Vilniuje iškilmingai atidaryta „Scanorama“: kino gurmanai pateko į tikrą pojūčių puotą

„Scanoramos“ atidarymo svečiai / Skirmanto Lisausko / BNS nuotr., Žmonės.lt koliažas
„Scanoramos“ atidarymo svečiai / Skirmanto Lisausko / BNS nuotr., Žmonės.lt koliažas
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2023-11-09 19:50
AA

Lapkričio 9-osios vakarą Vilniuje prasidėjo 21-asis Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Kviestiniai svečiai išvydo atidarymo filmą – Kanų kino festivalyje už geriausią režisūrą apdovanotą „Gurmanišką aistrą“ su aktorių Juliette Binoche ir Benoît Magimelio duetu.

Ketvirtadienio vakarą gausus būrys kino mėgėjų rinkosi į „Forum Cinemas Vingis“, kur atidaryta iki lapkričio 19 dienos įvairiuose šalies miestuose vyksianti „Scanorama“.

Festivalio rengėjai žada rinktinėms kino patirtims ir kino menui skirtą programą, kurioje – Europos kino meistrų ir pripažintų aktorių pavardės, kino dailininkas ir „Oskaro“ laureatas Allanas Starskis, Nacionaline kultūros ir meno premija įvertintų lietuvių vaizduojamojo meno kūrėjų filmai, naujojo Europos kino atradimus pristatantis pagrindinis konkursas ir jauniesiems kūrėjams skirta trumpametražių filmų konkursinė programa.

Fotogalerija:

Kino forumo „Scanorama“ atidarymo ceremonija (105 nuotr.)
+99

„Šių metų programoje skamba darnus didžiųjų pavardžių ir ateities kino balsų dialogas. Tarptautinį pripažinimą pagrindiniuose kino forumuose pelnę filmai ir drąsūs kūriniai, žengiantys į naujas kinematografines teritorijas, pakvies į dešimt dienų truksiančią kino šventę, žadančią įsimintinus susitikimus kino salėse. Festivalį atveriame juosta, kurioje dera klasikinio pasakojimo tėkmė ir modernumo atspindžiai, vienbalsiai atiduodantys pagarbą europietiškajai kultūrai ir kinui“, – teigia kino festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Ceremonijos svečiai / Skirmanto Lisausko / BNS nuotr.

Atidarymo filmas – vietnamiečių kilmės prancūzų režisieriaus Trano Anh Hungo „Gumaniška aistra“ – pasakoja apie Dodeną Bufaną, garsų prancūzų gurmaną, jau dvidešimt metų kiekvieną dieną leidžiantį virtuvėje su savo asmenine virėja.

Jie mėgaujasi vienas kito draugija, ruošdami išskirtinius patiekalus jo klientams ir bičiuliams iš viso pasaulio. Suprasdami vienas kitą iš žvilgsnio ar nebylaus gesto, jie ilgainiui panyra į gilesnius jausmus. Jis pametęs dėl jos galvą ir desperatiškai nori vesti. Ji nusiteikusi skeptiškai... Vizuali ir tapybiška juosta, nukelia į 19 a. Prancūziją ir žada pojūčių puotą kino gurmanams, kurioje pagarbą kultūros tradicijoms pratęsia moters modernėjimo istorija.

Ceremonijos svečiai / Skirmanto Lisausko / BNS nuotr.
Ceremonijos svečiai / Skirmanto Lisausko / BNS nuotr.

Kino meistrai iš Kanų, Berlyno ir Venecijos kino festivalių

Pagrindinėje festivalio programoje „Kertant Europą“ išsirikiavo svarbiausiuose kino forumuose įvertinti filmai. Vienu ryškiausių jos akcentų taps Yorgoso Lanthimoso „Prasti reikalai“, pelnę Auksinio liūto apdovanojimą Venecijos kino festivalyje. Ne mažiau laukiama ilgametės „Scanoramos“ bičiulės, britų režisierės Joannos Hogg, naujausia juosta „Amžinoji dukra“ su Tilda Swinton, kuri atliks net du vaidmenis. Venecijos kino festivalio konkursinėje programoje dalyvavęs filmas, kurio vykdomuoju prodiuseriu tapo Martinas Scorsese, pratęs ankstesniais metais pristatytus režisierės filmus „Suvenyras I“ ir „Suvenyras II“, pelniusius kino kritikų ir sinefilų simpatijas.

Ceremonijos svečiai / Skirmanto Lisausko / BNS nuotr.
Ceremonijos svečiai / Skirmanto Lisausko / BNS nuotr.

Šiaurietiškoji linija

Šiaurietiškąjį horizontą atvers danų režisieriaus Nikolajaus Arcelio istorinė drama „Pažadėtoji žemė“ su aktoriumi Madsu Mikkelsenu, dalyvavusi Venecijos kino festivalio konkursinėje programoje, ir talentingo suomių režisieriaus Aleksio Salmenperäs „Burbulas“, pasakojantis drąsią jaunos merginos brendimo istoriją, įvertintą Šiaurės Tarybos apdovanojimu.

„Oskaro“ laureatas Allanas Starskis

Industriniams renginiams skirtoje programoje „SCA kryptys“ šiais metais svečiuosis „Oskaru“ už geriausią kino dailę Steveno Spielbergo filmui „Šindlerio sąrašas“ 1994 m. įvertintas Allanas Starskis, vėliau pelnęs Cezario apdovanojimą už kino dailę Romano Polanskio filmui „Pianistas“. Taip pat antrus metus iš eilės meistriškumo seminarus ves scenarijų rašymo konsultantas Gualberto Ferrari, kurio konsultacijoms atrinkti 6 kino scenarijai iš 19, dalyvavusių konkurse.

Ceremonijos svečiai / Skirmanto Lisausko / BNS nuotr.

Lietuvių premjeros ir pagarba kino paveldui

Lietuvių kino gerbėjų laukia dvi tarpdisciplininio meno kūrėjų, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų, premjeros – Deimanto Narkevičiaus pirmasis lietuviškas ilgametražis 3D filmas „Čiulbanti siela“, sulaukęs žiūrovų ir kino kritikų dėmesio Marselio kino festivalyje, bei ribas tarp kasdienybės ir kūrybos trinanti Dainiaus Liškevičiaus dokumentinė juosta „Modernus butas“. Legendinio teatro režisieriaus Jono Jurašo spektaklio pagal Kazio Sajos pjesę istoriją atskleis kino žurnalistės ir režisierės Aistės Stonytės dokumentinė juosta „Mamutų medžioklė“, šiais metais atversianti festivalį Kaune.

Ceremonijos svečiai / Skirmanto Lisausko / BNS nuotr.

Programoje „Atvira Lietuvos kino istorija“ – nepamirštamas Arūno Žebriūno televizijos serialas „Turtuolis, vargšas“ (1984) pagal to paties pavadinimo amerikiečių rašytojo, dramaturgo ir scenaristo Irwino Shaw romaną, žavintis Nelės Savičenko aktoriniu debiutu bei Jūratės Onaitytės ir Liubomiro Laucevičiaus sukurtais veikėjais. Almanto Grikevičiaus filmas „Ave, vita“ (1969) pagal vieną įdomiausių lietuviškų scenarijų, sukurtą Grigorijaus Kanovičiaus ir Vytauto Žalakevičiaus, kvies pagerbti šių metų pradžioje iškeliavusį žydų kilmės lietuvių rašytoją, scenaristą ir vertėją.

Šiais metais kino festivalis „Scanorama“ vyks lapkričio 9–19 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, Alytuje ir Visagine.

Visą festivalio programą rasite: https://www.scanorama.lt/lt