Šviesos terapija padeda kovoti su depresija ir greičiau užgydo žaizdas

Galvos skausmas / Vida Press nuotr.
Galvos skausmas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Kai XIX a. pabaigoje danų gydytojas Nielssas Rybergas Finsenas sukūrė prietaisą, galintį skleisti techniškai susintetintą šviesą, buvo galima prognozuoti, kad ir po daugiau nei 100 metų šviesos terapija bus plačiai naudojama medicinoje. Tyrimai rodo, kad šviesos terapija dažnai padeda sutrumpinti žaizdų gijimo laikotarpį, randų dydį po operacijų, efektyviai gydyti sezoninius nuotaikų svyravimus.

Žmogaus organizmui šviesos ima trūkti nuo rudens, trumpėjant dienoms, prasidedant šaltajam sezonui. Tuomet atsiranda įvairių negalavimų, pablogėja nuotaika, galimos depresijos užuomazgos.

„Mažėjant natūraliai saulės šviesai, tenka ieškoti įvairių priemonių, kaip padėti organizmui prisitaikyti prie besikeičiančių oro sąlygų. Vienas iš metodų – šviesos terapija, kuri medicinoje naudojama kaip pagalbinė terapijos priemonė, kartais padedanti išspręsti šią problemą“, – pasakoja gydytojas Voldemaras Giedrimas, Sveikatos mokslų universiteto dėstytojas.

Tinka ir sąnarių skausmui malšinti

Šviesos terapiją itin dažnai rekomenduojama naudoti žaizdų gijimui skatinti. Tai gali būti įvairūs nudegimai, nubrozdinimai, įdrėskimai, sužeidimai, kuriuos reikia susiūti, netgi pragulos, kai ilgai nejudant suspaudžiami minkštieji audiniai ir atsiveria žaizdos.

„Šviesos terapijos metu skleidžiama tam tikro spektro šviesa, kuri, nutaikyta į skaudamą vietą, prasiskverbia pro odą į šalia esančius audinius net iki 2 cm. Taikant šį metodą atkuriamas ląstelių vientisumas, gydomos pažeistos vietos“, – pasakoja V. Giedrimas.

Reumatologai šviesą naudoja sąnarių uždegimui gydyti, diagnozavus reumatodinį artritą, pažeidus sąnario kremzlę. Minėta terapija plačiai taikoma fizioterapijoje, kai žmonės skundžiasi pečių, kaklo, juosmens skausmais.

„Skausmo malšinimas – dar vienas simptomas, kurį galima pašalinti pasitelkus šviesos terapiją. Daugelis bėgiojančių trumpus ar ilgus nuotolius, važinėjančių dviračiais patiria įvairių skausmų. Tai gali būti ir raumenų spazmai, sausgyslių patempimai. Net menkas kojos nikstelėjimas gali išvesti iš rikiuotės keliems mėnesiams. Galima namie išbandyti šviesos terapiją ar kreiptis į medikus“, – sako gydytojas.

Gali likti mažesni randai

Dažniausiai skauda tuomet, kai organizme prasideda uždegimas.

Dažniausiai skauda tuomet, kai organizme prasideda uždegimas. Jį diagnozavus būtina aktyvi kraujotaka, pakankamai deguonies ir maisto medžiagų, kurios kovotų su uždegimu.

Šviesos terapiją galima naudoti namie ir tai įprasta kai kuriose Europos šalyse. Tik reikia šviesos terapijos prietaiso. Tuomet šviesos šaltinį reikėtų nukreipti į pažeidimo vietą ir taip ją gydyti.