Vestuvės – finansinis galvos skausmas: kaip atšvęsti taupiai?
Nors vestuvės daugeliui yra vienas gražiausių gyvenimo įvykių, kartu jis gali tapti ir dideliu finansiniu iššūkiu. Norintiems sutaupyti vestuvių planuotoja pateikia patarimų: ką daryti, kad šventės finansinis planavimas praeitų kuo sklandžiau, bei kaip „apsisukti“ ir su mažesniu biudžetu?
Nuo praeitų metų kainos kilo iki 25 proc.
Vestuvių planuotoja Milda Liadnova („Planuok su Milda“) atskleidžia, kad šiemet jaunieji išties pajuto kainų kilimą – pabrango absoliučiai visos su vestuvėmis susijusios paslaugos.
„Žinoma, stebėtis nereikėtų. Juk kilo tiek degalų, tiek maisto produktų kainos, didėjo patalpų išlaikymo kaštai ir kita. Tam, ką prieš metus galėjai sukurti už maždaug 15 tūkst. eurų, šiais metais jau reikia skirti apie 20 tūkst. eurų“, – sako ji.
Vestuvių planuotoja ir koordinatore dirbanti moteris pastebėjo, kad šiemet planuojant vidutinišką 40–50 asmenų vestuvių šventę su nakvyne jaunieji vestuvėms dažniausiai skiria apie 15–20 tūkst. eurų.
„O jeigu norite ištaigingesnės vestuvių šventės, kur planuojamas asmenų skaičius didesnis nei 40–50, svečius norite nudžiuginti, pvz., gyvos grupės pasirodymu vakaro metu ir pan., šventei reikėtų skirti apie 30 tūkst. eurų ir daugiau.“
Anot M.Liadnovos, daugiausia kaštų būsimi sutuoktiniai skiria šventės vietai, maistui ir gėrimams. Planuojantiems vestuves ji primena, kad kainų mažėjimo artimiausiu metu tikėtis nereikėtų: „O kiek kainos dar kils, laikas parodys.“
Norintiems sutaupyti – patarimas planuoti iš anksto
Su pakilusiomis paslaugų kainomis atsiranda ir daugiau norinčių rengti kuklesnes, biudžetiškesnes vestuves. Ką tokiu atveju siūlytų daryti vestuvių planuotoja?
„Norintiems sutaupyti vestuvėse siūlau atsisakyti automobilių nuomos, bažnyčios puošimo, dovanėlių svečiams, įvairių dekoruotų fotografijoms skirtų kampelių (geriau susikoncentruoti į pagrindinius taškus erdvėje). Taip pat siūlau išsirinkti skanų vestuvinį tortą, neišlaidauti mažiems desertukams, kurie iškelia biudžetą, skirtą desertų stalui“, – rekomenduoja M.Liadnova.
Anot vestuvių planuotojos, reikšmingas kainai gali būti ir šventės laikas. M.Liadnovos patirtyje pasitaikė jaunųjų, kurie šventę pradėjo planuoti net prieš dvejus metus, o dėl to ir daug išlošė, mat kainos spėjo smarkiai pakisti.
„Auksinė taisyklė – kuo anksčiau pradėsite planuoti, tuo geriau. Kalbant konkrečiau, planuoti reikėtų bent prieš metus. Jeigu šventę planuojate didesnę, geriau planuoti būtų ir prieš pusantrų metų. Dažnu atveju po Naujųjų metų tiekėjų kainos ima kilti. Remdamiesi savo užimtumu, sezonui artėjant, tiekėjai, būna, dar kartelį kilsteli kainas. Tad planuojant vestuves iš anksto išties galima sutaupyti“, – pataria pašnekovė.
Norintiems išleisti mažiau pinigų M.Liadnova siūlo apsvarstyti ir galimybę šventę rengti ne sezono metu, t.y. nuo spalio iki gegužės mėnesio arba darbo dienomis bei rinktis šventę be nakvynės.
„Be to, reikėtų rinktis šventės vietą, kuri atitinka jūsų šventės stilių – tokiu atveju nereikės permokėti už dekorą. Svečių skaičius taip pat turi įtakos šventės biudžetui, todėl siūlau gerai apgalvoti, ką iš tiesų norite matyti savo šventėje. Juk vestuvių nuotaiką kuria ne svečių sąrašo ilgis, o žmonės, kurių apsuptyje jums gera būti“, – sako vestuvių planuotoja.
Svarbiausia – sekti išlaidas
Moteris įsitikinusi, kad šventės emocijos nepriklausys nuo jos biudžeto: „Galima surengti nuostabią ir stilingą šventę su tokiu biudžetu, kokį jūs turite.“
M.Liadnova pasakoja suplanavusi vestuves per mažiau nei 2 mėnesius, o šios šventės biudžetas nesiekė 10 tūkst. eurų. Kaip sako ji, šventė buvo planuota be nakvynės, tačiau jaunieji netaupė vedėjui ir šventės vietai.
„Dekoras buvo kuklus ir skoningas. Buvo užsakytos kompetentingos fotografės paslaugos, tačiau vos 2-iem valandoms, kas taip pat atsispindėjo biudžete. Klientai po šventės buvo be galo patenkinti, tačiau tai buvo ir jų pačių nuopelnas: šventės planavimo procese klientai atsižvelgė į visas rekomendacijas ir patarimus. Šventės biudžetas buvo išnaudotas efektyviai, tad vestuvės buvo sukurtos remiantis tiek klientų norais, tiek jų galimybėmis“, – pasakoja vestuvių planuotoja.
Vis dėlto tam, kad biudžetas būtų panaudotas taupiai ir efektyviai, M.Liadnova siūlo savo biudžetą sekti ypač įdėmiai.
„Šventės biudžetas daugeliu atveju bus lemiamas veiksnys, priimant su švente susijusius sprendimus, todėl atidžiai ir kritiškai pažvelkite į savo finansus. Taip pat, prieš pradedant pasiruošimą šventei, išgryninkite šventės idėjas, sudarykite svečių sąrašą ir nusistatykite šventės biudžetą.
Tuomet nusistatykite tris dalykus, kurie bus svarbiausi jūsų šventėje. Ar tai vieta, o gal konkreti data? Suteikite jiems pirmenybę ir nusiteikite kompromisams dėl likusių dalykų. Tam, kad išvengtumėte neplanuotų išlaidų, kiekvieną pirkinį būtinai planuokite. Svarbiausia – sekite išlaidas šventės organizavimo eigoje!“
Didelę dalį Mildos darbo ir sudaro pagalba jauniesiems sekant bei planuojant vestuvių išlaidas: „Manau, vienas iš daugelio argumentų, kodėl jaunieji pasirenka savo šventę planuoti su planuotoju, yra tai, kad planuotojas geba įvertinti teikiamų paslaugų kokybę ir jų vertę, tad klientas gali jaustis ramiai ir saugiai, kad už paslaugas nebus permokėta.
Mano didžiausia rekomendacija visiems jauniesiems, nepriklausomai nuo to, ar jie šventę planuoja už 5, 15 ar 25 tūkst. eurų – pradėti nuo konsultacijos su planuotoju. Jis galės patarti, kaip už turimą sumą sukurti skoningą šventę, kur galima taupyti, o kur verta investuoti, atsižvelgiant į kliento galimybes, suteiks ir tiekėjų rekomendacijų.“
Turinį inicijuoja – mažmeninės prekybos tinklas „Rimi“