Istorijų tinklaraščio moterims „Veidrodėli, veidrodėli“ autorė Aistė Simėnaitė dalijasi paprastais patarimais, kaip pagaliau įgyvendinti savo Naujųjų metų tikslus.
Nors neretai į Naujųjų metų pažadus žiūrime net stipriai ironiškai, nejučiomis vis tiek kažkokius sau duodame. Ar bent tyliai (o gal ir baisiai garsiai ir viešai pasiskelbiame feisbuke) išsakome savo troškimus ir norus.
Jei neklystu, nesu mėginusi savo siekių užsirašyti ant popieriaus. Vis dėlto, praėjusiais metais stebėjau kolegę, kuri sąžiningai užsipildė korteles su norais, siekiais, troškimais, kelionių kryptimis ir asmeninio tobulėjimo gairėmis. Su kokiu džiaugsmu ji užversdavo kiekvieną įgyvendintą užrašą! Pamėginsiu surašyti esmines pažadų įvykdymo gaires, kurios gal kiek palengvins tavo naująsias pradžias (o man padės blizgusis svajonių pranašas – Junikornas).
VEIDRODĖLI, VEIDRODĖLI, KAIP PAGALIAU ĮGYVENDINTI NAUJŲJŲ METŲ PAŽADUS?
NEMĖGINK APŽIOTI DAUGIAU, NEI GALI
Nori to ar ne, bet „dalyvausiu turbo maratone“ dažnam yra labai tolimas tikslas. Kaip ir „pradėsiu sportuoti“. Nors tas „pradėsiu“ ir nėra labai gąsdinantis, bet po pradžios neretai labai greitai ateina ir pabaiga. Vienas geriausių būdų neišeiti iš proto pamačius savo užduočių sąrašą – jas susmulkinti iki minimumo. Juk pasižadėti sau pradėti aktyviau gyventi ir pirmuoju tikslu pasirinkti rytoj eiti į darbą pėsčiomis yra daug mažesnis įsipareigojimas, nei nusipirkti metinę sporto klubo narystę. Būkim atviri, jei neturi tam didelės meilės ir tavo noras yra ne sportuoti, o numesti svorį, padailinti linijas ar kitaip pasigerinti gyvenimo kokybę, sportas tampa tik priemone, kuria mėgautis gana sunku. Lygiai taip pat su, pavyzdžiui, sveikos mitybos pažadais. Ar nebūtų daug ramiau į tą užrašą žiūrėti, jei pažadėtum sau vieną kartą per dieną pakeisti įprastą valgį bent truputį sveikesniu? Tai nereiškia milžiniško pokyčio tavo virtuvėje, užteks tiesiog nedėti grietinės į sriubą. Ir tik kartą per dieną. Man atrodo daug lengviau įgyvendinama, nei pradėti maitintis sezonine virtuve ir sunaudoti tik 1000 kcal per dieną. Baby steps, vėliau juk galėsi pagerinti ir antrąjį, ir trečiąjį maistą, ir net kiekvieną užkandį. Tik kam apsikrauti milžinišku tikslu, kurio neįvykdysi, jei gali turėti mažytę priemonę ir kasdien džiaugtis lengva pergale?
APIE TIKSLUS IR SVAJONES – KONKREČIAI ARBA NIEKAIP
„Noriu būti laimingas“ dar nieko nepavertė laimingesniu. Visų pirma, apsibrėžk, ką tau reiškia būti laimingu. Vienam tai – skirti daugiau laiko knygoms, kitam – uždirbti daugiau pinigų, o trečiam – kas savaitę ragauti vis naują kulinarijos šedevrą. Apsispręsk, ko tiksliai nori, tuomet bus daug lengviau pasiekti užsibrėžtą tikslą. O ir šiaip patyrinėti savo tikruosius norus yra gana naudinga. Beje, „uždirbti daugiau pinigų“ toks pat prastas noras, kaip ir būti laimingesniu. Atsisėsk ir ramiai pasverk, kiek tiksliai nori uždirbti. Kai žinosi, kad sieki 2000 eurų algos, gal labai greitai suprasi, kad tavo dabartinis darbas net per keletą metų niekaip to nepasiūlys. Tuomet galėsi pradėti dairytis naujų pareigų ar darboviečių, aiškintis, kokių kompetencijų tau trūksta iki svajonių algos, užsirašyti į programavimo ar ispanų kalbos kursus, žodžiu, imtis realių veiksmų realiems tikslams pasiekti. Kitu atveju tiesiog sėdėsi, vegetuosi ir niekada nepasieksi tikslo, nes jo aiškiai net nežinosi. Ne veltui žodis TIKSLas yra toks panašus į žodį TIKSLus.
SVAJOTI REIKIA GARSIAI
Gal net ne svajoti, o norėti. Man šis būdas pasiteisino ne vieną ir ne du kartus. Draugai puikiai žino visus mano norus, tikslus ir svajones, niekada nežaidžiu pačio nesąmoningiausio žaidimo pasaulyje „jei garsiai kalbėsi apie svajonę, ji neišsipildys“. Atvirai sakau, tai yra vienas blogiausių prietarų, patarimų ar, kad ir kaip pavadinsi. Kai nori šokolado, garsiai pasakyk, kad nori šokolado. Tikimybė, kad šalia sėdintis žmogus netyčia turės jo rankinėje – ne tokia ir maža. Kai ieškai darbo, garsiai rėk, kad ieškai darbo – gal netoliese esantis ieško darbuotojo? Kai nori naujo automobilio, leisk visiems apie tai sužinoti, gal jų pusbrolis dabar kaip tik pardavinėja superinę mašiną už neblogą kainą. Jei žiauriai nori į sporto klubą, bet neturi tam pinigų, nebijok apie tai pasisakyti garsiai – gal tavo draugas, kuris net į pinigus nekeistų mylimiausio asmeninio trenerio, per Kalėdas gavo narystę jam visai neaktuliame klube? Net jei tuo metu niekas atgal nesugrįš, nustebtum, kaip dažnai man žmonės paskambina ir po pusmečio: „Klausyk, pamenu, ieškojai/norėjai/galvojai apie…“. Gyvenam bendruomenėse ir ne veltui. Vieni kitiems galime padėti, bet tik tada, kai žinome, koks to žmogaus tikslas.
PLANUOK
Jau kalbėjau apie tai, kad norėdamas uždirbti daugiau, turėtum sugalvoti, kiek. Tas pats galioja ir norams, kurie kainuoja. Jei gerus metus svajoji apie kelionę į Maroką, bet net nenutuoki, kiek ji tau gali kainuoti, gali būti, kad jau porą kartų pralošei šansą ten nukeliauti. Arba gali būti, kad iš tiesų, visai nenori. Juk dėl tikrų tikslų ar svajonių neretai stengiamasi. Atsisėsk, pasiskaityk kitų keliautojų komentarus, susirašyk norimas aplankyti vietas, pasidomėk vidutinėmis skrydžių, viešbučių kainomis, susiplanuok kelionę taip, lyg jau poryt ten keliautumei. Kai matysi aiškią sumą, galėsi turėti konkretų tikslą. „Tam, kad iškeliaučiau, turiu per ateinančius keturis mėnesius sutaupyti X bilietui ir viešbučiui, o per likusius keturis – pramogoms ir išlaidoms Maroke“. Viskas, ant stalo turi sumą, dalini ją iš likusių mėnesių, skaičiuoji savo pajamas, ieškai, kur gauti trūkstamus pinigus, žodžiu, pagaliau imiesi veiksmų, o ne tuščio žiūrėjimo į įspūdingas nuotraukas.
PRADĖK
Daug geresnis pusės kojos startas, nei tas, kuris taip ir neįvyko. Į sporto salę nebus lengviau nueiti vien dėl to, kad nusipirkai super aprangą. Nueiti reikia dabar. Šiandien, ryt, jei nenuėjai, bent išeik pasivaikščioti ir susuk keletą tūkstančių žingsnių. Jau viena koja arčiau metų sportininko titulo, nei vakaras ant sofos. Jei nusprendei pradėti sveikiau maitintis, nelauk, kol išpirksi visą bio–eko produktų skyrių. Pradėk šiandien ir tam puikiai tiks mano anksčiau aprašytas būdas pakeisti vos vieną patiekalą. Ok, net ne patiekalą, tiesiog nesipilk tos kolos ir vietos jos gurkšnok vandenį. Žodžiu, kiekvienas mažas žingsnis tave artina prie tikslo, o kiekvienas neįvykęs… na, iš esmės nieko nekeičia. Išmok džiaugtis ir mažomis pergalėmis, stenkis savo motyvuoti po truputį ir neversk bristi į liūną, iš kurio iš karto norėsi pabėgti.
Taip po truputį ir neskausmingai šie metai gali tapti pirmaisiais, kuriais tau pavyko įgyvendinti tai, ką užsibrėžei ir gal net nereikės jokių Junikornų ir būrėjų pagalbos. Sistema paprasta: konkrečiai užsibrėžk tikslą –> bent mažais žingsneliais artėk prie jo įgyvendinimo –> nebausk savęs už mažas nesėkmes –> planuok –> mėgaukis padėdamas varnelę, kad ir įsivaizduojamame sąraše.
Aistė.
Daugiau patarimų ir istorijų galite rasti tinklaraštyje „Veidrodėli, veidrodėli“.