Vėstantys orai – pavojus sąnariams
Vyrauja nuomonė, esą sąnarių ligos kamuoja vyresnio amžiaus žmones. Vis dėlto, prasidėjus rudens darganoms, net ir jauni žmonės skundžiasi skausmais. Kaip sau padėti?
Jeigu gelia kelio sąnarį
Vyrauja nuomonė, esą sąnarių ligos kamuoja vyresnio amžiaus žmones. Vis dėlto, prasidėjus rudens darganoms, net ir jauni žmonės skundžiasi skausmais.
Pastebėjote, kad sumažėjo judesių galimybės: sunku koją tiek sulenkti, tiek visiškai iki galo ištiesti? Gali būti, kad jūsų kelio sąnarys jau nesveikuoja. Apie ligą dažniausiai galite spręsti iš skausmo. Jeigu lankstydami koją per kelį jaučiate skausmą, girdite girgždesį arba traškesį, tai gali būti artrozė – labai dažna sąnarių liga. Ja suserga ir jauni žmonės, tarkim, po nelaimingo atsitikimo arba kai kelio sąnarys nuvargsta. Tada būtina kreiptis į gydytoją.
Kartais kelį gali skaudėti, kai jį ilgai laikote sulenktą, pavyzdžiui, važiuodami automobiliu arba sėdėdami ant žemo fotelio ir pan.
Kaip sau padėti. Kelio sąnario skausmus gerai malšina šviežiai tarkuotų krienų arba šviežių agurkų griežinėlių kompresai. Šiose daržovėse esančios veikliosios medžiagos skatina medžiagų apykaitą sąnaryje ir greitina gijimą. Todėl nepatingėkite vakare susitarkuoti krienų arba pasipjaustyti agurkų griežinėlių ir užsidėti ant skaudamos vietos.
Liaudies medicinos receptas: vakare prieš miegą sąnarius ištepkite lydytais kiaulės taukais, uždėkite kompresinio popieriaus ir apriškite vilnone skara.
TAIP PAT SKAITYKITE: Greitas testas atskleis jūsų atminties galimybes
Jeigu skauda pėdas
Kaip ir kelio, taip ir blauzdinį pėdos sąnarį dažnai puola įvairios bėdos. Dažniausia – šio sąnario raiščių patempimas. Pasitempus raiščius, sąnarys daugiau ar mažiau patinsta. Be to, didesnės traumos atveju (pavyzdžiui, nikstelėjus pėdą), pėdos sąnario raiščiai gali net plyšti. Raiščių plyšimas yra pavojingas sužalojimas, nes raiščiai niekada visiškai neišgyja, trauma gali kartotis: neatidžiai statydama koją, pėdą galite vėl nikstelėti.
Labai dažnai pėdas gadina avalynė – per smaila, per ankšta arba per aukštais kulniukais. Tokie bateliai gali taip deformuoti pėdą, kad vėliau prireiks operacijos. Gali iškrypti ar išlinkti nykštys, pradėti lipti vienas ant kito kojos pirštai.
Ką daryti? Jeigu galite, dažniau avėkite patogius batelius. Be to, pirkdama naujus batus, visada juos pasimatuokite, pavaikščiokite parduotuvės salėje, įsitikinkite, kad nespaudžia, neveržia, yra patogūs.
Pėdoms labai naudingos kontrastinės vonios, taip pat braidymas. Tačiau prieš merkdama į šaltą vandenį kojas gerai sušildykite. Šaltame vandenyje laikykite labai trumpai, tik kelias sekundes.
Patarimas. Kontrastinėms vonelėms naudokite specialias kojų voneles, o ne šiaip kibirą, kuriame nėra vietos pėdoms ištiesti. Labai svarbu, kad vanduo siektų iki pusės blauzdų.
Reumatiniai skausmai
Kai kurie gydytojai mano, kad peržengęs keturiasdešimt metų ribą kas antras žmogus jaučia skausmus, o po penkiasdešimties beveik niekas negali pasigirti sveikais sąnariais. Juk bėgant metams sąnariai dėvisi. Specialistai tokius skausmus apibūdina kaip reumatinius. Ypač dažnai jie kamuoja atvėsus orams ar pasikeitus atmosferos slėgiui.
Kaip sau padėti. Net ir vartodama gydytojo paskirtus vaistus nuo sąnarių skausmo, išbandykite labai populiarius netradicinius gydymo būdus. Labai veiksminga šviežių avižų šiaudų vonia.
Sergant reumatu, prieš miegą naudinga ant sąnarių dėti juodųjų ridikų košelės kompresus. Liaudis pastebėjo, kad reumatinius skausmus malšina, kenksmingų požeminių vandens srovių spinduliavimą neutralizuoja ir sureguliuoja miegą subrendę paprastųjų kaštonų vaisiai. Tereikia per naktį po lova laikyti tris maišelius kaštonų. Į kiekvieną maišelį turi būti įdėta maždaug po dvidešimt kaštonų.
Daugelis mokslininkų teigia, kad sveikas gyvenimo būdas – patikimiausia reumatinių ligų profilaktikos priemonė.
Svarbu!
Daugelis mokslininkų teigia, kad sveikas gyvenimo būdas – patikimiausia reumatinių ligų profilaktikos priemonė. Todėl sergant reumatinėmis ligomis labai svarbi ir visavertė mityba. Stenkitės vengti visų gyvūninės kilmės maisto produktų, aukščiausios rūšies miltų ir rafinuoto cukraus, mažiau vartokite pieno, sūrio, kiaušinių. Jūsų racioną turėtų sudaryti vaisiai, daržovės ir švieži grūdai. Jeigu įmanoma, rinkitės kuo natūralesnius maisto produktus.
Apie radikulitą ir jo priežastis
Tai stiprus nervų šaknelių uždegimas, kuris pasireiškia skausmu juosmens bei kryžmens, kaklo ar krūtinės srityje. Dažniausiai vargina juosmens radikulitas. Strėnų skausmas užklumpa staiga keliant kokį nors sunkų daiktą arba lenkiantis į priekį. Nusmelkus aštriam skausmui, sulenkta nugara tarsi sustingsta, ir savo jėgomis labai sunku išsitiesti, negalima nei susilenkti, nei išsitiesti.
Smelkiantis skausmas vėliau gali pereiti į klubus arba sėdmenis, kartais net apimti visą koją iki pat pėdos. Skausmas sumažės, jeigu atsigulsite į lovą ir rasite patogią padėtį ant nugaros arba šono.
Kada dažniausiai sukausto radikulitas? Pasak gydytojų, dažniausiai tai nutinka, kai labai įšilus staiga atvėsta nugara (pavyzdžiui, sušilus ir suprakaitavus atidaromas langas ir pertraukia skersvėjis), pablogėja kraujotaka (būdinga žmonėms, kurie ilgai sėdi). Taip pat kai keliant sunkų daiktą staiga netaisyklingai pasisukama ar pasilenkiama visu kūnu.
Gydomosios vonelės
Jums gali padėti įvairios vonios. Jas išties verta išbandyti!
Garstyčių vonia. 100–200 g sausų garstyčių užpilkite vandeniu ir kruopščiai išmaišykite. Grietinėlės tirštumo masę supilkite į vonią, pripilkite karšto vandens ir gulėkite joje 10–15 min. Paskui kūną nuplaukite šiltu vandeniu, apsirenkite vilnoniais drabužiais ir pagulėkite šiltoje lovoje.
Mėtų vonia. Mėtas užpilkite vandeniu santykiu 1:3 ir 15 min. pavirinkite. Po pusės valandos perkoškite, supilkite į karštą vonią ir joje pagulėkite.
Galite pasiruošti ajerų ir čiobrelių, dirvinių asiūklių, kadagių, eglių žievių vonias.
Jeigu nusprendėte gydytis voniomis, atsiminkite, kad joje turite ne gulėti, o sėdėti, kad vanduo neapsemtų širdies srities.
Svarbu! Jeigu nusprendėte gydytis voniomis, atsiminkite, kad joje turite ne gulėti, o sėdėti, kad vanduo neapsemtų širdies srities. Prieš gydydamasi voniomis, būtinai pasitarkite su gydytoju.
Jeigu nepadės, skaudamą vietą gausiai ištepkite medumi. Strėnas keletą kartų stipriai apvyniokite ilgu, geriausiai lininiu rankšluosčiu, kad viršutinis jo kraštas siektų šonkaulius, o apatinis – viršutinį dubens kaulo kraštą. Tada patogiai atsigulkite ant nugaros, po juosmeniu padėkite elektrinę arba guminę šildyklę. Po kelių valandų skausmas nurims.
TAIP PAT SKAITYKITE: Skauda galvą? Juokitės!