Užvaldė skausmas ar įtampa? Išmėginkite masažą
Daugeliui mūsų masažas asocijuojasi su ramybe ir atsipalaidavimu, tad tikrai ne visada blogai pasijutę ar net išgirdę apie ligą išbandome masažą kaip gydomąją priemonę. O be reikalo. Sveikam žmogui masažas gali būti puiki prevencinė sveikatos stiprinimo priemonė, o sergančiam – gydymas ar kompleksinė jo dalis, padedanti greičiau pasveikti.
Masažo nauda
„Pagrindinė masažo nauda – raumenų ir emocinės įtampos mažinimas, kraujo ir limfos apytakos stimuliavimas. Masažas pagreitina prakaito ir riebalinių liaukų veiklą, padeda suderinti endokrininę ir nervų sistemas. Atliekant masažą, nuo kūno paviršiaus pasišalina suragėjusios epidermio ląstelės, oda geriau kvėpuoja, tampa elastingesnė, lygi. Masažas sumažina nuovargį, o sveikam žmogui suteikia žvalumo, didina darbingumą. Sergančiajam lengvas masažas sumažina skausmą“, – pagrindinius masažo privalumus vardija Medicinos diagnostikos ir gydymo centro masažuotoja Rūta Jurgaitienė.
Viena dažniausių sveikatos problemų, kurią sukelia šiuolaikinis nejudrus gyvenimo būdas ir sėdimas darbas, – nugaros, kaklo, pečių juostos ir juosmens skausmai.
Kada skiriamas gydomasis masažas
Dažniausiai masažai rekomenduojami sergant sausgyslių ligomis, patyrus minkštųjų audinių ir sąnarių traumas, rankų ir kojų kaulų lūžius, iškrypus stuburui, sergant periferinės sistemos ligomis, pavyzdžiui, juosmens ir kryžmens osteochondroze, tarpšonkaulinių nervų, sėdimojo nervo neuralgija.
Sergant kvėpavimo, virškinimo ligomis, pavyzdžiui, lėtiniu bronchitu, bronchine astma, kai priepuoliai aprimę, taip pat galima skirti masažus. Ypač rekomenduojama sėdimą darbą dirbantiems žmonėms arba sergantiems stuburo ir sąnarių, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, virškinimo organų ligomis, po operacijų.
Atliekant stiprų judesį, žmogus išbudinamas, o švelnų – nuraminamas. Taip sukeliamos atsakomosios reakcijos vidaus organuose.
Gydomasis nugaros masažas yra vienas reikšmingiausių žmogaus organizmui. Nugaroje gausu kraujagyslių ir nervų. Visas funkcijas žmogaus organizme reguliuoja nervų sistema. Masažuojant daroma įtaka nervų sistemos dirglumui. Vadinasi, atliekant stiprų judesį, žmogus išbudinamas, o švelnų – nuraminamas. Taip sukeliamos atsakomosios reakcijos vidaus organuose.
Masažas turi terapinį poveikį sergant daugeliu ligų, padidėjus įtampai nuramina, atpalaiduoja raumenis po sporto ar jo metu patirtų traumų. Tai ypač aktualu, jei pradedama sportuoti staiga arba po žiemos, kai raumenys dar aptingę.
„Žmonėms, kurie nori pradėti sportuoti, rekomenduojama atlikti higieninį-klasikinį masažą, kai išjudinami raumenys, arba chiroplastinį masažą, kurio metu ištempiamos raumenų sausplėvės ir sausgyslės, suaktyvinama kraujotaka, išjudinami raumenys. Tad žmogus, atėjęs pasportuoti, nepatiria traumų, sąnariai ir raumenys jau būna pasiruošę pakelti krūvį“, – teigia R. Jurgaitienė.
Pirmoji pagalba šalinant didelę įtampą
„Nuovargis – tai subjektyvus, laipsniškai didėjantis pojūtis. Jis skirstomas į protinį, fizinį, lėtinį, laikiną ir ūmų. Laikino ir ūmaus nuovargio atveju žmogui galima padėti higieniniu klasikiniu masažu, mažinančiu įtampą. Norint atsipalaiduoti, tinka atpalaiduojamasis arba limfodrenažinis masažas.“
Vis dėlto, pašnekovės teigimu, prieš skiriant masažą labai svarbu, kad gydytojas išnagrinėtų ir parengtų paciento anamnezę (ligos istoriją). Tik ją sudarius, gydytojas skiria reikiamas procedūras. Tai gali būti masažai, fizioterapija, kineziterapija ir atpalaiduojančios vandens procedūros ar vaistai.