Vėžio profilaktika. Ar ji įmanoma?

Prieš krūties vėžį kovojančios moterys / Shutterstock nuotr.
Prieš krūties vėžį kovojančios moterys / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Nė vienas iš mūsų negalime šimtu procentų būti tikri, kad vieną dieną neišgirsime siaubą keliančios diagnozės „Vėžys“. Ši klastinga liga nesirenka nei amžiaus, nei lyties, nei socialinio statuso. Visgi ne vienerius metus onkologines ligas tyrinėjantys Harvardo universiteto mokslininkai teigia: jei sąžiningai laikytumės jų sukurtų rekomendacijų, rizika susirgti vėžiu galėtų gerokai sumažėti.

Kiekvieną dieną

  • ♦ Suvalgykite apie 400–500 g vaisių ir daržovių. Ląsteliena neutralizuoja į žarnyną patekusias kancerogenines medžiagas, o natūralūs vitaminai padeda organizmui kovoti su vėžinėmis ląstelėmis.
  • ♦ Daugiau vaikščiokite pėsčiomis – du bent pusvalandžio trukmės pasivaikščiojimai per dieną aprūpina ląsteles reikiamu deguonies kiekiu, taip pat padeda organizmui atsikratyti toksinių medžiagų, sustiprina žarnyno peristaltiką, todėl net 50 proc. sumažėja rizika susirgti virškinimo sistemos vėžiu.
  • ♦ Naktį miegokite ne mažiau kaip 7 valandas –  tik tamsoje, veikiamas hormono melatonino imunitetas „tikrina“ ląsteles ir, aptikęs besiformuojantį vėžinį darinį, jį sunaikina.

Kiekvieną savaitę

  • ♦ Sekite savo svorį. Nustatyta, kad nutukimas yra vienas svarbesnių veiksnių, dėl kurių susergama onkologinėmis ligomis.

Kiekvieną mėnesį

  • ♦ Pabūkite nors valandą su savo mintimis, įvertinkite savo dvasinę būseną. Harvardo mokslininkai sako, kad nuolat persekiojančios neigiamos emocijos, kaip antai nuoskauda, nerimas, baimė, pyktis riziką susirgti vėžiu didina kur kas labiau nei galėtumėte įsivaizduoti. Taigi mokykitės atsipalaiduoti, atleisti. Apie slegiančius dalykus išsikalbėkite su artimais žmonėmis. Trumpai tariant, raskite sau tinkamą būdą, kaip išlieti negeras emocijas.
  • ♦ Pakeiskite aplinką ir išsivėdinkite galvą – surenkite išvyką, apsilankykite masažo salone ar nueikite į kokį širdžiai mielą renginį. Ši, iš pirmo žvilgsnio, nereikšminga smulkmena iš tiesų yra labai svarbi – skatina organizme gamintis laimės hormonus. Na, o laimingi, mokantys atsipalaiduoti ir optimistiškai nusiteikę žmonės, kaip yra nustatyta tyrimais, onkologinėmis ligomis serga kur kas rečiau. Net ir susirgę turi daugiau šansų pasveikti nei tie, kurie „užsispazmuoja“ ir programuoja savo emocijas neigiama linkme.

Kiekvienais metais

  • ♦ Bent kartą per metus (pavyzdžiui, kiekvieną pavasarį) valykite organizmą.
  • ♦ Profilaktiškai pasitikrinkite sveikatą – šeimos gydytojas patars, kokius tyrimus atlikti.
  • ♦ Moterims taip pat rekomenduojama kartą per metus pasitikrinti krūtis ir atlikti gimdos kaklelio vėžio tyrimą, o vyrams, ypač perkopusiems per penktą dešimtmetį ir turintiems antsvorio, pasitikrinti dėl prostatos vėžio.

Kartą per gyvenimą

  • ♦ Meskite rūkyti. Po penkerių metų, praleistų be cigaretės, rizika susirgti vėžiu sumažės mažų mažiausiai perpus.