Vilniaus širdyje atidengiama neofreska „Nepalaužiama“: jos herojė Tetiana kviečia susiburti koncerte
Vilniaus centrą papuoš nauja neofreska „Nezlamna / Nepalaužiama“, dedikuota Ukrainos žmonių stiprybei ir nepalaužiamai dvasiai įamžinti. Naujoji kelių šimtų kvadratinių metrų neofreska atsiras gerai matomoje vietoje, iškilusioje virš Neries upės, – ant A.Juozapavičiaus g. 9 esančio pastato. Tiesa, sekmadienio vakarą planuotas atidengimas dėl vėjuoto oro buvo perkeltas į pirmadienį.
Neofreska „Nezlamna“ – jungtinis Lietuvos, Ukrainos ir Estijos kūrėjų projektas, dedikuotas nepalaužiamam Ukrainos žmonių ryžtui ginti savo Laisvę, bendruomenes ir tautas telkiančio nematerialaus kultūros paveldo svarbai.
Freską įgyvendina ta pati komanda, kuri pernai vadinamuosius Maskvos namus pavertė Ukrainos tvirtybės simboliu, sukūrusi neofreską „Do peremogi / Iki pergalės“. Pastaroji freska, patvirtinus Maskvos namų griovimo darbus, taip pat nebus pamiršta – šiuo metu ruošiamasi aukcionui, kuriame kūrinys bus parduotas dalimis. Visos surinktos lėšos bus skiriamos Ukrainos karius aprūpinančiai visuomeninei organizacijai „Blue / Yellow“.
Specialiai į neofreskos atidarymą Vilniuje atvyksta ir kūrybinės komandos dalis iš Ukrainos – nuotraukos, panaudotos freskai sukurti, autorė fotografė Elena Tita ir Tetiana Drobotia, mergina skvarbiai žvelgianti iš nuotraukos.
„Jaučiame ypatingą atmosferą jau ir šiuo metu, kai prasideda neofreskos „Nezlamna“ piešimo darbai. Iš Estijos atvykęs robotas „Albertas“ piešti pradėjo penktadienio ryto, darbus tęs ir šeštadienį. Kviečiame visus ateiti ir išvysti šį neeilinį tapybos metodą, o sekmadienį – kartu su ukrainiečių ir lietuvių bendruomene per koncertą sutikti naują meno kūrinį Vilniaus širdyje“, – sako viena projekto organizatorių, menų agentūros „Artscape“ įkūrėja ir vadovė Aistė Ulubey.
Anot projekto bendraorganizatoriaus Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato vadovės Miglės Mašanauskienės, ši freska demonstruoja ukrainiečių tvirtybę ir tradicinės kultūros svarbą. Iš kartos į kartą perduodamos tradicijos telkia ir vienija bendruomenes karo sąlygomis, suteikia stiprybės, tačiau yra tokios pat trapios ir pažeidžiamos, kaip ir materialiosios vertybės. Šios freskos centre – moteris, pasidabinusi šventiniu drabužiu, išmargintu tradiciniais raštais, stovinti karo nuniokotos Kahovkos užtvakoje, liudys vilniečiams ir Vilniuje radusiems prieglobstį ukrainiečiams apie kultūrinės atminties ir tapatybės svarbą bei Ukrainos ir Lietuvos bendrystę.
Sieną meno kūriniui dovanoja Turto bankas. „Gavę klausimą, ar turime tinkamą vietą išskirtiniam meno kūriniui, pasiūlėme pastatą sostinės centre, matomą iš visos centrinės miesto dalies. Tai tarsi savotiška laisvės statula, skirta ukrainiečių kovai“, – sako laikinai Turto bankui vadovaujantis Turto banko Finansų departamento direktorius Ernestas Česokas.
Ukrainos tvirtybės simbolis
Freskos centre ta pati savanorė iš Zaporižios, T.Drobotia, pernai „užkariavusi“ vadinamuosius Maskvos namus. Ši ryžtinga mergina, pasidabinusi ukrainiečių dizainerių sukurtu ir tautiniais raštais išmargintu drabužiu, dabar vaizduojama stovinti ant uolos Zaporižios apylinkėse. Čia įamžintos tragiškos karo realijos – freskai sukurti panaudota nuotrauka iš fotografės E.Titos nuotraukų serijos, padarytos Zaporižioje po to, kai Rusija susprogdino Kachovkos užtvanką. E.Tita jau antrus metus fiksuoja karo realybę Zaporižios regione.
Tetiana taip pat pasipuošusi specialiai šiai freskai Ukrainos dizainerių sukurtu kostiumu, kuriame gausiai panaudoti ukrainietiškos tradicinės tekstilės elementai. Tautinio kostiumo interpretacijoje matoma ir vyšyvanka. Tai itin svarbi ukrainiečių kultūrinės tapatybės dalis, ypač didelę simbolinę prasmę įgavusi per 2014 m. Maidano sukilimą ir Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą.
Šiemet sukanka 20 metų, kai buvo priimta UNESCO nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencija (2003). Šia proga visame pasaulyje vyksta iniciatyvos, skirtos gyvosios tradicinės kultūros ir nematerialaus kultūros paveldo puoselėtojams, palaikytojams ir kūrėjams.
Didelio formato meno kūrinys ant Turto bankui priklausančio pastato sienos bus perkeltas naudojant unikalų Estijos menininkų ir inžinierių kolektyvo „Robot Muralist“ sukurtą išradimą. Piešinį aerozoliniais dažais nupieš robotas „Albertas“ – Estijos menininkų ir inžinierių kolektyvo „Robot Muralist“ išradimas. Po „Do Peremogi“ neofreskos tai bus antrasis šia technologija įgyvendintas kūrinys Lietuvoje.
Kvietimas pasitikti freską kartu
Neofreskos „Nezlamna“ atidarymas ir jo proga skirtas „Maryna Pylypenko Ensemble“ koncertas, į kurį kviečiami vilniečiai ir miesto svečiai, įvyks spalio 8 d. 18 val. šalia A.Juozapavičiaus g. 9 esančio pastato. Šiai progai susibūrė gausus būrys ukrainiečių, kurie nuo scenos neš Ukrainos tvirtybės žinią.
Atidarymo žodį tars Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta, renginio organizatoriai ir kūrybinė komanda su pačia freskos heroje Tetiana ir priešakyje, pasipuošusia įspūdingu kostiumu.
Renginio vedėja – pabėgėlė iš Ukrainos, prieglobstį radusi Lietuvoje, ir aktyvistė Svitlana Zalužna, 2022–2023 m. sukūrusi projektą UA+LT-TULA turėdama tikslą integruoti ir turtinti Ukrainos ir Lietuvos šeimas per kultūrą ir meną – burs visus bendrystei.
Muzikinėje programos dalyje skambės „Maryna Pylypenko Ensemble“ (ethno jazz) – ukrainiečių ir lietuvių trio – kūryba. Iš Dniepro atvykusi dainininkė Maryna gimtinėje aktyviai gyveno muzikinį gyvenimą, dirbo vokalo mokytoja Odesoje, koncertavo atlikdama ukrainiečių dainas. Lietuvoje ji tęsia savo meninę veiklą – koncertuoja, dalyvauja renginiuose, skirtuose palaikyti Ukrainai.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija ir VĮ Turto bankas.
Organizatoriai: menų agentūra „Artscape“, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija
Partneriai: menų laboratorija „Kiaurai sienos“, Go Vilnius
Kūrybinė ir gamybinė grupė:
Neofreska: meno vadovė Lina Šlipavičiūtė (Lietuva), Robot Muralist (Estija), modelis Tetiana Drobotia (Ukraina), fotografė Elena Tita (Ukraina)
Kostiumas: suknelė ir karoliai – dizaineris Georgijus Lvovas (Ukraina), vainikas – Natalija Boiko (Ukraina), kostiumo konsultantas – istorijos mokslų daktaras, socialinės antropologijos ekspertas, Zaporižios nacionalinio universiteto Istorijos katedros docentas Serhijus Bilivnenko (Ukraina)