Vilniaus centrą nuspalvino „Gypsy Fest“: su žirgais pasirodę romai, šokiai ir žinomi veidai

„Gypsy Fest“ / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
„Gypsy Fest“ / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2023-09-17 15:22
AA

Sekmadienio popietę Vilniaus centrą nuspalvino teatralizuota eisena. Tai – kasmetinė tarptautinio romų festivalio „Gypsy Fest“ tradicija, kuri šiemet tapo Tautų mugės dalimi. Eisenos metu romai, tarp kurių Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas ir romų ansamblio „Sare Roma“ lyderis Ištvanas Kvikas, pasirodė su tikrais žirgais, kaip tai įprasta romų kultūroje.

Septintus metus Lietuvoje organizuojamas tarptautinis romų festivalis „Gypsy Fest“ tapo neatsiejama tradicija, kurios kasmet laukia Vilniaus gyventojai ir miesto svečiai. Tai – socialinis projektas, skatinantis griauti stereotipus apie romų bendruomenę. Festivalis kasmet sulaukia vis daugiau žiniasklaidos dėmesio bei vis didesnės žiūrovų minios.

Šiemet spalvinga festivalio eisena sekmadienio popietę prasidėjo nuo Rotušės ir judėjo Pilies, Šventaragio, Tilto gatvėmis iki Kudirkos aikštės. Pasiekus pastarąją, surengti spalvingi pasirodymai Tautų mugės scenoje.

Fotogalerija:

Kasmetinė tarptautinio romų festivalio GYPSY FEST eisena (44 nuotr.)
+38

Prieš tai, penktadienį, Seimo spaudos konferencijų salėje vyko pirmoji renginio dalis – spaudos konferencija, kurios metu buvo aptariami šių metų pasiekimai, pergalės ir svarbūs darbai. Seime taip pat pristatyta išskirtinė paroda, kurioje galima susipažinti su pasaulinio garso įžymybėmis, kuriuos visus sieja romų kraujas. Tarp jų – Motina Teresė, Ch.Chaplinas, P.Picasso, E.Presley ir kiti.

Kasmetinė tarptautinio romų festivalio GYPSY FEST eisena / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas, „Sare Roma“ lyderis I.Kvikas dar prieš renginį teigė, kad šiemet festivalis skleidžia mintį nepamiršti šeimos, bendruomeniškumo vertybių.

„Įprastai kiekvienais metais į festivalį kviečiame romų grupes iš užsienio, pristatome juos mūsų Lietuvos publikai. Šiemet norime dėmesį skirti mūsų namams – Lietuvai. Kviečiame romus iš visos Lietuvos, kad susibūrę talentingi romų ansambliai surengtų įspūdingą šventę Vilniaus centre. Renginys visiškai nemokamas, tad kiekvieną kviečiame prisijungti, mėgautis romų muzika, dalyvauti eisenoje. Joje ketiname surengti muzikinius ir šokių pasirodymus, o jeigu viskas pavyks, išpildysime savo svajonę ir sostinėje centre pasirodysime su tikrais žirgais – kaip tai įprasta romų tradicijose. Visuomet sakome, kad betarpiškas susitikimas, bendravimas yra tiesiausias kelias į stereotipų laužymą ir mitų išsklaidymą“, – dar prieš renginį sakė I.Kvikas.

Viena iš festivalio idėjos autorių, Baltijos regiono romių asociacijos vadovė Vaiva Poškaitė-Kovaliuk pasidžiaugė, kad kasmet augantis festivalis jau ne kartą įvertintas dėl savo misijos. Pernai „Gypsy Fest“ buvo atrinktas Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimams kaip vienas iš trijų verčiausių projektų „Tautų dialogo” skatinimo kategorijoje. O šiemet tarptautiniuose „Revolution awards 2023" apdovanojimuose festivalis buvo nominuotas kategorijoje „Miesto šventė". Tačiau kompetentinga komisija įvertino festivalio reikšmę ir mastą bei nusprendė, jog festivalis nebetelpa vien į „miesto šventės“ sąvoką, todėl skyrė festivaliui išskirtinį – specialųjį apdovanojimą.

„Kai kūrėme projektą, svajojome, koks jis galėtų būti turint pakankamai finansavimo, kiek kokių ansamblių pasikviestume, kiek visokių veiklų suorganizuotume, netgi užmezgėme kontaktą su bene žymiausiu romų kolektyvu „Gypsy Kings“. Bet tuomet nežinojome, kaip festivalis keisis su kiekvienais metais ir kiek didelis bei svarbus jis taps. Tik tikėjomės, jog taip bus. Todėl viską darome iš širdies, ir būti pastebėtiems ir įvertintiems – labai svarbu. Ačiū atsidavusiai komandai, kuri kiekvienais metais prisideda prie šio nepaprasto renginio. Taip pat dėkojame ir savo rėmėjams, be kurių negalėtume žengti tokiais plačiais žingsniais“, – sakė V.Poškaitė-Kovaliuk.

Festivalio eiseną stebėti ir mėgautis renginiu visi buvo pakviesti nemokamai. Šiemet projektą finansavo Tautinių mažumų departamentas ir Vilniaus miesto savivaldybė.