Testas: kokio balasto (namie ir gyvenime) jums reikia atsikratyti?
Atsikračius nereikalingų daiktų, pasidaro lengviau ne tik kvėpuoti, bet ir mąstyti. Tik nuo ko pradėti? Atsakykite į testo klausimus ir pamėginkite išsiaiškinti, ar jums užteks nedidelių pokyčių, ar turėsite pasiraitoti rankoves ir imtis reikalo iš esmės. Žinoma, prieš tai įvertinusi, kurioje namų kertėje (bei gyvenimo srityje) yra daugiausia jums judėti į priekį trukdančio balasto.
1. Vos pagalvoju apie tai, kad turiu susitvarkyti savo stalą darbe ar drabužių spintą namuose, ir...
B ...iš karto pasijuntu pavargusi. Tai tarsi bedugnė, kurioje paniškai bijau prasmegti.
A ...man pasidaro labai malonu. Kai anąsyk susitvarkiau, ne tik morališkai palengvėjo, bet ir atradau pamirštų drabužių – juos dabar su malonumu dėviu.
C ...mane užvaldo noras kuo greičiau tai padaryti. Ne paskubomis perkeliant daiktus iš vienos krūvos į kitą, bet ramiai ir reikliai peržiūrint: kai kuriuos nereikalingus – išdalyti, kai kuriuos – parduoti.
2. Kiekvienuose namuose yra kampelis, kuriame laikomi mažai naudojami, tačiau ūkyje dar galintys praversti daiktai. Pažymėkite viską, ko niekaip negalite išmesti.
– Dešimtys kelionių vadovų – dauguma jų jau gerokai pasenę...
– Įvairūs atsarginiai varžtai.
– Panaudotos daržovių pintinėlės, gražios dėžutės, popierius vaikų darbeliams.
– Morališkai atgyvenusios dovanėlės netikėtiems draugių vaikų gimtadieniams.
– Seni, bet dar rašantys tušinukai, flomasteriai, pieštukai.
– Atvirukai iš šalių, kuriose lankėtės, kelionių brošiūros.
– Nebeveikiantys prietaisai: skrudintuvai, telefonai, plaukų džiovintuvai, skutimosi mašinėlės...
– Laikraščiai ir žurnalai, kuriuose liko neperskaityta keletas straipsnių.
– Dėžutė su senais šalikais, pirštinėmis, kadaise labai mėgtais aksesuarais.
– Kalnas mažai avėtų ar net visai neavėtų batų.
– Maisto atsargos, kurių prisipirkote prieš keletą savaičių, nesuvalgėte ir baigėsi galiojimo laikas.
Iki 4 pliusų – A
Iki 8 pliusų – C
8 pliusai ir daugiau – B
3. Ar dažnai namuose kur nors nukišate raktus?
A Retai. Tik kartais, kai būnu labai užsigalvojusi, padedu ne į įprastą vietą.
C Pasitaiko – vyras arba vaikai kartais numeta ne ant tos lentynos ar apkrauna daiktais. Tai tikrai erzina.
B Deja, tai mano kasdienybė. Ir net nežinau, kodėl.
4. Bičiulė nori padėti kaime gyvenančiai šeimai, kuri, sudegus namui su visais daiktais, liko kaip stovi: prašo atiduoti nereikalingų drabužių. Kaip reaguojate?
A Apsidžiaugiu, kad kreipėsi į mane! Puikiai žinau, ko niekada nebedėvėsiu, todėl šis darbas ilgai netruks – jau už keleto minučių turėsiu, kuo juos sušelpti.
C Tikrai žinau, kad rūbų, kuriuos jiems mielai atiduočiau, turiu. Galbūt savaitgalį bus daugiau laiko ir jų surasiu.
B Be abejo, drabužių, kurių daugiau nebevilkėsiu, mano spintoje pilna. Tik dar nežinau, ar tikrai noriu su jais atsisveikinti. Todėl paklausiu, ko konkrečiai reikia, ir kai galėsiu, peržiūrėsiu garderobą.
5. Lankotės pas naujame name įsikūrusią draugę. Jos svetainė – kaip balta svajonė: minimalistinė sofa, kelios lentynos ir šiek tiek spalvų erdvei suteikiantis abstraktus piešinys ant sienos. Daugiau – jokių daiktų. Pirma mintis?
A Norėčiau čia gyventi! Nors būtų kuo kvėpuoti!
C Gražu, tik labai sterilu. Man reikia daugiau asmeniškumo – bent keleto daiktų, išduodančių, kas per žmogus čia gyvena.
B Neįtikėtina! Juk gyvenimas palieka pėdsakų... Na, bent jau aš palaikyti tokios tvarkos tikrai nesugebėčiau!
6. Jus pakvietė į šventę sode. Aprangos kodas – „prabangi sportiška“. Atsidariusi savo spintą...
A ...išsiimu iš jos mėgstamą suknelę. Žinoma, paieškojusi rasčiau ir daugiau tinkamų drabužių, tačiau pastaruoju metu nuolatos renkuosi šią. Ir, atvirai pasakius, net nesuku galvos, kas iš spintoje kabančių drabužių tiktų labiau.
C ...kurį laiką svarstau. Kas dar dalyvaus šventėje? Kiek mano drabužiai turėtų būti sportiški, kiek – prabangūs? Gal tiktų džinsinė suknelė? Graži ir praktiška. Ir ne tiek brangi, kad apimtų apmaudas išsitepus valgant ant grilio keptą mėsą ar geriant punšą.
B ...pasiimu gražų sijonuką. Deja, neturiu prie jo tinkančios palaidinės, todėl susirandu vasarinę suknelę. Tada paaiškėja, kad taip ir nepasitaisiau prie jos derančių basučių. Todėl galiausiais tenka eiti kaip visada – su džinsais ir sportiniais marškinėliais.
7. Kritiškai įvertinkite savo būsto tvarką – kas labiausiai krinta į akis?
A Jis tikrai neblogai sutvarkytas. Nors kai kurie baldai tarpusavyje gal ir nedera. Tarkim, senos užuolaidos ne itin tinka prie naujos sofos, jau nekalbant apie tai, kad mielai pakeisčiau virtuvės kėdes.
C Tikrai, trūkumų daug. Nes turbūt nėra nė vieno kambario ar kampo, kuris būtų sutvarkytas ar įrengtas taip, kaip norėčiau.
B Aišku kaip dieną: trūksta mažiausiai vienos spintos, geriausiai – didžiulės sieninės, kad galėčiau į ją susikrauti bent jau visus batus.
8. Didysis tvarkymasis namuose vyksta...
A ...kai laukiu svečių. Žinojimas, kad jų ateis, įkvepia viską padaryti greičiau – kartais suspėju net per 15 minučių.
C ...kiekvieną dieną, kai tik grįžtu po darbo namo. Patikėkite, mano namuose tikrai yra ką veikti.
B ...kai turiu imtis darbo, kurio visiškai nenoriu: sumokėti mokesčius ar paskambinti svarbiam žmogui.
9. Kai prireikia naujos spintos...
C ...greitai nusiperku ją artimiausioje baldų parduotuvėje. Juk svarbiau ne grožis, o praktiškumas.
A ...neskubėdama ieškau, kol randu tokią, kokios noriu: gražią, derančią prie kitų baldų ir man visais atžvilgiais tinkančią.
B ...važiuoju pas savo tėvus – gal pas juos kur sandėliuke yra likusi kokia... Jeigu ne, teks pirkti naują.
10. Kuo jus labiausiai žavi gamta?
C Tuo, kad visi gyvi organizmai turi savo paskirtį: medis suteikia paukščiui galimybę susisukti saugų lizdą, sliekas „rūpinasi“ žeme, lietus viską palaisto...
A Estetika: kaip gražiai atrodo lietaus lašelis ant lapo ar rudenį visomis spalvomis mirguliuojantys medžiai...
B Nuolatiniu judėjimu: viskas auga ir keičiasi.
11. Draugai ruošiasi užgriūti visam savaitgaliui...
A Prieš jų atvykimą sukuosi po namus visą dieną: dėlioju daiktus į savo vietas ir valau kiekvieną kampą.
C Plušu iš peties: ruošiuosi priimti svečius. Tvarkymasis į pasiruošimą irgi įeina, bet stengiuosi tai padaryti kuo greičiau...
B Kiekvieną kartą pasigailiu, kad taip ir nebaigiau kapitalinio tvarkymo: visas dėžes su daiktais ir popieriais iš svetainės sutempiu į darbo kambarį.
12. Įsivaizduokite, kad partneris ar gera draugė padovanoja neįprastą dovaną – pasisiūlo už jus sutvarkyti namus. Kaip reaguosite?
C Dovana tikrai miela, tačiau vien nuo minties, kad kažkas tvarkys mano namus, išmuša prakaitas – juk paskui galiu nerasti savo mėgstamų daiktų! Taigi – jokiu būdu!
A Sunkiai tikėtina, kad tokios dovanos sulaukčiau, bet jeigu taip nutiktų, labai džiaugčiausi ir skirčiau savaitgalį poilsiui. Žinoma, prieš tai davusi tvarkytojui keletą svarbių nurodymų.
B Tokį dalyką nelabai įsivaizduoju. Bet kokiu atveju savo chaosą noriu tvarkytis pati.
13. Kai namus be pertraukos reikia tvarkyti ilgiau nei valandą...
C ...jaučiuosi sudirgusi. Dulkių siurbimas ir nereikalingų daiktų metimas man padeda nuleisti garą, tačiau sykiu kelia pyktį ir įniršį.
A ...ne, taip nebūna. Laikausi principo, kad kasdien reikia tvarkytis po truputį. Tada ilgai neužtrunki.
B ...apie tai žino tikriausiai visi mano draugai. Nes tai reiškia, kad ryžausi generalinei tvarkai ir jiems ką nors atiduosiu.
14. Kai pavyksta iškuopti savo erdvę...
B ...atrodo, kad gyvenimas pasidaro gražesnis, o namie man pavyksta geriau pailsėti.
A ...pagaliau randu pakankamai vietos naujiems gražiems daiktams.
C ...naudojuosi proga pasikviesti draugų. Netvarkytų namų juk nerodysi...
15. Po ne pačios geriausios dienos grįžtate namo...
B Mėgaujuosi tuo, kad mano namai yra mano tvirtovė, o visas pasaulis liko už aukštų jos mūrų.
C Neretai dar labiau susierzinu, radusi ant stalo nuo vakarykštės vakarienės neplautų lėkščių ar už ko nors užkliuvusi koridoriuje.
A Einu skalbti arba tiesiog siurbti kambarių. Namų tvarkymas man padeda atsipalaiduoti ir nurimti.
Testo interpretacija
Suskaičiuokite, kiek kurių raidžių surinkote, ir atitinkamaai paskaitykite, kokiam žmonių tipui priklausote. Jei kurių nors raidžių surinkote vienodai, perskaitykite abu atsakymus.
A tipas
Tvarkymasis jums tinka
Pliusai. Mėgstate tvarką ir manote, kad gyventi tvarkingame bute yra ir smagiau, ir praktiškiau. Maža to, jūs atsipalaiduojate ramiai dėliodama drabužius, atsikratydama senos spaudos ar į spinteles dėdama virtuvės reikmenis. Tvarkymasis jums tarsi meditacija: kai aplink nėra chaoso, jūsų siela ramesnė.
Minusai. Jei pajuntate, kad, nepaisant visų jūsų pastangų, namuose padvelkia chaosu, o iki visiškos laimės trūktų jei ne dar vieno tamsaus kambariuko, tai bent erdvesnės spintos, pagalvokite, ar neatėjo laikas atsisveikinti su dalimi turto. Mat neretai įsigiję ką nors naujo mes nedrįstame atsikratyti senų daiktų. Todėl knygų lentynose ir spintose nebelieka vietos, o praeitis pradeda kirstis su dabartimi, tarkim, senos užuolaidos nedera prie naujos sofos, o sandėliuke saugomas maišas iš mados išėjusių batų ar kelios dėžės neperskaitytų žurnalų neleidžia ten pasidėti neseniai įsigyto dviračio.
Perspektyva. Akivaizdu, kad kartkartėmis jūs tiesiog išaugate įprastą tvarką ir tai, kuo gyvenote prieš keletą metų, neretai nebeteikia džiaugsmo šiandien. Todėl turite išmokti ne tik atsisveikinti su nebenaudojamais daiktais, bet ir retkarčiais koreguoti tvarkymosi ritualus – jie juk gali keistis kartu su jumis.
Jūsų tvarkymosi vadovas
Įvertinkite ir atsisveikinkite. Paklauskite savęs, kokia jūsų gyvenimo fazė baigėsi ir kokia prasideda. Galbūt vaikas užaugo ir išvyko mokytis? O gal pagaliau apsigyvenote po vienu stogu su draugu? Gal pakeitėte darbą? Pagalvokite, ko naujajame gyvenime jums nebereikės ir kas turi visada būti po ranka.
Tvarkykitės ne tik rankomis, bet ir širdimi. Prieš nuspręsdama, ko reikėtų atsikratyti, pamėginkite rūšiuoti daiktus. Tarkim, pirmiausia imkitės virtuvės: iš visų spintelių ir indaujų į surinkite turimas taures, indus ar maistui laikyti skirtas pintines. Net pati nustebote, kiek daug jų turite? Tada iš eilės imkite kiekvieną daiktą ir nuoširdžiai savęs klauskite: Ar man jo tikrai reikia? Jei „ne“, atiduokite (arba parduokite) šį daiktą tiems, kam jo šiuo metu reikia labiau. Tikslas: pasilikti tik tai, kas jums tikrai miela ir reikalinga.
Palikite erdvės. Japonų ekspertė H. Yamashita siūlo laikytis „70–50–10“ taisyklės: užpildykite 70 procentų spintos, spintelės ar komodos stalčiaus erdvės – kad kiekvienas daiktas būtų padėtas gražiai ir netrukdytų paimti kitą. Indaujoje ar spintelėje su stiklinėmis durelėmis daiktai turėtų užimti 50 procentų erdvės, o paveikslai ir kiti meno kūriniai – tik dešimtadalį sienų ploto.
B tipas
Aplinka jus įkvepia
Pliusai. Jūsų namuose yra viskas, ko gali prireikti: dovana netikėtai atsiradusio kieno nors gimtadienio proga, trūkstamas dviračio rato stipinas ar lėkštelė iš prabangaus 12 dalių servizo. Nesvarbu, kad norint trokštamą daiktą surasti kartais užtrunka ilgiau, nei planavote. Todėl kartais pati juokaujate, kad gyventi idealiai sutvarkytuose namuose būtų nuobodu, o meniška netvarka yra šiek tiek nepatogi, bet savotiškai žavinga.
Minusai. Deja, ir pati suprantate, jog tarp kūrybiškos netvarkos ir visiško chaoso tėra plonytė riba. Ypač kai tenka dvi valandas ieškoti svarbaus dokumento ar neapmokėtos sąskaitos. Tokiomis akimirkomis jums kyla noras be gailesčio atsikratyti viso šlamšto. Tačiau entuziazmas netrunka išblėsti, nes taip ir nesugalvojate, ką būtų galima pakeisti, kad namai taptų tvarkingesni. Jau nekalbant apie tai, kad kapitalinis tvarkymasis užtrunka, o jūsų savaitgaliai suplanuoti mėnesiui į priekį. O susimąsčius, kokius daiktus reikėtų išmesti, kokius – pasilikti, iš viso pradeda skaudėti galvą...
Perspektyva. Jei jums patinka būti pasiruošusiai visiems gyvenimo atvejams ir sunkiai priimate pokyčius, anksčiau ar vėliau jūsų namai pavirs senų daiktų saugykla. Todėl jei nenorite būstui tvarkyti skirti viso savaitgalio, turite būti ryžtingesnė ir nebijoti žengti pirmo žingsnio.
Jūsų tvarkymosi vadovas
Veiksmas vietoj laukimo. Pirmiausia imkitės nedidelio darbelio. Tarkim, peržiūrėkite rankinės turinį, stalo įrankių stalčių ar vonios kambario kampelį, kuriame laikote plaukų priežiūros priemones. Tvarkykitės kūrybingai: kosmetiką susidėkite į dailią kosmetinę, o plaukų šepečius ir šukas saugokite gražioje dėžutėje – tai suteiks pasitenkinimą ir įkvėps tęsti pradėtą veiklą.
Atsikratykite balasto. Jums labai sunku atsisveikinti su daiktais, ypač tais, kurie kelia prisiminimų. Pamėginkite juos paleisti. Juk šie seni daiktai jus laiko emociškai pririšę prie praeities ir neleidžia judėti pirmyn. Patikėkite, tikrai verti prisiminimai iš jūsų galvos nedings atsikračius šlamšto. Tam, kad dvasiškai augtumėte, reikia gyventi dabartimi.
Nebeieškokite lobių. Jūsų namų ūkyje bus erdviau ir tada, kai liausitės į savo būstą tempusi naujus lobius – per išpardavimą ar pigių prekių parduotuvėse įsigytus daiktus, kurie galbūt kada nors pravers. Prieš eidama prie kasos savęs paklauskite: „Ar tikrai pirkčiau šį daiktą, jei jis nebūtų nukainotas?“
C tipas
Mano būstas – mano gyvenimo veidrodis
Pliusai. Po darbo grįžusi namo neretai džiaugiatės, kad jūsų būstas – labai asmeniškas, iš karto matosi, kas jame gyvena. Aliejinių dažų tūtelės ant virtuvinio stalo, siūlų kamuoliai prie kompiuterio, suknelės ant kėdžių atlošų jūsų nė kiek netrikdo – priešingai, suteikia jaukumo jausmą. O jei jau nusprendžiate, kad ne vietoje padėtų daiktų pasidarė per daug, pastumiate juos į šalį arba įtraukiate visą šeimyną į generalinį namų tvarkymą.
Minusai. Pripažinkite, kad kartais ši netvarka suerzina ir jus, juolab kad daiktus į kampus tenka stumdyti nuolatos, o mintis, kad vieną gražią dieną vis tiek teks susitvarkyti, neleidžia atsipalaiduoti. Ramybės neduoda ir abejonė, ar geriau viską padaryti pačiai, ar pagaliau pasisamdyti namų tvarkytoją. O jei gyvenate ne viena, širdies kampelyje neretai sukirba ir nuoskauda, kad namų priežiūra užkrauta ant jūsų pečių, kiti nieko nepadeda.
Perspektyva. Jūs neketinate laužyti galvos dėl tokių niekų, kaip tobula namų tvarkymo sistema. Nelabai jaudina ir tai, kaip atrodo miegamasis ar drabužių spinta, – ten draugai juk nesižvalgo. Daug svarbiau, kurį kampą reikėtų išsivalyti pirmiausia: ar atlaisvinti stalą, prie kurio galima susiburti su draugais, ar sofą, kad svečiai turėtų, kur atsisėsti. Tik ar gyvenant su šeima nevertėtų pagalvoti, kad už viską esate atsakinga ne jūs viena: juk kartą per savaitę susitvarkyti virtuvę gerokai paprasčiau, nei kuopti visus namus.
Jūsų tvarkymosi vadovas
Labiau pasitikėkite savimi. Pati nuspręskite, kokia namų tvarka jums prie širdies. Juk jei turite vaikų, kuriems nuolatos gaminate valgyti, bet tuo metu leidžiate jiems virtuvėje piešti, lipdyti ar daryti kitokius darbelius, nesigraužkite, kad ši namų dalis nėra tobulai tvarkinga. Jei dažnai rengiate vakarėlius, nesistenkite giliai spintose slėpti vyno taurių atėjus mylimojo tėvams. Jei jums svarbu, kad būstas atspindėtų jūsų esybę, tikrai neprivalote niekam įtikti.
Kampas, skirtas jums. Tvarka yra labai asmeniškas dalykas. Jei gyvenate su partneriu ar šeima, pasistenkite namuose susirasti erdvę, kuri bus tik jūsų. Nesvarbu, atskirą kambarį ar salono kampą, kur stovės darbo stalas, – tai oazė, kurioje galios jūsų tvarkos taisyklės.
Visi turi prisidėti. Kiekvienas turi teisę gyventi pagal savo poreikius, tačiau šeimos nariai privalo pasirūpinti, kad jų išmėtytų daiktų nereikėtų rinkti kitiems. Tiesa, net tvarkytis galima žaismingai. Tik kaip tai geriau padaryti, sugalvokite pati.