Trispalvė užkandėlė
Šis sveikas, lengvas, vitaminingas ir spalvingas užkandis, dar vadinamas Kaprio salotomis, yra kildinamas iš Italijos, bet populiarus ne tik Viduržemio jūros virtuvėje – lietuvaičiai salotas su mocarela irgi jau spėjo pamėgti. Tik ar žinote, kad yra daugybė būdų jas patiekti?
Greitai ir lengvai paruošiamos Kaprio salotos ne veltui vadinamos trispalvėmis – jų spalvų gama primena Italijos vėliavą. Žinoma, jei užkandėlės ingredientai išdėstyti tinkama tvarka. Tačiau spalvas kaitalioti galite, kaip jums patinka. Kaip ir salotoms skirtų ingredientų dydį. Kaip tikriausiai pastebėjote, parduotuvėse mocarela būna įvairaus dydžio – nuo miniatiūrinių mažulyčių rutuliukų, skirtų verti ant pagaliuko ar berti į salotas, iki kone kilogramą sveriančių solidžių gumulėlių, kurie užkandėlėms pjaustomi įvairaus dydžio griežinėliais. Bet apie viską nuo pradžių.
Šiai užkandėlei pagaminti reikės...
Mocarelos. Tai minkštas itališkas sūris, tradiciškai gaminamas iš kalcio turtingo riebaus buivolės pieno. Tiesa, tokia gurmanų itin vertinama mocarela gana brangi, nes buivolės pienas net tris kartus brangesnis už karvės. Todėl masinės gamybos mocarela gaminamas iš karvių, ožkų ir avių pieno. Sūrio pavadinimas kilęs nuo žodžio „pjaustyti“ (neapolietiškai – „mozzare“). Mocarela gali būti minkštesnė (tokia sandariai uždaryta pakuotėse su skysčiu) ir kietesnė, kurią galima pjaustyti, tarkuoti ant picos, apkepų. Kaprio salotoms tinka abi rūšys, taigi rinkitės pagal minkštumą.
Pomidorų. Kaip matote nuotraukose, salotoms reikia gerai prinokusių šviežių pomidorų. Tiesa, tikrų kvapių, ką tik nuskintų iš šiltnamio raudonskruosčių galite tikėtis tik vasarą, o dabar teks tenkintis siūlomais prekybos centruose. Kaip ir rinkdamasi mocarelą, pomidorų dydį derinkite prie patiekalo. Jei gaminsite vieno kąsnio užkandėlę, dairykitės vyšninių pomidorų. Jei mocarelą pjaustysite – didelių, bet būtinai gerai sunokusių. Atminkite, jei pomidorai bus kieti kaip akmuo, salotos vargiai panėšės į itališkas. Beje, į tikras Kaprio salotas dedama tik šviežių pomidorų, bet jeigu gamindama užkandėlę ketinate improvizuoti, galite rinktis ir aliejuje konservuotus saulėje džiovintus. Tik nepamirškite jų gerai nuvarvinti ir nusausinti. Salotoms su makaronais naudosite natūralius saulėje džiovintus pomidorus? Nepamirškite jų pamirkyti aliejuje arba vandenyje.
Alyvuogių aliejaus. Jis turėtų būti aukščiausios kokybės ir pirmojo spaudimo su užrašu „extra virgin olive oil“. Išgaunamas mechaniniu būdu, toks aliejus nėra termiškai apdorotas, jame nėra jokių cheminių medžiagų ir gausu organizmui reikalingų omega-9 riebalų rūgščių, antioksidantų. Pirmenybę teikite ekologiškam, į tamsius butelius išpilstytam alyvuogių aliejui – jam nepatinka šviesa. Taip pat rinkitės žinomo gamintojo su aiškiai nurodyta kilmės vieta ir atkreipkite dėmesį į jo rūgštingumą (kuo jis mažesnis, tuo aliejus geresnis) bei skonio stiprumą. Aliejus skirstomas į tris rūšis – švelnų, vidutinio stiprumo ir stiprų. Salotoms tinkamiausias švelnesnio skonio.
Bazilikų. Šviežių, ką tik nuskintų bazilikų lapelių skonis toks pikantiškas, kad bet kokiam patiekalui suteiks išskirtinį skonį ir puikią išvaizdą, juk žalia spalva atrodo labai dekoratyviai. Bazilikų lapelius ant užkandėlės galite berti sveikus arba smulkintus – pastarieji bus kvapesni. Žiemą užkandėlę galite gardinti ir džiovintais bazilikais. Panašaus skonio savybes kaip ir gardindama šviežiais bazilikais išgausite aptepusi mocarelos griežinėlį pesto padažu su bazilikais. Tokio galite įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose.
Verta žinoti
Kad salotos pavyktų, visi joms skirti produktai turi būti švieži ir geros kokybės – mocarela šviežia, pomidorai prinokę, bazilikai ką tik nuskinti. Ir netaupykite pirkdama aliejų! Galiausiai paruoštą užkandėlę galite pagal skonį pasūdyti ir pagardinti šviežiai maltais juodaisiais pipirais.
Pagardai
Salotas galima gardinti kaparėliais, kapotais žalumynais – krapais, petražolėmis. Jeigu norite įvairovės, salotų užpilui gardinti tiks ir smulkinti česnakai, balzaminis actas arba natūralaus skonio balzaminis padažas. Patiekalą galima patobulinti: paskleisti keletą gražgarsčių lapelių ar užberti saujelę juodųjų alyvuogių.
Itin pikantiško skonio salotos su Viduržemio jūros žalumynais, pavyzdžiui, raudonėliais įtrinta mocarela.
Galite išmėginti dar vieną padažo variantą: gerai sumaišykite po šaukštelį balzaminio acto, pesto padažo su bazilikais ir žiupsnelį rudojo cukraus.
Kaip tiekti
Kaip jau minėjome, yra daugybė būdų patiekti Kaprio salotas. Mocarelą ir pomidorus galite pjaustyti griežinėliais ir sluoksniuoti lėkštėje, jei rinkotės mažus ingredientus – verti jų ant medinių iešmelių ar paprasčiausiai persmeigti mediniu pagaliuku. Itališkoji trispalvė dailiai atrodo ir stiklinėse taurėse.
Kaprio salotų receptas
Reikės: 2 pomidorų, 250 g šviežios mocarelos, 2 šaukštų alyvuogių aliejaus, saujelės šviežių bazilikų lapelių, pagal skonį druskos, pipirų.
- • Pomidorus nuplaukite, nusausinkite ir supjaustykite vidutinio storio griežinėliais.
- • Mocarelą gerai nuvarvinkite, supjaustykite panašaus storio griežinėliais kaip pomidorus.
- • Lėkštėje pakaitomis sluoksniuokite pomidorų ir mocarelos griežinėlius, nuplautus ir nusausintus bazilikų lapelius.
- • Salotas apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pasūdykite, pagardinkite šviežiai maltais juodaisiais pipirais.
Šis tas apie mocarelą
- • Šviežia geros kokybės mocarela yra balta, minkšta ir elastinga. Perpjovus tokio sūrio gabalėlį, iš jo išbėga šiek tiek balzgano skysčio.
- • Pasenusi mocarela yra kartoka, dažnai turi gelsvą atspalvį ir yra nelabai malonaus surūgusio pieno kvapo.
- • Stenkitės mocarelą suvartoti kuo greičiau, nes toks sūris greitai genda. Jeigu per kartą viso sūrio nesuvalgėte, jo likutį laikykite tose pačiose išrūgose, kurios buvo pakuotėje, šaldytuve.
Ar žinote, kad...
Autentiška mocarela gaminama tik iš buivolių pieno. Ant tokio sūrio pakuotės rasite užrašą „Mozzarella di Bufala“.