Svogūnai. Kuo naudingi?

Svogūnai / Fotolia nuotr.
Svogūnai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Gyvenk sveikiau (žurnalas)
A
A

Viena iš naudingųjų medžiagų yra fitoncidai. Dėl jų svogūnai ir patys neserga jokiomis ligomis, ir mūsų sveikatai neleidžia sušlubuoti.

Tik reikėtų žinoti, kad fitoncidus ardo karštis. Taigi – jei norime jų gauti iš svogūnų, susmulkinkime ir dėkime jų, tarkime, į šviežių pomidorų salotas. O štai geležiai, kurios yra ir svogūnų gumbuose, ir laiškuose, kaitinimas nekenkia.

Svarbiausia svogūnų naudingoji medžiaga – kvercmetinas. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad šis augalinis flavonoidas yra puikus antioksidantas, saugo nuo uždegimų ir netgi vėžio.

Įdomumo dėlei paminėsime ligas, kurios gydomos vaistiniais preparatais su kvercmetinu: bronchinė astma, širdies ir kraujagyslių ligos, nudegimai, nušalimai, uždegimai, katarakta, vėžys, aterosklerozė, artrozė, artritas. Kvercmetino dedama ir į kremus – jis stabdo odos senėjimą. Dar svogūnuose yra daug kalio, naudingo mūsų širdžiai, kraujagyslėms. Ir gumbuose, ir laiškuose gausu askorbino rūgšties, PP ir B grupės vitaminų, karoteno, eterinio aliejaus, cukraus, baltymų.

 

Iš liaudies medicinos

Kosulys (angina, bronchitas). Susmulkinkite svogūną, sudėkite į stiklainiuką, ant viršaus uždėkite medaus, sandariai uždarykite ir kelias valandas palaikykite šaldytuve. Susidariusių sulčių gerkite po šaukštelį kas valandą. Jau po poros dienų pastebimas akivaizdus pagerėjimas.

Ausies uždegimas (skausmas). Svogūną sutarkuokite, išspauskite sultis, įmaišykite sėmenų aliejaus arba sviesto, suvilgykite vatos tamponėlį ir 6–7 min. įkiškite į ausį (procedūrą kartokite 3–4 kartus per dieną).

Kitas būdas. Susmulkinkite svogūną, suvyniokite į drobę, pakaitinkite virš garų, uždėkite ant ausies ir apvyniokite galvą šaliku ar minkšta skarele (taip, kad drobė su svogūnais tvirtai laikytųsi). Kompresą laikykite pusvalandį. Procedūrą kartokite 3–4 kartus per dieną.

 

Verta žinoti

♦ Svogūnas – pirmoji pagalba įgėlus bitei, širšei, uodui. Skaudančią vietą rekomenduojama įtrinti svogūno sultimis: ir nebe taip niežti, ir neištinsta.

♦ Svogūnų sultys tinka gydyti akių miežį.

♦ Atsargiai svogūnus valgyti turėtų žmonės, sergantys skrandžio, tulžies, inkstų ligomis.

♦ Svogūnai valo vandenį – jei gabaliuką įmesite į vandenį, pastarasis praras nemalonų kvapą.