Vilnių nuspalvino romų festivalis: scenoje šėlo I.Starošaitė, Ž.Žvagulis, „Rondo“ ir „Sare roma“

Romų kultūros festivalis „Gypsy Fest“ / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Romų kultūros festivalis „Gypsy Fest“ / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-09-04 23:13
AA

Sekmadienį, rugsėjo 4 dieną, Vilnių sudrebino spalvingiausias muzikos renginys – tarptautinis romų kultūros festivalis „Gypsy Fest 2022“. Renginio organizatorius, žinomas Lietuvos romas, ansamblio „Sare roma“ vadovas Ištvanas Kvik sako, kad socialinę misiją nešantis festivalis šiemet kvietė pamiršti apie tautų skirtybes ir prisiminti pagarbą vieni kitiems.

Džiaugiasi besikeičiančia visuomene

„Gypsy Fest 2022“ – jau šeštus metus vykstantis ir vilniečių jau pamiltas renginys, kuris miestą nudažo spalvinga ir muzikalia teatralizuota eisena, o vakare džiugina griausmingu koncertu. I.Kvik sako, kad per visus šiuos metus stebi, kaip griūna vis daugiau su romais susijusių mitų. „Mano širdis tiesiog dainuoja matydama, kaip su kiekvienais metais gyventojai vis labiau domisi šiuo renginiu, kaip vis daugiau palaikymo sulaukiame, vis daugiau šypsenų matome gatvėje per mūsų teatralizuotą eiseną. Dažnai sakau, kad tai visos mūsų organizacinės komandos vaikas. Šiandien jam jau šešeri, jis jau vis drąsesniais žingsniais pažįsta pasaulį.

Romų kultūros festivalis „Gypsy Fest 2022“ / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Romų kultūros festivalis „Gypsy Fest 2022“ / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Kiekvienais metais renginiui vis daugiau dėmesio skiria ir žiniasklaida. Jis vis ryškesnis ir vis labiau pastebimas. Štai šiemet GYPSY FEST buvo atrinktas Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimams, kaip vienas iš trijų verčiausių projektų „Tautų dialogo“ skatinimo kategorijoje. Apdovanojimų renginys buvo transliuojamas per LRT televiziją. Tai nepaprastai svarbus įvertinimas, o kartu ir tam tikras mūsų veiklos rezultatas. Įsivaizduokite, kad prieš gerą dešimtmetį romų renginys būtų nominuotas nacionaliniuose apdovanojimuose. Gal tuomet tai būtų buvę sunku įsivaizduoti, o šiandien tai vyksta ir tai džiugina mūsų širdis. Mums didelė garbė, kad galime prie to prisidėti. Šiemet norime paskleisti žinią, kad šiandien, kai pasaulyje gausu neramumų, nepamirštume mėgautis paprastomis akimirkomis ir liautumėmės ieškoti priešų tarpusavyje. Lietuva yra visų mūsų namai, mėgaukimės vieni kitų draugija, nepamirškime bendražmogiškųjų vertybių ir pagarbos vienas kitams. O muzika visame tame gali tapti vienijančia jėga, tarptautine kalba, kurią supranta visas pasaulis“, – sako I.Kvik.

Romų kultūros festivalis „Gypsy Fest 2022“ / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Pakvietė romanizuotis

Rugsėjo 4-ąją, sekmadienį, vyko linksma eisena nuo Katedros aikštės iki Rotušės aikštės, kurioje buvo surengtas gražus spalvingas nemokamas koncertas. O vakare, „Compensa“ scenoje vyko įspūdingas Grand koncertas.

Koncerte pasirodė Lietuvos žvaigždės: Ištvanas Kvikas, „Sare roma“, Irena Starošaitė ir Žilvinas Žvagulis, RONDO, „Du Donatai“, „Patruliai“, Laisva, Konsuela, Samanta Tina (Latvija). Pakviesti ir užsienio romų kolektyvai: „Ame Roma“ (Latvija), „Olah Gipsy Beats“ (Vengrija), „Imperio“ (Čekija), šokių ansamblis iš Estijos „Romano Kheliben“, Cyganskaja podkova (Ukraina).“

Romų kultūros festivalis „Gypsy Fest 2022“ / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Romų kultūros festivalis „Gypsy Fest 2022“ / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Festivalis GYPSY FEST yra socialinės pakraipos ir kasmet turi specialų šūkį. „2019-aisiais sakėme: „Romas – ne džinas!“ ir kvietėme susipažinti su romų tauta, nevengti, nesibaiminti romų. 2020-aisiais skelbėme – „Be etikečių!“, kviesdami neklijuoti prie žmonių ar tautos etikečių. 2021 sakėme – „Skirtingos tautybės – vienodos vertybės!“, norėdami priminti, kad išorė gali būti skirtinga, tačiau žmogiškosios vertybės yra visiems vienodos. O šiemet kviečiame – „Mėgaukis romanizacija!“, norėdami atkreipti dėmesį, kad šiais neramiais laikais ieškotume bendrystės ir pagarbos vieni kitiems“, – sako viena iš renginio organizatorių V.Poškaitė-Kovaliuk.

Fotogalerija:

Romų kultūros festivalis „Gypsy Fest 2022“ (82 nuotr.)
+76