Vilniuje – iškilmingas „Scanoramos“ atidarymas: į šventinį vakarą rinkosi kviestiniai svečiai

Jubiliejinės „Scanoramos“ atidarymo ceremonijos svečiai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Jubiliejinės „Scanoramos“ atidarymo ceremonijos svečiai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt, BNS
2022-11-10 20:52
AA

Ketvirtadienio vakarą prasidėjo dvidešimtasis Europos šalių kino forumas „Scanorama“, vyksiantis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje. Į jubiliejinio festivalio atidarymą susirinko gausus būrys kinui neabejingų svečių.

Jubiliejinė „Scanorama“ prasidėjo iškilminu atidarymo vakaru. Jo svečius sveikino itin elegantiška festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Į Vilniuje esantį kino teatrą „Forum Cinemas Vingis“ susibūrė kviestinė publika: kino režisierius Emilis Vėlyvis, prodiuseris Vytenis Pauliukaitis ir socialinių mokslų daktaras Eugenijus Skerstonas, rinkodaros specialistė ir nuomonės formuotoja Dovilė Filmanavičiūtė, aktorė Gabija Jaraminaitė, Aistė Diržiūtė su mylimuoju Mantu, operos solistė Nomeda Kazlaus.

Gražina Arlickaitė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Vaiva Martišauskaitė, Emilis Vėlyvis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Renginio taip pat nepraleido „Vyno klubo“ įkūrėjai ir vyno kultūros Lietuvoje skleidėjai Rasa ir Arūnas Starkai, dizainerė Aušra Haglund, dainininkė Agnė Sabulytė, grafikė Dovilė Tomkutė, LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, kultūros ministras Simonas Kairys ir kiti.

Fotogalerija:

Jubiliejinė „Scanoramos“ atidarymo ceremonija kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ (91 nuotr.)
+85

Festivalio programoje – naujas ilgametražių filmų konkursas, Lietuvoje beveik nerodyti filmai iš juostų ir kitos naujovės, pranešė organizatoriai.

Pagrindine jubiliejinio festivalio naujiena taps ilgametražių filmų konkursas, pristatantis kūrinius, atspindinčius svarbius ir ryškius šiuolaikinio Europos kino procesus.

Anot organizatorių, tai drąsūs originalios stilistikos filmai, kurių režisierių kūrybinės biografijos dar tik prasideda, bet pasižymi ryškiu autoriniu balsu.

Šie kino kūrėjai ir jų juostos dar nėra pelnę apdovanojimų pagrindiniuose kino forumuose, todėl „Scanoramos“ rengėjai išsikėlė tikslą sukurti jiems matomumo ir tinkamo įvertinimo erdvę, rašoma pranešime.

Dovilė Filmanavičiūtė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Jubiliejinė „Scanoramos“ atidarymo ceremonija kino teatre „Forum Cinemas Vingis“. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Scanorama“ įsteigė 7 tūkst. eurų prizą geriausiam konkursinės programos filmui, jį rinks tarptautinė komisija.

Pasak festivalio industrinių renginių programos „SCA Kryptys“ koordinatorės Godos Januškevičiūtės, šiais metais vyks itin daug – dvylika – kino profesionalams ir vizualiąja kultūra besidomintiems žiūrovams skirtų meistriškumo dirbtuvių.

Numatyta ir trumpametražių filmų konkursinė programa „Europos blyksniai“, šiais metais pakvietusi dalyvauti pradedančiuosius režisierius iš visos Europos.

5 tūkst. eurų prizą geriausiam visos programos filmui įsteigė asociacija LATGA, o 3 tūkst. eurų prizą geriausiam lietuvių režisieriaus filmui – Lietuvos kino centras.

Aistė Diržiūtė, Mantas Rimkus / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Dar viena naujovė šių metų festivalyje – filmo žiūrovų favorito rinkimai.

„Scanorama“ tęsia ir kitą programos misiją – kino istorijos žinių sklaidą, rodydama filmus iš kino juostų.

Pasak programos koordinatoriaus Dmitrijaus Gluščevskio, kino festivaliai – tai ne tik filmų žiūrėjimo, bet ir prasmių bei bendruomenių kūrimo erdvė. Tai išpildo „Scanoramos“ metu vykstantys kino klubai, susitikimai su festivalio svečiais, klausimų ir atsakymų sesijos, gyvi filmų seansų pristatymai.

Anot organizatorių, „Scanorama“ dvidešimtąjį jubiliejų kvies švęsti su Larso von Triero „Karalijos: egzodo“ serijomis. Šio režisieriaus filmas „Dogvilis“ rodytas pirmajame festivalyje.

Tarp atidarymo ir uždarymo filmų organizatoriai teigė išrikiavę Europos kino žvaigždyno naujausius kūrinius, tarp kurių filmai „Toris ir Lokita“, „Vieną gražų rytą“, „Salų tyla“, „Prakeikta žemė“, „Emigrantai“ ir kiti.

Festivalyje numatytos ir lietuvių kino premjeros.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks iki lapkričio 20 dienos.