku): Karstas pasiekia Vindzoro pilį;

15:10 val. (17:10 val. Lietuvos laiku): Ilgoji procesija nuo Vindzoro pilies į Šv.Jurgio koplyčią;

16:00 val. (18:00 val. Lietuvos laiku): Atsisveikinimo pamaldos Šv.Jurgio koplyčioje, čia dalyvaus apie 800 žmonių;

16:45 val. (18:45 val. Lietuvos laiku): Pamaldų pabaiga;

19:30 val. (21:30 val. Lietuvos laiku): Karalienė palaidojama per privačią ceremoniją Jurgio VI memorialinėje koplyčioje (Šv.Jurgio koplyčioje), šioje ceremonijoje dalyvauja Charlesas III ir kiti britų karališkosios šeimos nariai.

Karalienės Elžbietos II laidotuvių repeticija (14 nuotr.)
+8

Šalį valdė iki pat mirties

Primename, kad karalienė Elizabeth II mirė rugsėjo 8 d., būdama 96-erių. 70 metų soste viešpatavusios monarchės gyvybė užgeso Škotijoje, Balmoralo pilyje.

Negali teigti, kad ši žinia buvo labai netikėta – pastaruoju metu Elizabeth II kankino įvairios sveikatos problemos, ji vis rečiau pasirodydavo viešuose renginiuose, kuriuose monarchę dažnai pavaduodavo sūnus princas Charlesas.

O likus kelioms valandoms iki karalienės mirties, Bakingamo rūmai išplatino žinią, kurią daugelis priėmė itin rimtai – skelbta, kad gydytojai išreiškė rimtą susirūpinimą dėl karalienės sveikatos. Netrukus į Balmoralą suskubo Elizabeth II artimieji, deja, su ja atsisveikinti spėjo ne visi – princai Williamas ir Harry atvyko jau po močiutės mirties.

Dviem dienomis anksčiau karalienė paskyrė Liz Truss JK premjere: ji tapo 15 asmeniu, stojusiu prie vyriausybės vairo per Elizabeth II valdymo laikotarpį.

Elžbieta II ir Liz Truss / AP/„Scanpix“ nuotr.

Po monarchės mirties buvo paskelbtas 10 dienų nacionalinis gedulas, o vyriausias Elizabeth II sūnus Velso princas Charlesas iš karto perėmė sostą ir tapo karaliumi Charlesu III – šį vardą pasirinko pats. Jo žmona Kornvalio hercogienė Camilla tapo karaliene konsorte.

Dar šių metų birželį buvo minimas Elizabeth II valdymo 70-metis. Jubiliejinės iškilmės tęsėsi keturias dienas.

Elizabeth II gyvenimo akimirkos (73 nuotr.)
+67
Elizabeth II karstas iš Bakingamo rūmų perkeltas į Vestminsterio menę (44 nuotr.)
+38
Didžioji Britanija gedi karalienės Elizabeth II (36 nuotr.)
+30