Ketvirtadienio vakarą įvyko šių metų brangiausio lietuvių gamybos filmo „Laikinai jūsų“ išankstinė premjera. Išvysti šio dramatiško istorinio detektyvo rinkosi ir garsūs šalies svečiai.
Sostinės „Forum Cinemas Vingis“ salėje surengta išskirtinė istorinės dramos, detektyvo „Laikinai jūsų“ premjera.
Renginyje dalyvavo Ramūnas Rudokas, Akvilė Žirgulytė, Rolandas Skaisgirys, Aleksandras Makejevas, Deividas Meškauskas ir kiti.
Režisierius Ramūnas Rudokas su kaupu išpildė sau ir komandai iškeltą užduotį – įtraukti žiūrovus į tarpukario laikmetį ir nepaleisti iki pabaigos titrų. Įspūdingos dekoracijos, kompiuterine grafika atkurtos istorinės vietos ir pagaulus detektyvinis pasakojimas, gausus jausminių elementų, – toks yra brangiausias šių metų lietuvių gamybos filmas.
Fotogalerija:
„Ačiū filmo komandai, kuri sukūrė tokį nuostabų darbą“, – kalbėjo į premjerą iš Toronto atskridęs rašytojas Antanas Šileika, pagal kurio bestselerį ir pastatytas vaidybinis filmas „Laikinai jūsų“.
Gimęs ir augęs Kanadoje, romanus jis rašo anglų kalba, bet lietuviška tematika, vėliau kūrinys verčiamas į lietuvių kalbą.
„Kur tas rašytojas, kuris nenorėtų, kad jo romanas būtų ekranizuotas? – retoriškai klausė A. Šileika. – Bet buvo klausimas, kas rašys scenarijų? Kalbu apie 2020-ųjų kovą. Tada pandemija. Ryšiai nutrūko, ir man atrodė, visi tie planai – kažkoks sapnas. Toliau rašiau savo romanus Toronte ir tik šį pavasarį, atsiradęs Vilniuje, ne tik sužinojau, kad darbas sparčiai juda į priekį, bet netgi turėjau progą pamatyti režisierių R.Rudoką, pagrindinį vaidmenį kuriantį aktorių Simoną Storpirštį ir kitus komandos narius. Bet galutinį filmą pirmą sykį pamačiau tik prieš dvi dienas. Koks įspūdis? Fantastiškas. Ir žmonės manęs klausia, – ar tau nebuvo neramu atiduoti savo viziją? Ar ne tas pats, kaip atiduoti savo vaiką? Taip. Atidaviau savo vaiką, bet į geras rankas. Žinojau, kad baigsis gerai.“
Stiprų literatūros kūrinį perteikti kino kalba patikėta trijų scenarijaus autorių grupei. Kūrybiniame kambaryje susitiko istorija karštai besidomintis ir tarpukario laikmetį puikiai išmanantis Aidas Žiliukas, su JAV kino industrija bendradarbiaujantis Tomas Vengris ir britų kino mokyklos išauklėtas Simonas Mozūra.
„Dvi galvos yra geriau negu viena, o trys – daug geriau negu dvi. Tai iš tiesų jaučiasi, kai galvoji idėjas – yra daug didesnis jų pasirinkimas, – sakė A.Žiliukas. – Scenarijaus rašymas – gana sunkus darbas, turintis savo specifiką ir reikalaujantis daug kūrybiškumo, bet kai susiduria trys skirtingi požiūriai ir trys skirtingos patirtys, viskas vyksta dar kitaip. Kurdamas scenarijų, visada turi omenyje, kokie yra lietuviški biudžetai, tačiau šiame filme nemažai kompiuterinės grafikos, todėl galėjome sau leisti fantazuoti daugiau, nei būtume galėję prieš 5 metus. Šis darbas man buvo viena įdomiausių patirčių, tiek dėl mūsų skirtingų mokyklų, tiek dėl tarpukario temos.“
Pasak A.Žiliuko, filmas „Laikinai jūsų“ turi kelis sluoksnius: „Vieniems jis pasirodys įdomi meilės ir šnipų istorija, kiti galbūt pamatys ir tai, ko nėra mokyklos vadovėliuose. Įprastai pateikiamas rožinis nepriklausomybės atkūrimo vaizdas: susirinko signatarai, paskelbė nepriklausomybę ir valio. Na, dar šiek tiek apie kovas su lenkais, bolševikais ir bermontininkais. Bet iš tiesų tuomet vyko ir užkulisinės kovos, tai buvo labai nestabilus laikotarpis, didžiosios šalys dalijosi įtakos sferomis. Manau, tai pirmas filmas, leidžiantis pažinti būtent tą pogrindinę, užkulisinę istoriją.“
Pagrindinis veikėjas romane yra Justas Adamonis.
„Jį sukūriau iš tikro žmogaus – tokio, kuris iškyla istorijoje, – teigė A.Šileika. – Iš katastrofų atsiranda ypatingas asmuo, kuris padeda pasukti istoriją viena kryptimi. Toks buvo Jonas Polovinskas, Kauno lietuvis, kuris per pirmąjį pasaulinį karą ir revoliuciją matęs per daug žiaurumo, bet ir išmokęs kariuomenės kontržvalgybos specialybės. Kai tik 1920-aisiais jis atsirado Kaune, tuoj pat buvo pagriebtas ir paskirtas Lietuvos kontržvalgybos vadu, kariauti su naujos šalies priešais ir iš vidaus, ir iš lauko. Kokia įdomi jo metamorfozė! Kita metamorfozė buvo, kai jį kvietė pirmininkauti sukilime Klaipėdoje 1923-iaisiais, ir kad šeimoje būtų mažiau rizikos, jeigu nepasiseks, jis persikrikštijo Jonu Budriu. Bus daug tų metamorfozių jo gyvenime – Budrys eis nuo kontržvalgybininko iki gubernatoriaus, diplomato ir net vištų fermos savininko Amerikoje, kur ir parašys savo atsiminimus apie tuos kontržvalgybos metus Kaune.“
Rašytojas A.Šileika šią prisiminimų knygą netikėtai surado Toronto lietuvių parapijos sendaikčių turguje ir nusipirko už 25 centus.
„Mane tuoj pat užkabino. Drąsus, savimi pasitikintis, pasiruošęs daug rizikuoti, principingas – iki tam tikro taško, bet tikras Lietuvos gynėjas. Tokį mes atsimename Joną Budrį, kuris neseniai perlaidotas Klaipėdoje, praėjus 100 metų po Klaipėdos sukilimo. Bet jo metamorfozė nesibaigia su mirtimi. Legendos tęsiasi“, – kalbėjo rašytojas.
„Norėdamas įgyvendinti tam tikrą praėjusio laikmečio, epochos fragmentą, turi būti iš esmės susipažinęs su epocha ir tuo konkrečiu fragmentu. Jeigu tu nesi įsigilinęs ir nežinai, kas vyko, kaip atrodė žmonės, gatvės, kaip atrodė laikas, koks buvo jausmas tada ir kokia ore tvyrojo atmosfera, tai, ko gero, įgyvendinti visa tai ekrane būtų buvę labai sunku. Bet jeigu mums bent 50-60 procentų pavyko perteikti tarpukario Lietuvos nuotaiką ir atmosferą, tai visa kūrėjų komanda yra labai laiminga, – sakė režisierius R. Rudokas. – Ir aš tikiuosi, kad tai bus filmas, kurį pasižiūrės ne tik mūsų nuostabūs kino teatrų žiūrovai, kino gerbėjai, bet ateis ir prezidentas Gitanas Nausėda su visa savo komanda. Asmeniškai kviečiu Jo Ekscelenciją tarp krepšinio varžybų užsukti į kino teatrą ir pasižiūrėti „Laikinai jūsų“, nes tai yra Lietuvos istorijos dalis, kurią mes ekranizavome, ir žmonės turi ją žinoti, suprasti, pamilti, pajusti nostalgiją ir visus kitus jausmus.“
Filme „Laikinai jūsų“ vaidina: Simonas Storpirštis, Justina Nemanytė, Nerijus Gadliauskas, Dainius Kazlauskas, R. Rudokas, Ainis Storpirštis, Agnė Šataitė, Šarūnas Datenis, Akvilė Žirgulytė, Robertas Lenartavičius, Jonas Gricius, Karolis Kasperavičius, Erika Račkytė, Evaldas Jaras ir kiti. Ypatingų ovacijų nusipelnė ir operatorius Jurijus Charčiukas, kino dailininkė Neringa Baciuškaitė, kostiumų dailininkė Neringa Keršulytė bei grimo dailininkė Lina Jankevičienė. Filmą kūrė prodiuserių kompanija „Singing Fish“.