Vaidas Macas: FASHION MUST TALK

Vaidas Macas, FASHION MUST TALK / Vaido Maco nuotr.
Vaidas Macas, FASHION MUST TALK / Vaido Maco nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-10-10 13:35
AA

Stebėdamas aplinką – klausydamas radijo laidų, interviu, skaitydamas žurnalus, bendraudamas, kartais kryptingai, o kartais tiesiog pasąmoningai, pradėjau svarstyti, su kokiais sunkumais tenka susidurti šiuolaikiniam žmogui?

Sakome „visuomenė“, o, iš tikro, mes patys įspraudžiame vieni kitus į rėmų ir reikalavimų labirintą. Turime būti gražūs, protingi ir žavingi, visada aktyvūs, nenuilstantys, įspūdingą karjerą darantys, nuolatos pasitempę – TOBULI. Turime būti itin našūs darbuotojai, pavyzdingi piliečiai, prisitaikyti ir įtikti, patikti, pateisinti keliamus lūkesčius. To iš mūsų reikalauja ne tik „visuomenė“, bet ir mes patys iš savęs. Mus persekioja įkyrus troškimas atitikti „visuomenės“ formuojamą IDEALĄ.

Gal tikrasis maištas yra kasdien sakyti „NE“ savo svajonių, pasaulėjautos suvaržymui ir kitų primetamiems lūkesčiams.

Tęsdamas ciklą FASHION MUST TALK, antrąją išsivadavimo tematikos fotosesiją papildžiau drąsesniu įvaizdžiu ir dar griežtesniu „NE“ sakymu. Užrašas „F*ck off“ (liet. atsiknisk), esantis ant marškinėlių, yra tvirtas „NE“ savo ir kitų primetamiems reikalavimams, visuomenės formuojamiems idealams ir užtikrintas „TAIP“ savo troškimams, siekiams. Nežinau, ar drąsa sakyti „F*ck off“ – pirmiausia sau, tada kitiems, yra tikrasis maištas? Svarstau, kad gal tikrasis maištas yra kasdien tiesiog sakyti „NE“ savo svajonių, pasaulėjautos suvaržymui ir kitų primetamiems lūkesčiams.

„Fashion Must Talk“, Eglė Grėbliauskaitė / Vaido Maco nuotr.

Suvokiant, kokie trumpi mūsų gyvenimai, linkiu sau ir kitiems išlaisvėti ir išsivaduoti nuo mums keliamų nepagrįstų reikalavimų pančių – spindinčio šilko juostų, kuriomis pančiojame vieni kitus ir kurios tapo šių išsivadavimo tematikos fotosesijų pagrindiniu leitmotyvu. Kviečiu visus išdrįsti tiesiog būti savimi, augti, leisti augti kitiems, gyventi savo gyvenimą, kurti ir su nuostaba atrasti tikrą save.

„Išsivadavimas. II dalis“ fotosesija – dramatiška, o užrašas ant marškinėlių „F*ck off“ fotosesijai suteikia ryškaus gaivališko protesto. Popierius, į kurį įsukau ir iš kurio teko vaduotis Eglei Grėbliauskaitei, tapo simboliu – visuomenės spaudimo, reikalavimų sau ir kitiems. Galbūt žmonės, išvydę šiuos įvaizdžius, suklus ir permąstys, ar kiekvienas iš mūsų nesame šios fotosesijos personažas, kurio akis dengia raiščiai, kuris – sąmoningai ar ne, trokšta išsivaduoti iš daugiasluoksnių reikalavimų kiautų? Griežtas žodis kartais yra tiesiog būtinas dialoge tiek su savimi, tiek su kitais. Tuo pačiu šia „Išsivadavimas. II dalis“ fotosesija „F*ck off“ sakau ir sau: atsiknisk nuo kitų su savo reikalavimais, kritika kitų atžvilgiu ir neklystančiu žinojimu.

Nors tiek šioje, tiek ankstesnėje išsivadavimo tematikos fotosesijų centrinė figūra – moteris, tačiau iš tiesų „visuomenės“ keliami IDEALO reikalavimai taikomi mums visiems, nepaisant lyties, amžiaus, tautybės, socialinio statuso.

Neatsitiktinai bendradarbiauti šiose FASHION MUST TALK ciklo fotosesijose pasiūliau menininkei Eglei Grėbliauskaitei. Mane žavi jos asmenybė, drąsa prabilti, veikti, gebėjimas atsiriboti nuo stereotipų. Popierius tapo simboliu – visuomenės spaudimo, reikalavimų sau ir kitiems. Esu dėkingas, kad atidus įsigilinimas į gvildenamą temą, pasitikėjimas vienas kitu, menininkės Eglės Grėbliauskaitės ir fotografės Enrikos Samulionytės profesionalumas leido pasiekti rezultatą, kuris, tikiuosi, atkreips dėmesį į tai, kas mums visiems yra taip svarbu.

„Fashion must talk“. IŠSIVADAVIMAS II (24 nuotr.)
+18

Fotosesijos, vaizdo kampanijos yra neatsiejama šiuolaikinio mados pasaulio dalis, todėl siekiu pasinaudoti šiomis priemonėmis kaip įtaigiu sklaidos šaltiniu, kalbėdamas aktualiomis socialinėmis temomis. Sutikite, kalbėti išties yra apie ką. Nors esame įpratę, kad magiškas mados pasaulis mums dažniausiai žada itin saldžias pasakas, į šią fotosesiją raginu pažvelgti kaip į mūsų realios nūdienos atspindintį veidrodyje. Menas, kūryba ir, šiuo atveju, mada turi kalbėti, išjudinti visuomenę ir kiekvieną mus asmeniškai. Visa tai ir apima mano bendradarbiavimo su įvairiais kūrėjais ciklas pavadinimu FASHION MUST TALK.