Sveikas lieknėjimas: kiek ir kaip vaikščioti, kad kristų svoris
Ši tema, kad ir kiek apie ją būtų kalbama, niekada neišsemiama. Tai lieknėjimas. Nors lietuvės pasižymi lieknumu, reta kuri teigia esanti visiškai patenkinta savo kūnu. Mes esame už sveiką lieknėjimą, tad jei tikrai tai rūpi, pakalbėkime apie vaikščiojimą. Jei vaikščiosite daug, galite sėkmingai sulieknėti.
Sportas sveika – tą žino visi. Sportuoti madinga – tą irgi žino visi. Vis tik yra žmonių, kuriems įprotis reguliariai sportuoti taip ir neprigyja. Išbando bėgimą, aerobiką, pilatesą, ir kažkas nepatinka – gal per sunku, gal netaisyklingai atliekami pratimai, o gal netinkamas instruktorius pasitaiko. Ir viskas metama. O būti sveikiems ir lieknesniems tai norisi.
Ar kada pagalvojote, kad sulieknėti galite tiesiog daugiau vaikščiodami? Kad tai turės teigiamos įtakos jūsų bendrai sveikatai? Beveik kiekvienas mūsų gali tai daryti – ir kuo daugiau.
Kaip „Womenshealth.com“ teigia amerikietė asmeninė trenerė Hannah Davis, „vaikščiojimas gali būti paprastas, lengvai prieinamas būdas mesti svoriui, ypač jei gyvenimo būdas laiko jus prirakintus prie stalo ar automobilio“.
Daugiau vaikščiojant ne tik sudeginama daugiau kalorijų, bet ir sumažėja streso lygis. Vaikščiojimas gali pagerinti širdies ir kraujagyslių sistemą, raumenų būklę, nuotaiką, taip pat sustiprinti kaulus.
Tikslas – 15 000 žingsnių per dieną
H.Davis rekomenduoja didinti nueinamų žingsnių skaičių, kol jis pasieks 15 000. Kasdien. Jei skamba baisiai, atminkite, kad medikai rekomenduoja suaugusiam žmogui nueiti 10 000–12 000 žingsnių per dieną. Taigi skaičiai smarkiai nesiskiria, tačiau tie papildomi keli tūkstančiai padės atsikratyti papildomų kilogramų.
Žingsnius didinkite pamažu, 15 000 yra jūsų galutinis, o ne pirminis, tikslas. Jeigu dabar nueinate triskart mažiau (dirbantys sėdimą darbą, deja, panašiai tiek ir tenueina – arba dar mažiau), reikiamą skaičių galite pasiekti kad ir per mėnesį-du. Svarbu, kad tai taptų įpročiu, o ne atbaidytų.
Kaip to siekti
Ypač gerai pasivaikščioti po valgio – tai padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir išvengti nuovargio bei apatijos.
H.Davis pataria triskart per dieną pasivaikščioti bent po 20 minučių. Vėliau tą trukmę ilginkite. Ypač gerai pasivaikščioti po valgio – tai padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir išvengti nuovargio bei apatijos, kurie paprastai aplanko, jei užvalgoma sunkaus maisto arba persivalgoma.
Pasunkinkite ėjimą
Jei norite ne tik netekti svorio, bet ir sustangrinti kūną, jums reikės įdarbinti ir raumenis, t. y. pasunkinti ėjimo procesą. Bent keliskart per savaitę eikite ne tiesiu keliu, bet kopkite laiptais, į kalną ir pan. Kuo daugiau raumenų turėsite, tuo spartesnė medžiagų apykaita bus – tai reiškia, kad net ramybės būsenoje organizmas sudegins daugiau kalorijų.
Dar vienas variantas – ėjimas, kaitaliojamas su įvairiais pratimais visam kūnui. Apsirenkite patogia apranga ir avalyne ir eikite į parką. Kas kelias minutes sustokite ir padarykite įtūpstų, atsispaudimų, pritūpimų. Taip pat – ir tempimo pratimų. Tai pagerins širdies veiklą, sušildys kūną, o ilgainiui – ir šiek tiek padidins raumenų masę.
Eikite nevienodu tempu
Paverskite ėjimą intervaline kardiotreniruote – kas minutę kaitaliokite tempą.
Paverskite ėjimą intervaline kardiotreniruote – kas minutę keiskite tempą, eikite tai lėtai arba normaliu tempu, tai greitai ir energingai, dideliais žingsniais ir plačiais rankų mostais. Tai paskatins greičiau plakti širdį ir sudegins daugiau kalorijų, o mostai sutvirtins rankas. Kai įprasite prie tokio ritmo, pamažu spartinkite tempą.
Kaip nueiti ilgą kelią
Jei darbas – už kelių kilometrų, eikite į darbą pėsčiomis. Į parduotuvę ne važiuokite automobiliu, o irgi eikite. Lipkite laiptais, o ne važiuokite liftu. Dažniau išeikite pasivaikščioti. Jei turite sporto klubo abonementą, galite paėjėti ir ant bėgimo takelio.
Šie smulkūs pakeitimai padės pasiekti reikiamą tikslą. Nors visi mes einame skirtingai, ir mūsų medžiagų apykaitos skiriasi, norint sulieknėti reikėtų nueiti maždaug vienuolika kilometrų per dieną.