Vilniuje – Pasaulinės romų dienos minėjimas: gėlių vainikus Nerimi plukdė ir Ištvanas Kvikas
Balandžio 8-ąją minima Tarptautinė romų diena, skirta romų kultūrai ir problemų, su kuriomis susiduria šios tautos žmonės, žinomumui didinti. Šią dieną Vilniuje vyko įvairūs renginiai.
1971 m. balandžio 8 d. pirmą kartą Londone susirinko Pasaulinis romų kongresas, kurio metu buvo įkurta romams atstovaujanti tarptautinė organizacija „Union Romani Internationale“, o balandžio 8-oji paskelbta Tarptautine romų diena. Oficialiai ši diena buvo paskelbta po 19 metų – 1990 metais. Tai buvo padaryta per ketvirtąjį Pasaulinį romų kongresą Lenkijoje.
Šiemet Lietuvoje Baltijos regiono romių asociacija kartu su Lietuvos romų bendruomene bei Romų visuomenės centru, palaikant Tautinių mažumų departamentui prie LR Vyriausybės, balandžio 8 d. organizavo Pasaulinės romų dienos minėjimą. Renginys prasidėjo iškilmingu gėlių vainikų plukdymu Neries upe bei romų himno giedojimu, o vėliau buvo supalnuota konferencija LR Seimo Konstitucijos salėje bei Apskritojo stalo diskusija.
Atvyko svečiai iš užsienio
Romų visuomenės centro direktorė Svetlana Novopolskaja organizavo romų jaunuolių iš Suomijos bei Estijos atvykimą paminėti šios gražios šventės. Ji pasakoja:
„Dalyvaujame projekte „Amari kultura“, kur jaunuoliai iš Suomijos, Estijos ir Lietuvos prisimena savo kultūros paveldą, ieško jo sąsajos su dabartine jaunimo kultūra ir ketina pasidalinti atradimais su romų bendruomene ne tik Suomijoje, bet ir Baltijos šalyse. Bendravimas vyksta trijose jaunimo stovyklose kiekvienoje šalyje, projekto dalyviai dabar susirinks Lietuvoje, o baigiamuoju akordu taps romų meno festivalis Taline. Šis Pasaulinės romų dienos minėjimas Vilniuje tapo viena iš projekto dalių, kur jaunuoliai iš trijų skirtingų šalių giliau pažįsta vieni kitų kultūrą bei ugdo tautinę savimonę.“
Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas Išvanas Kvikas pabrėžia:
„Siekiame, jog šiame renginyje būtų aptarti politiniai, ekonominiai, žmogaus teisių pokyčiai, su kuriais susiduria Europa ir būdai, kaip užtikrinti, kad romai taptų prioritetu pagrindiniame politiniame diskurse Europos Sąjungos lygiu. Kad būtų užtikrinta didesnė atsakomybė ir politinė valia. Linkiu, kad jaunimas žygiuotų į priekį, kad nebijotų ir drąsiai priimtų svarbius žingsnius savo gyvenime. O mes, bendruomenės lyderiai, pasistengsime jiems suteikti šias galimybes. Reikia suteikti galimybę ir padrąsinti daugiau jaunų romų dalyvauti, nebijoti žengti į priekį, kad jie būtų atsakingi už savo darbus ir jaustų palaikymą valstybiniu lygiu. Manau, toks palaikymas būtų puiki motyvacija baigti mokslus, eiti į politiką, kurti savo verslus, kurti mūsų tautai prasmingą ateitį.“
„Kartu su romais paminėti šią dieną atvyko politikai bei valdžios atstovai – pasveikinimo žodį sakė Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė, Tautinių mažumų departamento prie LR Vyriausybės direktorė Vida Montvydaitė, palaikyti atvyko Kultūros viceministras Albinas Vilčinskas, LR Seimo narė Vilija Targamadzė, MRG (Minority Right Group) koordinatorė Lietuvoje Simona Šimkutė, o taip pat Lietuvos Respublikos vyriausybės, Užimtumo tarnybos atstovai, nevyriausybinės organizacijos. Buvo laukiama ir kitų tautinių bendrijų – žydų, totorių, kazachų atstovų“, – pasakojo Baltijos regiono romių asociacijos vadovė Vaiva Poškaitė-Kovaliuk.
Fotogalerija:
Pristatė naujus leidinius
Ji pabrėžė, jog eilę metų romų organizacijos bei su romais dirbančios institucijos veikia išvien, stengdamiesi pakeisti stereotipus bei pagerinti romų padėtį visuomenėje.
„Apvaliojo stalo diskusijoje tikimės sulaukti naudingų įžvalgų bei pasiūlymų, siekiant visiems bendro tikslo – ryškių ir sėkmingų pokyčių romų gyvenimuose,“ – kalbėjo viena iš organizatorių Vaiva Poškaitė-Kovaliuk.
Konferencijos metu pristatyti du ypatingi leidiniai, išvydę pasaulio šviesą per pastaruosius metus: Tautinių mažumų departamento prie LR Vyriausybės išleistas informacinis leidinys „Romai skirtingi, bet ne svetimi“ bei pirmasis Lietuvos romų dainų rinkinys „Romane gilia. Lietuvių romų dainos“.