Vilniuje atidaryta paroda ,,Omano lobiai’’
Šiemet Lietuva švenčia diplomatinių santykių su Omano Sultonatu 25 metų jubiliejų. Šia proga Vilniuje oficialiai atidaryta Omano Sultonato kultūros programa ,,Omano lobiai’’, į kurios iškilmingą atidarymą atvyko ir pats Omano informacijos ministras Abdulmonam Mansoor Al Hasani kartu su delegacija.
Ministro teigimu, tai – ne tik puiki galimybė prisistatyti Lietuvai, supažindinti su savo kultūra, bet ir užmegzti abipusiai naudingus ekonomius, verslo ir kultūros ryšius.
Jau 25 metus su Jūsų šalimi esame užmezgę tarpusavio ryšį. Kokias mūsų šalių draugystės perspektyvas matote?
Mano įsitikinimu, labai svarbu kuo geriau ir labiau pažinti vienas kitą kuo įvairesniais aspektais. Labai didžiuojamės ir vertiname šią draugystę bei labai tikimės, kad šie santykiai neapsiribos vien tik politiniu bendradarbiavimu, tačiau išaugs ir į partnerystę ekonomikos, prekybos, meno, turizmo bei žemės ūkio srityse.
Omanas – vienintelė arabų valstybė, turinti atstovybę Lietuvoje. Per visus 25 metus aktyviai plėtojami dvišaliai ryšiai: Lietuvoje lankėsi daugiau nei 10 įvairaus lygio delegacijų iš Omano, o 2015 metų pradžioje organizuotas Lietuvos premjero ir verslininkų delegacijos vizitas Omane. Gal jau planuojami įgyvendinti konkretūs projektai?
Po Lietuvos ministro pirmininko vizito Omane atsivėrė daug bendradarbiavimo galimybių aukštojo mokslo, sveikatos priežiūros, žemės ūkio, turizmo, maisto pramonės, prekybos ir ekonomikos srityse. Tai reiškia, kad turime galimybę pasikviesti lietuvius į savo šalį lygiai taip pat, kaip ir mūsų šalies gyventojai atvykti į jūsų šalį ir imtis verslo minėtose srityse. Nuo 2013 metų vasaros Vilniuje veikia Omano Garbės konsulatas – į jį galima kreiptis įvairiais bendradarbiavimo klausimais.
Yra žinoma, kad jau yra planų iš Lietuvos į Omaną eksportuoti paukštieną, šokoladą, mineralinį vandenį, sultis ir kitus lietuviškus maisto produktus, t.y. materialius dalykus. Gal yra planuojami ir kokie kultūriniai mūsų menininkų renginiai, parodos Omano Sultonate?
Arabų kraštuose yra posakis, kad menas ir kultūra atlieka pasiuntinių darbą visose gyvenimo srityse. Nė vienas verslas ar sandoris tarp skirtingų šalių negali įvykti nepažįstant vieniems kitų, skirtingos kultūros, identiteto, gyvenimo stiliaus. Tai bene pagrindinė priežastis, kodėl mes ir organizavome šią Omano kultūros programą jūsų šalyje: atvykome pristatyti savo šalį, tradicijas, parodyti savo gyvenimo būdą, supažindinti su mūsų menu, muzika, kostiumais, maistu, - visu tuo, ką turime brangiausia ir kuo didžiuojamės.
Pernai Lietuvoje lankėsi fotografai iš Omano ir fotografavo jūsų kraštą. Tuo pat metu fotografai iš Lietuvos buvo mūsų šalyje ir įamžino Omano šalį. Dalį šių darbų galima pamatyti Vilniaus rotušėje veikiančioje parodoje ,,Omano lobiai’’.
Lietuviai pratę prie šalto klimato, todėl atostogoms renkasi šalis, pasižyminčias šiltu, saulėtu oru. Apie jūsų kraštą žinome dar nedaug, tad kokios, Jūsų manymu, būtų 5 priežastys, dėl kurių tiesiog būtina atvykti į Omaną?
Jūs turite turtingą istoriją ir kultūrą, nuo jūsų neatsiliekame ir mes – turime daug istorinių vietų, įspūdingų pastatų, kuriuos privalu pamatyti.
Nuo seno esame keliautojų ir jūrininkų tauta - turime ilgas jūros pakrantes, jūra sieja mus su visu pasauliu. Turime gražius paplūdimius, kuriuos rekomenduojame pamatyti visiems mūsų svečiams. Mes esame saulės šalis – saulės spinduliais ir šiluma džiaugiamės ištisus metus.
Trečia, esame svetinga tauta – nuo pat senų laikų svetingai priimame visus svetimšalius, esame jiems rūpestingi ir draugiški.
Ketvirta, mūsų šalyje turime skirtingą klimatą, kas ypač masina turistus. Turime ir lygumų, ir kalnų kalnų, ir žalumos. Šalies dalyje prieš Indijos vandenyną visad labai žalia, temperatūra svyruoja nuo 15 iki 20 laipsnių šilumos.
Penkta, tai frankinsensas – sudžiūvę smilkalinių bosvelijų sakai. Frankinsensas plačiai naudojamas medicinoje, grožio, maisto pramonėse. Jų smilkalai Omaną garsina jau mažiausiai tris tūkstančius metų: turime ilgą istoriją, atlikta daug tyrimų, o tai labai domina visą pasaulį. Daugelis į mūsų šalį atvyksta tik dėl šių medžių, jie auga Omano pietuose, tačiau yra daug muziejų, frankinsensą savo gamybai naudojančių įmonių visoje šalyje.
Kalbant apie verslo ryšius – gal kas iš Omano kompanijų jau užmezgė ryšius Lietuvoje?
Labiausiai domina lietuvių maisto produktai bei jų eksportas į Omaną. Taip pat informacinės technologijos - lietuviai labai pažangūs šioje srityje, o tai ypač domina Omano verslininkus.
Mes jau bendradarbiaujame aukštojo mokslo srityje: pernai Lietuvoje lankėsi delegacijos iš mūsų šalies aukštojo mokslo sektoriaus ir jau pradėjo bendradarbiavimą tarp aukštojo mokslo institucijų. Pernai jūsų šalyje taip pat svečiavosi verslininkai iš Omano ir jau pradėjo vystyti tam tikrus projektus su Lietuvos įmonėmis.
Abi šalys turi daug bendradarbiavimo potencialo prekybos ir ekonomikos srityse, turime daug galimybių augti kartu.
Į Vilnių atvykote pirmą kartą, turėjote galimybę susipažinti ne tik su mūsų miestu, tačiau ir žmonėmis. Kaip galėtumėte mus apibūdinti?
Man Lietuva - taiki, rami, draugiška ir svetinga šalis. Meilė, taika, draugystė - žodžiai, kuriais galiu jus apibūdinti. Ir nors Lietuvoje labai šalta šiomis dienomis (juokiasi), jūsų širdys ypatingai šiltos.