Tverko mokytoja G.Šulčiūtė-Vanilla: „Noriu, kad žmonės šiame šokyje įžvelgtų aristokratiją“

Gintarė Šulčiūtė-Vanilla / Asmeninio albumo nuotr.
Gintarė Šulčiūtė-Vanilla / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2023-11-26 10:09
AA

„Turbūt kitaip, nei įpratę“ – tokiu šūkiu visi, kurie nori su „tverko“ šokiu susipažinti artimiau, lapkričio 29–30 dienomis kviečiami į pirmą kartą Lietuvoje rengiamą neeilinį renginį „Twerk kultūra“. „Taip, „tverkas“ gali būti visoks – gašlus ir vulgarus, ką mes esame galbūt įpratę matyti, bet gali būti ir visiškai kitoks. Aš noriu Lietuvoje parodyti šios kultūros aristokratiškesnę pusę“, – sako energingoji „tverko“ mokytoja Gintarė Šulčiūtė, dar žinoma kaip Vanilla.

Muzikiniuose vaizdo klipuose dažnai regimas „tverko“ šokis dažnam siejasi su gašliais ir vulgariais judesiais, tačiau šis reiškinys, kilęs Afrikoje, o vėliau ėmęs plisti ir populiarėti JAV, visų pirma, propaguoja kūno išlaisvinimą. Vanilla savo kelią į meną – šokį – atrado dar pradinėse klasėse. Vėliau ji mokėsi įvairių stilių – nuo tautinių, pramoginių iki baleto. Tačiau, kaip pati sako, maištinga siela atvedė į gatvės kultūrą, kur prasidėjo pažintis su pirmąja meile – hiphopu.
Galiausiai, vienas vakarėlis Amerikoje, kuomet pirmą kartą išvydo šeimos moteris šokančias „tverką“, suviliojo ir pačią išmėginti šį stilių.

Gintarė Šulčiūtė-Vanilla / Asmeninio archyvo nuotr.

Vėliau, dalyvavimas didžiausiame „tverko“ šokio festivalyje (angl. International Twerk Champions) įkvėpė dalį šios kultūros atsivežti į
Lietuvą – čia ji pirmoji suorganizavo „tverko“ seminarus. Šiandien Vanilla veda ne tik „tverko“ pamokas, bet ir organizuoja renginius, kuria
choreografijas šokėjams bei pati šoka įvairiuose projektuose bei pasirodymuose kartu su tokiais Lietuvos talentais kaip Asmik Grigorian, Vaidas Baumila, Jessica Shy, Moniqué, Kristina Radžiukynaitė ir kt. Kuomet nešoka, G. Šulčiūtė atlieka kūrybininkės rolę reklamos
filmavimo aikštelėse arba stoja už DJ pulto. Maža to, šį mėnesį lietuvė užsimojo suorganizuoti dar vieną neeilinį renginį Lietuvoje –
atviro lygio teorinius ir praktinius judesio seminarus palaikančioje, visiems atviroje aplinkoje. Šia proga organizatorė, „tverko“ mokytoja G. Šulčiūtė-Vanilla pasakoja apie jo idėją, kviestinį svečią ir kodėl „tverkas“ nėra tik seksualūs klubų ir sėdmenų judesiai.

Kaip tavo gyvenimą pakeitė „tverkas“?

Aš labai tikiu „tverku“, jo kultūra. Man pats šokis atnešė daug naudingų dalykų, tokių kaip laisvė, pasitikėjimas savimi ir meilė savo kūnui. Po daug metų, kai dėl patirtų patyčių nemylėjau savęs, šis šokis man padėjo atrasti save iš naujo. Apskritai, visa kultūra yra labai priimanti ir svarbiausia – labai palaikanti. Čia nėra jokių nusistatymų. Po daug metų šokant hiphopą, dalyvaujant kovose, bandant laimėti ir parodyti, kad esi geriausias – „tverkas“ man buvo kaip atgaiva, kur nereikia nieko įrodyti, o tiesiog mėgaujiesi momentu, savimi, muzika, judesiu, žmonėmis.

Gintarė Šulčiūtė-Vanilla / Asmeninio archyvo nuotr.

Kodėl nusprendei organizuoti „Twerk kultūra“?

Suorganizuoti tokį renginį jau seniai buvo mano svajonė. Bandžiau daryti kažką panašaus, tačiau atėjo COVID-19 pandemija ir teko planus atšaukti. Tokį renginį sugalvojau organizuoti, nes noriu skleisti šią atvirą ir mylinčią pasaulėžiūrą. Taip pat dėl to, kad esu kovotoja. Noriu parodyti tiems, kurie nesupranta, kas iš tiesų yra „tverkas“, kad šis šokis nebūtinai yra vulgarus. Jis gali būti labai sofistikuotas, labai jautrus ir
gražus. Priklauso nuo to, kaip šis šokio stilius bus pateiktas. Todėl aš noriu, kad kuo daugiau žmonių pagaliau suprastų tikrąsias šio šokio šaknis. Noriu atverti žmonėms akis, pakeisti klaidingą nuomonę.
Taip pat noriu merginoms padėti atrasti save, savo moteriškumą ir seksualumą. Tai – apie kultūrą, pasaulėžiūrą, bendruomenę, palaikymą, gražų judesį. Noriu, kad žmonės šiame šokyje pagaliau pamatytų aristokratiją ir meną.

Kuo išskirtinis šis renginys?

„Twerk kultūra“ – tai atviro lygio teoriniai ir praktiniai judesio seminarai, tačiau visiškai kitokio formato nei įprastai. Norėjau sakyti „nei įprastai Lietuvoje“, bet drįstu sakyti – ir pasaulyje. Šis renginys yra išskirtinis tuo, kad nėra skirtas tik šokėjams, o visiems, kurie nori pamatyti ir susipažinti ne tik su „tverko“ šokiu, bet ir pačia kultūra.
Seminarai vyks dviejuose miestuose – lapkričio 29 d. Vilniuje ir lapkričio 30 d. Kaune. Renginių lokacijos yra neįprastos, kaip šokių renginiams. Įprastai Lietuvoje šokių seminarai vyksta šokių mokyklose. Savo ruožtu „Twerk kultūra“ Vilniuje vyks meno galerijoje, o Kaune – labai ryškioje ir spalvingoje fotosesijų/renginių erdvėje. Programos abiejuose miestuose yra identiškos. Viena iš dalių – teorinė paskaita apie „tverko“ gimimą, vystymąsi ir pokyčius. Tokio formato seminarų Lietuvoje dar nebuvo. Be to, profesionalai Nauris DA ir Domas Verikas paruoš specialias šviesas ir vizualizacijas. Pertraukų metu nuotaiką palaikys ir gerą atmosferą kurs DJ Paipce (Vaiva Lomsargytė). Taip pat bus šviežių sulčių baras, gėrimais vaišins „Vytautas“ ir „Super monki“, užkandžiais rūpinsis „Doof“. Renginį filmuosime ir fotografuosime, visi turės gausių atsiminimų.

Nady / Renginio organizatorių nuotr.

„Twerk kultūroje“ dalyvaus ir „tverko“ virtuozė, mokytoja Nadege Okou, kitaip žinoma kaip Nady. Kaip jūs susipažinote?

Su Nady susipažinau tarptautiniame „tverko“ čempionate 2020 metais ir jau tada žinojau, kad norėsiu ją atvežti į Lietuvą. Nady –išskirtinė asmenybė. Jos šeima yra kilusi iš Dramblio Kaulo Kranto Respublikos, tačiau pati ji užaugo Milane, Italijoje. Nady yra ne tik atletė, profesionali šokėja, „tverko“ mokytoja, bet savo gyvenimą ji dedikavo ir aktyvizmui. Šiuo metu ji veda pamokas skirtingose Milano šokių mokyklose, taip pat seminarus visame pasaulyje. Pasirodė Venecijos bienalėje, dirbo su skirtingais menininkais bei kūrėjais, dalijo interviu įvairiems žurnalams ir laidoms. Pati Nady sako, jog jai vis dar sunku patikėti, kad pavyko taip toli nueiti. Jai labai svarbu atskleisti kultūros svarbą ir dalintis jos grožiu, todėl labai džiaugiuosi, kad ji atvyksta į Lietuvą ir dalyvaus „Twerk kultūra“ renginyje, kur supažindins žmones su šio šokio istorine atmintimi artimiau.

Nady / Renginio organizatorių nuotr.