Sveikatai atgauti – mankštos baseine
Judėjimas – pagrindinis geros sveikatos šaltinis. Bent porą savaičių tikslingai atliekami tam tikri judesiai gali padėti įveikti daugybę ligų ir sugrąžinti prarastą sveikatą. Šįkart domimės gydymu judesiais – kineziterapija.
Gydymas judesiais prieinamas kiekvienam, net tiems, kurie kaustomi skausmų vargiai gali išsitiesti ant mankštos kilimėlio salėje. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Justina Mačiūtė sako, kad daugybę kankinančių negalavimų galima įveikti mankštinantis vandenyje. „Mankšta šiltame baseine – ne tik nauda, bet ir didelis malonumas. Vanduo veikia organizmą temperatūra, kuri mažina raumenų tonusą ir skausmą, gerina kraujotaką. Vandenyje pratimus galima atlikti lengviau nei sausumoje, net ir tuos, kurie salėje ant kilimėlio buvo neįveikiami dėl skausmo ar kitų negalavimų“, – sako specialistė.
Suteikia jėgų ir gerina nuotaiką
Panirus į vandenį, kūno svoris sudaro tik 30 proc. svorio sausumoje. Kartu sumažėja apkrova sąnariams, raiščiams, sausgyslėms, raumenims. Stebint ir patariant kineziterapeutui, galima didinti arba mažinti atliekamo pratimo greitį, taip reguliuojant vandens pasipriešinimą.
„Baseine atliekami pratimai didina judesių amplitudę, raumenų jėgą, ištvermę, gerina lankstumą, – sako J. Mačiūtė. – Mankštos efektyvumui padidinti gali būti naudojamos plastikinės lazdelės, plaukmenys, pelekai, kurie tvirtinami prie čiurnos arba riešo, svareliai, kabantis skersinis ir kt.
Baseine pratimus atliekantį žmogų vanduo veikia ir psichologiškai – ramina, leidžia atsipalaiduoti, atitrūkti nuo streso. Vandenyje patiriamas laisvumas suteikia pasitikėjimo savo jėgomis, o teigiamos emocijos visuomet padeda greičiau sveikti ir stiprėti.“
Vandenyje patiriamas laisvumas suteikia pasitikėjimo savo jėgomis, o teigiamos emocijos visuomet padeda greičiau sveikti ir stiprėti.
Galima atsikratyti skausmo ir ramentų
Kineziterapeutė J. Mačiūtė atskleidžia, kad mankšta vandenyje galima gydyti ir ženkliai pagerinti sveikatą esant potrauminiams sindromams, degeneracinėms sąnarių ligoms, sergant osteochondroze, radikulitu, stuburo tarpslankstelinių diskų išvaržomis.
„Jau pirmoji mankšta baseine gali gerokai sumažinti skausmą, o žmogaus siekis būti sveikam daro tikrus stebuklus. Turėjome pacientą, kurį kankino juosmeninės dalies radikulopatija. Vyras dėl ligos negalėjo atlikti paprastų pratimų salėje ant kilimėlio. Pradėjęs sportuoti vandenyje, netruko pajusti mažėjantį skausmą, įgavo daugiau pasitikėjimo savimi. Jau po savaitės mankštų sugebėjo atlikti vis daugiau pratimų. Baigęs 15 dienų mankštų vandenyje kursą, stipriau jautėsi kineziterapijos salėje ir toliau tęsė gydymą. Galiausiai skausmas visai išnyko! Pagerėjus gyvenimo kokybei, žmogus apsisprendė ir toliau profilaktiškai sportuoti baseine“, – džiaugiasi specialistė.
Kineziterapeutės teigimu, pratimai vandenyje labai naudingi po įvairių traumų: kaulų lūžių, galvos ir nugaros smegenų traumų, sąnarių išnirimų, meniskų, raiščių, sausgyslių ir raumenų plyšimų. Mankšta baseine padeda sparčiau sveikti po mikrochirurginių, peties sąnario, įvairių stuburo operacijų, klubo, kelio, peties sąnarių endoprotezavimo. „Įsivaizduokite, kad jums atliko kelio sąnario operaciją. Operavęs gydytojas leidžia vaikščioti tik su ramentais ir tik iš dalies minti operuotą koją. Einate susilenkęs, krypuodamas. O vandenyje eitumėte be ramentų ir galbūt galėtumėte netgi lengvai paliuoksėti! Taigi vandenyje greičiau atsistato sutrikę judesiai ir po traumos ar operacijos gyjama kur kas sparčiau“, – pabrėžia J. Mačiūtė.
Dingsta nerangumas ir liūdesys
Gydymas judesiais vandenyje efektyvus esant ilgiausiam sąrašui ligų ir negalavimų. J. Mačiūtė įvardija sąnarių uždegimus, nugaros ir sąnarių skausmus, ribotą sąnarių paslankumą, neurologines ir širdies kraujagyslių ligas (insultą, infarktą, vaikų cerebrinį paralyžių), kvėpavimo takų ligas (bronchine astmą, bronchitą, persirgtą plaučių uždegimą), būseną po įvairių plaučių operacijų. „Mankštinantis vandenyje, slėgis apsunkina įkvėpimą, tačiau skatina ilgą gilų iškvėpimą, todėl stimuliuojama kvėpavimo sistema, stiprinami kvėpuojamieji raumenys, padidėja krūtinės ląstos paslankumas, gyvybinis plaučių tūris, – naudą pažymi specialistė. – Pasimankštinti baseine pravartu ir dirbantiems sunkų protinį bei fizinį darbą, didžiąją dienos dalį praleidžiantiems kėdėje prie kompiuterio ar turintiems antsvorio. Antsvorio turinčių pacientų mankšta vandenyje yra daug efektyvesnė nei sausumoje jau vien dėl to, kad vandenyje galima atlikti tokius pratimus, kurie sausumoje būtų neįveikiami.
Antsvorio turinčių pacientų mankšta vandenyje yra daug efektyvesnė nei sausumoje jau vien dėl to, kad vandenyje galima atlikti tokius pratimus, kurie sausumoje būtų neįveikiami.
Mankšta vandenyje yra puiki priemonė nugaros skausmų profilaktikai, raumenų tonusui palaikyti, nes per užsiėmimus kineziterapeutas moko atpalaiduoti raumenis. Po tokių mankštų gerėja miegas, pratimai stiprina raumenų jėgą, didina sąnarių judrumą, stiprina širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, jutimų sistemas, gerina laikyseną. Buvimas vandenyje atpalaiduoja, šalina nuovargį, mažina polinkį sirgti depresija.“
Vaikams mankšta – kaip žaidimas
Kineziterapeutė J. Mačiūtė atkreipia dėmesį, kad mankšta vandenyje naudinga ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Mažieji pratinami mankštintis pasitelkiant išmonę. „Stengiamės mankštą baseine pateikti ne kaip prievolę, o kaip smagų žaidimą, – sako kineziterapeutė. – Šių naudingų mankštų metu vaikams koreguojama laikysena, plokščiapadystė, šleivapėdystė, kojų „X“ ir „O“ deformacijos. Smagūs užsiėmimai baseine vaikams suteikia žvalumo, grūdina organizmą ir stiprina imunitetą.
Atsižvelgiant į baseino gylį, prižiūrimi kineziterapeuto baseine gali mankštintis ne mažesnio kaip 150 cm ūgio (apie 11–13 m.) vaikai. Mažesni vaikučiai mankštintis gali prižiūrimi greta vandenyje esančių mamos ar tėčio.“
Kaip ilgai reiktų mankštintis, kad sveikata ir savijauta pagerėtų?
Gydymosi judesiais vandenyje kursas – 10–15 kartų. Mankštos rezultatai matomi ir juntami jau po šešto ar dešimto karto, jei pratimai atliekami nuoširdžiai stengiantis ir stropiai lankantis baseine, kaip paskirta – kas antrą ar trečią dieną.
„Kineziterapinį gydymą baseine ar salėje skiria fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, įvertinęs žmogaus fizinę būklę, – pastebi pašnekovė. – Medicinos diagnostikos ir gydymo centre kineziterapinius užsiėmimus vandenyje rengia patyrę kineziterapeutai. Terapija vandenyje gali būti individuali arba grupinė – iki 3 žmonių.“