Vėstantys orai – pavojus sąnariams
Kai mums dvidešimt ar kiek daugiau, nesukame sau galvos, kad gali mausti sąnarius ar užklupti kitokie negalavimai. Vyrauja nuomonė, esą sąnarių ligos kamuoja vyresnio amžiaus žmones. Ir vis dėlto, prasidėjus rudens darganoms, net ir jauni žmonės skundžiasi sąnarių skausmais.
Po rudens darbų sode, didelio fizinio krūvio sporto salėje ar namuose neretai „sustreikuoja“ sąnariai: sunkiau pasilenkti, traška keliai, gelia plaštakas ir alkūnes. Štai tada ir topteli, kaip svarbu tausoti sąnarius.
Sąnariai būna stambieji ir smulkieji. Klubo, kelio, blauzdinis pėdos, peties, alkūnės ir riešo sąnariai yra stambieji. Rankose, kojose ir ypač stubure yra smulkesnių sąnarių. Jie skiriasi judesių kryptimi ir amplitude. Pavyzdžiui, kelią ar alkūnę galime lankstyti tik viena kryptimi, o klubo sąnarys dėl savo formos leidžia daryti daug laisvesnius judesius įvairiomis kryptimis.
Jeigu gelia kelio sąnarį
Pastebėjote, kad sumažėjo sąnario judesių amplitudė: sunku koją tiek sulenkti, tiek visiškai iki galo ištiesti? Gali būti, kad jūsų kelio sąnarys jau nesveikuoja. Apie ligą dažniausiai galite spręsti iš skausmo. Jeigu lankstant koją per kelį skauda, girdite girgždant arba traškant, tai gali būti artrozė – labai dažna sąnarių liga. Ja suserga ir jauni žmonės, tarkim, po nelaimingo atsitikimo arba kai kelio sąnarys nuvargsta. Tada būtina kreiptis į gydytoją.
Kartais kelį gali skaudėti, kai jį ilgai laikote sulenktą, pavyzdžiui, važiuojant automobiliu arba sėdint ant žemo fotelio ir pan.
Kaip sau padėti?
Kelio sąnario skausmus gerai malšina šviežiai tarkuotų krienų arba šviežių agurkų griežinėlių kompresai. Šiose daržovėse esančios veikliosios medžiagos skatina medžiagų apykaitą sąnaryje ir greitina gijimą. Todėl nepatingėkite vakare susitarkuoti krienų arba pasipjaustyti agurkų griežinėlių ir užsidėti ant skaudamos vietos.
Taip pat skaitykite: 8 sveikatos problemos, kurias padės išspręsti druska
Liaudies medicinos receptas: skaudamus sąnarius vakare (prieš miegą) ištepti lydytais kiaulės taukais, uždėti kompresinio popieriaus ir aprišti vilnone skara.
Jeigu skauda pėdas
Kaip ir kelio, taip ir blauzdinį pėdos sąnarį dažnai puola visokios bėdos. Dažniausia – šio sąnario raiščių patempimas. Pasitempus raiščius, sąnarys daugiau ar mažiau patinsta. Be to, didesnės traumos atveju (pavyzdžiui, nikstelėjus pėdą), pėdos sąnario raiščiai gali net plyšti. Raiščių plyšimas yra pavojingas sužalojimas, nes raiščiai niekada visiškai neišgyja, trauma gali kartotis: neatidžiai statydami koją, pėdą galite vėl nikstelėti.
Labai dažnai pėdas gadina avalynė – per smaila, per ankšta arba per aukštais kulniukais. Tokie bateliai gali taip deformuoti pėdą, kad vėliau prireiks operacijos. Gali iškrypti ar išlinkti nykštys, pradėti lipti vienas ant kito kojos pirštai.
Ką daryti?
Jeigu galite, dažniau avėkite patogius batus. Be to, pirkdami naujus batus, visada juos pasimatuokite, pavaikščiokite parduotuvės salėje, įsitikinkite, kad nespaudžia, neveržia, yra patogūs.
Pėdoms labai naudingos kontrastinės vonios, taip pat braidymas. Tačiau prieš merkdami į šaltą vandenį kojas gerai sušildykite. Šaltame vandenyje laikykite labai trumpai, tik kelias sekundes.
Taip pat skaitykite: Sąnarius stiprinantys produktai
Patarimas. Kontrastinėms vonelėms naudokite specialias kojų voneles, o ne šiaip kibirą, kuriame nėra vietos pėdoms ištiesti. Labai svarbu, kad vanduo siektų iki pusės blauzdų.
Reumatiniai skausmai
Kai kurie gydytojai mano, kad peržengęs keturiasdešimt metų ribą kas antras žmogus jaučia sąnarių skausmus, o po penkiasdešimties beveik niekas negali pasigirti sveikais sąnariais. Juk bėgant metams sąnariai dėvisi. Specialistai tokius skausmus apibūdina kaip reumatinius. Ypač dažnai jie kamuoja atvėsus orams ar pasikeitus atmosferos slėgiui.
Kaip sau padėti?
Net ir vartodami gydytojo paskirtus vaistus nuo sąnarių skausmo, išbandykite labai populiarius netradicinius gydymo būdus. Labai veiksminga šviežių avižų šiaudų vonia.
Sergant reumatu, prieš miegą naudinga ant sąnarių dėti juodųjų ridikų košelės kompresus. Liaudis pastebėjo, kad reumatinius skausmus malšina, kenksmingų požeminių vandens srovių spinduliavimą neutralizuoja ir sureguliuoja miegą subrendę paprastųjų kaštonų vaisiai. Tereikia per naktį po lova laikyti tris maišelius kaštonų. Į kiekvieną maišelį turi būti įdėta maždaug po dvidešimt kaštonų.
Plačiau apie sąnarių skausmus ir jų gydymo būdus skaitykite 44-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje!